Naujienų srautas

Tavo LRT2015.02.08 18:09

Kuris aliejus tinkamiausias kepti?

Pasakyti, kuris aliejus tinkamas kepti, sudėtinga, nes kepti maistą yra nesveika. Taip sako sveikos mitybos tyrinėtoja Guoda Azguridienė. Tačiau ji pataria atkreipti dėmesį į kelis aspektus.  

Pasakyti, kuris aliejus tinkamas kepti, sudėtinga, nes kepti maistą yra nesveika. Taip sako sveikos mitybos tyrinėtoja Guoda Azguridienė. Tačiau ji pataria atkreipti dėmesį į kelis aspektus.

LRT Radijo klausytoja nori sužinoti, kurį aliejų geriausia naudoti kepti. „Prašau paaiškinkite, kuris aliejus geriausiai tinka kepti, nes ant pakuotės nenurodyta. Gal galėtumėte išsamiau apibūdinti dažniausiai vartojamus: rapsų, saulėgrąžų ar alyvuogių?“ – prašo klausytoja iš Tauragės. 

Sveikos mitybos tyrinėtoja G. Azguridienė teigia, kad atsakyti į klausimą, kuris aliejus tinkamas kepti, sudėtinga, nes ruošti maistą jį kepant apskritai yra nesveika.

„Jeigu kalbame apie aliejų, kaip vertingą produktą, visų pirma reikia pabrėžti, kad jis turi būti šalto spaudimo. Rafinuoti aliejai jokių vertingų medžiagų iš esmės neturi“, – tikina specialistė.

Jeigu vis dėl to norite kepti, G. Azguridienė rekomenduoja tam naudoti kokosų aliejų. „Kokosų aliejus nebijo aukštos temperatūros ir taip greitai nesioksiduoja. Stabilus jis išlieka iki 180 laipsnių, tad jį puikiausiai galima naudoti kepti“, – tikina sveikos mitybos tyrinėtoja. 

Kepti ji siūlo ir žemės riešutų bei kai kurių saulėgrąžų aliejus. „Klausytoja sakė, kad neparašyta ant butelio, tačiau turi būti parašyta, kad tinka kepti, nes tai yra kitos rūšies saulėgrąžos, tinkamos kepti“, – dėmesį atkreipia pašnekovė. 

Rapsų, saulėgrąžų ar alyvuogių aliejai skiriasi pagal savo riebiųjų rūgščių sudėtį. „Dietologai pabrėžia, kad mums reikalingos omega-3 riebalų rūgštys. Jų nė viename iš šių aliejų nėra. Jų gali pasitaikyti kai kuriuose rapsų aliejaus rūšyse, tačiau tai jau priklauso nuo rapsų“, – tvirtina G. Azguridienė. Pasak jos, dėl to reikia sekti gamintojo nurodytą informaciją.

Alyvuogių aliejus vertinamas dėl polifenolių, kurie vertingi širdžiai, kraujotakai ir visai širdies kraujagyslių sistemai. „Saulėgrąžų aliejus turi omega-6 riebalų rūgščių, kurios taip pat yra nepakeičiamos. Bet čia priklauso nuo kiekvieno žmogaus mitybos“, – aiškina pašnekovė. Rapsų aliejus turi papildomą riziką dėl genetiškai modifikuotų organizmų, dėl to specialistė rekomenduoja rinktis ekologišką rapsų aliejų.

„Iš visų šių trijų paminėtų alyvuogių aliejus yra stabiliausias, mažiausiai bijo šviesos ir šilumos, tačiau kepti ant jo ilgai nerekomenduočiau“, – kalba G. Azguridienė. Ji primena, kad kiekvienas aliejus, išskyrus kokosų aliejų, šildomas praranda savo gerąsias savybes.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą