Tavo LRT

2015.02.03 19:38

Projekte „Žvaigždės ir delfinai“ sąlygas diktuoja delfinai

Ne delfinai taikosi prie žmonių, o žmonės prie delfinų, sako vienintelis Lietuvoje delfinų gydytojas Žilvinas Kleiva, prižiūrintis jau penktadienio vakarą LRT Televizijos eteryje pasirodysiančio projekto „Delfinai ir žvaigždės“ dalyvius.  

Ne delfinai taikosi prie žmonių, o žmonės prie delfinų, sako vienintelis Lietuvoje delfinų gydytojas Žilvinas Kleiva, prižiūrintis jau penktadienio vakarą LRT Televizijos eteryje pasirodysiančio projekto „Delfinai ir žvaigždės“ dalyvius.

„Ši taisyklė galioja ir muziejaus darbuotojams, ir dalyviams. Stengiamės, kad delfinų dienotvarkė dėl transliacijų ar repeticijų nepasikeistų“, – sako Ž. Kleiva.

– Renginio organizatoriai sako, kad toks renginys rengiamas pirmą kartą pasaulyje. Jis itin unikalus dėl pačių treniruočių. Kaip Jūs apibūdintumėte, kas dabar vyksta? Kaip ruošiamasi šiai transliacijai?

– Pirmiausia projekto dalyviai asmeniškai susipažįsta su gyvūnais. Tai padaryti padeda kiekvienam dalyviui paskirtas biologas. Tada pradedamas bendradarbiavimas.

– Pranešama, kad ne delfinai šiuo atveju taikosi prie žmonių, o žmonės turi taikytis prie delfinų ritmo?

– Žinoma, kad taip. Ši taisyklė galioja ir muziejaus darbuotojams, ir dalyviams. Stengiamės, kad delfinų dienotvarkė dėl transliacijų ar repeticijų nepasikeistų.

– Kai su delfinais dirba profesionalai, atrodo, kad tarp jų jau užsimezgęs kontaktas. Sakyčiau, kad tai daug įdirbio reikalaujantis procesas, o kaip sekasi žmonėms, kurie visai neseniai pradėjo bendrauti?

– Nepasakyčiau, kad labai sunkiai. Kartais stebiu treniruotes: treneriai stengiasi išsamiai viską parodyti, išaiškinti, daug laiko praleidžia kalbant, ruošiantis darbui su gyvūnais. Tai nėra lengva, bet daugeliui dalyvių sekasi labai neblogai.

– Teko girdėti, kad gyvūnų teisių gynėjai norėjo sužinoti, ar nepažeidžiamos gyvūnų teisės? Kaip į filmavimus reaguoja delfinai?

– Nematome išskirtinių, negatyvių reakcijų. Be to, filmavimai arba treniruotės vyksta kaip ir kiekvieną dieną įprastu ritmu: tas pats maitinimas, dalyviai, tie patys biologai, prižiūrintys delfinus. Didelių skirtumų nepastebime.

– Daug kalbėta apie delfinų protą, sugebėjimus nujausti. Gal pastebėjote elgesio pasikeitimų? Jie laukia susitikimų su naujais žmonėmis?

– Pačioje pradžioje matėme, kad delfinams net įdomu, jog prasidėjo kažkas naujo – nauji žmonės, daugiau dėmesio. Tačiau paskutiniu metu tas susidomėjimas iš jų pusės sumažėjo, dėmesys tapo įpročiu, taigi dabar elgesio pakitimų nepastebime.

– Kokio poveikio tikimasi šiuo projektu? Kad dar daugiau žmonių atras delfinus kaip draugus, kurie gali padėti sveikti, gydyti sutrikimus?

– Manau, kad projektas sukels didesnį susidomėjimą šiais gyvūnais, daugiau žmonių norės pamatyti, kaip jie gyvena, elgiasi, kokie tai gyvūnai.