Tavo LRT

2015.01.23 16:52

„Pasaulio lietuvių žiniose“ – reportažai nuo Montevidėjaus iki Krasnojarsko

LRT.lt2015.01.23 16:52

Šį šeštadienį „Pasaulio lietuvių žiniose“ – akimirkos iš Urugvajaus sostinėje Montevidėjuje sausio 16–18 dienomis vykusio XVIII-ojo Pietų Amerikos lietuvių jaunimo ir I-ojo Pietų Amerikos lietuvių bendruomenių suvažiavimo, į kurį rinkosi ne tik dalyviai iš Argentinos, Brazilijos, Venesuelos, Urugvajaus, bet ir svečiai iš Kanados bei Lietuvos.

Šį šeštadienį „Pasaulio lietuvių žiniose“ – akimirkos iš Urugvajaus sostinėje Montevidėjuje sausio 16–18 dienomis vykusio XVIII-ojo Pietų Amerikos lietuvių jaunimo ir I-ojo Pietų Amerikos lietuvių bendruomenių suvažiavimo, į kurį rinkosi ne tik dalyviai iš Argentinos, Brazilijos, Venesuelos, Urugvajaus, bet ir svečiai iš Kanados bei Lietuvos.

Susitikimuose buvo aptarti bendruomenėms rūpimi dalykai: lietuvybės išlaikymas, lietuvių kalbos puoselėjimas, konsulinės aktualijos, bendruomenės tikslams įgyvendinti reikalingi projektai.

Pietų Amerikos lietuvių organizacijos veikia jau daugiau nei 100 metų. Pirmosios šiame regione įsteigtos lietuvių draugijos 2014 metais minėjo įspūdingas sukaktis: organizacija „Susivienijimas lietuvių Argentinoje“ šventė 100 nuolatinės veiklos metų jubiliejų, Argentinos lietuvių kultūros ir savišalpos draugija „Nemunas“ pažymėjo 105 metų sukaktį.

Šiuo metu Pietų Amerikos lietuvių bendruomenėms vadovauja trečios kartos lietuviai, kuriems rūpi lietuvių kalbos ir kultūros išlaikymas bei pristatymas gyvenamose šalyse. Aktyviausi Pietų Amerikos lietuviai buriasi į klubus, kultūros centrus, drauge švenčia įvairias lietuviškas šventes, aktyviai puoselėja lietuviškas tradicijas.

„Pasaulio lietuvių žinių“ laidoje dar matysite vaizdus iš Austrijos sostinėje Vienoje veiklą atnaujinusios lituanistinės mokyklėlės „Ąžuoliukas“, kurioje mokysis apie 40 vaikų ne tik iš Vienos, bet ir aplinkinių miestų.  

„Jau ne vienerius metus degiau idėja Austrijoje atnaujinti lituanistinės mokyklėlės veiklą. Pati turiu septynmetį sūnų ir noriu, kad jis turėtų galimybę bendrauti, rašyti ir skaityti lietuviškai. Džiaugiuosi, kad mano troškimas tapo realybe“, – džiaugiasi mokyklėlės projekto vadovė Raminta Zalieskytė. 

Austrijos lietuvių bendruomenė savo veiklą atnaujino 2014 metų pavasarį. Šiuo metu bendruomenė vienija 125 narius. Iš viso Austrijoje gyvena daugiau nei 2000 lietuvių, iš jų apie 600 – Vienoje.

Jungtinėje Karalystėje gyvenantys tautiečiai Lietuvos Respublikos ambasadoje Londone susitiko su akcijos „Misija Sibiras“ dalyviais Viktorija Bružaite ir Tomu Jankumi. Renginio svečiai susirinkusiems pristatė 9 metus besitęsiančio, jaunimo patriotizmą ugdančio projekto tikslus ir idėją bei pasidalijo įspūdžiais iš paskutinės ekspedicijos į Rusijos Krasnojarsko kraštą.

„Pasaulio lietuvių žinias“ pasiekė nuoširdus laiškas iš Krasnojarske gyvenančio lietuvio tremtinio, kuris talkino misijos dalyviams. Krasnojarsko lietuvis Saulius Sidaras pasidalijo vaizdais ne tik iš akcijos „Misija Sibiras“, bet ir iš vienos tremtinių sakralinės vietovės Krasnojarsko krašte – jau išnykusios Korbiko gyvenvietės kapinių, kuriose tamsiai raudonai nudažyti tebestovi apie 20 lietuviškų kryžių ir mirusiųjų ramybę saugo Švč. Dievo Motinos Marijos statula, ikonografijoje vadinama Marija Maloningąja.

„Pasaulio lietuvių žinių“ rubrikoje „Tapatybė.LT“ žinomas menininkas ir originalių idėjų autorius Marius Abramavičius dalinsis nauja vizija – tose valstybėse, kuriose gyvena lietuviai, į dangų pakelti didelę, net 128 kvadratinių metrų trispalvę.

„Pasaulio lietuvių žinios“ – jau šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23.30 val. Lietuvos laiku, 21.30 val. Londono laiku, 16.30 val. Niujorko laiku, 15.30 val. Čikagos laiku. Vedėjas Modestas Mastavičius.

Laidą tiesiogiai galima matyti ir portale LRT.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.