Naujienų srautas

Tavo LRT2015.01.29 15:29

Geriausi LRT metų žurnalistai: nuo mokyklos svajonių išpildymo iki netikėtų karjeros posūkių

Raminta Jonykaitė, šiemet pripažinta geriausia LRT Radijo laidų vedėja, sako, kad LRT Radijo laida „Kultūros savaitė“, kurioje dabar dirba, jau nuo mokyklos laikų jai buvo idealas. O kolega Simonas Bendžius, taip pat įvertintas kaip geriausias LRT Radijo žurnalistas, mokykloje, regis, negalėjo net įsivaizduoti, kad rengs reportažus apie mokslą ir fiziką – tai jam visai nesisekė.                                                      

Raminta Jonykaitė, šiemet pripažinta geriausia LRT Radijo laidų vedėja, sako, kad LRT Radijo laida „Kultūros savaitė“, kurioje dabar dirba, jau nuo mokyklos laikų jai buvo idealas. O kolega Simonas Bendžius, taip pat įvertintas kaip geriausias LRT Radijo žurnalistas, mokykloje, regis, negalėjo net įsivaizduoti, kad rengs reportažus apie mokslą ir fiziką – tai jam visai nesisekė.      

„Mokykloje net nebūtum pasakęs [kad gilinsiuosi į tokias temas]. Prieš penkerius metus per klasės susitikimą sakiau fizikos mokytojui – kaip gailiuosi, kad nesimokiau fizikos, juk toks naudingas dalykas. O jis – na, va, o tu sakei – kam reikia?“ – prisimena „Auksinės bitės“ savininkas.

Pašnekovai, kurie valo eterį

Geriausia LRT radijo laidų vedėja šiemet pripažinta Raminta Jonykaitė. Žurnalistė dirba su „Kultūros savaitės“, „Literatūros akiračių“ ir kitomis kultūrinėmis LRT Radijo laidomis. Jau atsiimdama apdovanojimą laimėtoja kalbėjo, kokia svarbi yra kultūra. Pasak jos, daugelis mano, kad yra svarbesnių temų ir reikia kalbėti apie svarbesnius dalykus, tačiau, žurnalistės teigimu, kultūra yra erdvė, kurioje esame. „Knyga, spektaklis ar dailės kūrinys kalba apie mus, kas mums svarbu, ko mes nesuprantame, apie mūsų santykius, kaip galime spręsti problemas“, – tikina R. Jonykaitė. Žurnalistės žodžiais, kultūra padeda gyventi, gaudytis, kur esame, turėti atitinkamus vardiklius. 

„Auksinės bitės“ laimėtoja sako, kad būna tokių interviu, kurie palieka įspūdį, baigęs pokalbį dar kurį laiką apie juos galvoji. „Smagiausias dalykas darbe man – ilgieji pokalbiai, kuriuos turime „Kultūros savaitėje“. Sėdi ir pasikalbi, gali skirti žmogui nemažai laiko, matai, kaip jis reaguoja, matai jo akis ir bandai atverti, prieiti prie jo ir pajunti, kad jau pradedi užduoti tuos klausimus, kurie tau ir pačiai svarbūs“, – atskleidžia pašnekovė. 

Kol kas R. Jonykaitė sunkiai įsivaizduoja save kitoje žurnalistikos srityje, tačiau sutinka, kad dar daug yra įdomių sričių, o gyvenimas gali pasisukti įvairiai. „Jau stodama į žurnalistiką, galvojau, kad norėčiau dirbti kultūros srityje, gal nuskambės labai idealistiškai, bet „Kultūros savaitė“ ir kultūros redakcijos žmonės man ir mokykloje buvo idealas“, – tikina žurnalistė. 

Geriausiu LRT radijo žurnalistu šiemet pripažintas Simonas Bendžius domisi įvairiomis temomis: kosmosas, mokslas, religija, įvairūs bendražmogiški dalykai. „Šiuo metu taip jau išėjo, kad daugiausiai tenka kalbėti apie įvairius išradimus, mokslo naujienas, įvairias tendencijas“, – teigia žurnalistas. Pasak jo, mokslo sritis jam – artimiausia ir norėtųsi daugiau joje dirbti, daugiau sužinoti, pasiekti. 

„Neseniai skaičiau tokį straipsnį – „30 mokslo terminų, kuriuos reikėtų žinoti“. Tai kol kas tikrai dar ne viską suprantu ir tikrai tenka, ypač skaitant straipsnius apie fiziką, pasėdėti ilgiau ir žiūrėti, ką visa tai reiškia, tikrinti“, – pripažįsta pašnekovas.  Jis pasakoja mokykloje buvęs humanitaras: nei fizika, nei matematika nesisekdavo. „Mokykloje net nebūtum pasakęs [kad gilinsiuosi į tokias temas]. Prieš penkerius metus per klasės susitikimą sakiau fizikos mokytojui – kaip gailiuosi, kad nesimokiau fizikos, juk toks naudingas dalykas. O jis – na, va, o tu sakei – kam reikia?“ – prisimena „Auksinės bitės“ savininkas. 

Jis tikina pašnekovams atvirai pasakantis, kad nelabai išmano temą, tačiau domisi ja, o ir klausytojai, S. Bendžiaus žodžiais, taip pat nėra fizikos mokslų specialistai. „Prašau pašnekovo kiek įmanoma paprasčiau ir vaizdingiau kalbėti. Pamenu, kaip vienas chemijos profesorius kalba ir ieško žodžių, kaip kokiam anūkui pasakoja ir stengiasi“, – kalba radijo žurnalistas. 

Jis atskleidžia turintis svajonę bent vieną kartą pakomentuoti krepšinio varžybas. „Į žurnalistiką stojau tam, kad būčiau sporto žurnalistas. Bet labai gerai viskas pasikreipė, kad esu ten, kur esu“, – džiaugiasi pašnekovas. Jo manymu, yra daug dalykų, dėl kurių šis darbas geras, bet labiausiai dėl to, kad jis įvairus. „Prieš metus man buvo krizė ir klausiau kolegų radijuje, kur yra šio darbo prasmė. Buvo labai daug skirtingų atsakymų ir visi jie buvo labai geri. Tai man tik dar kartą įrodė, kad radijo darbas labai įvairus“, – tvirtina S. Bendžius. 

Jis sako nuo pat mažens galvojęs, kad radijas yra jaukesnis. Jo klausytis gali visur, o ir muzika pašnekovui – labai svarbi. „Jeigu sutikčiau ateivį, klausčiau – kokia populiariausia daina Tavo planetoje?“ – šmaikštauja geriausias 2014 metų LRT Radijo žurnalistas. 

„Švelnūs tardymai“ pripažinta geriausia 2014 metų LRT radijo laida. Jos vedėjas Richardas Jonaitis sako, kad tai – ilgiausiai gyvuojanti jo laida, kurioje, pasikvietęs vieną žmogų, stengiasi išklausyti, leisti išsikalbėti, įsigilinti. „Žinot tą žmogaus žvilgsnį, kai jis užsimąstęs, kažkuo tikėdamas kalba ilgai, nesustodamas? Tai tokį žvilgsnį aš dažnai matau savo studijoje per šią laidą“, – tikina R. Jonaitis. Jo teigimu, pašnekovai laidoje labai skiriasi: nuo nacionalinės premijos laureatų, vienuolių iki bitininkų. „Tai – dori žmonės, sąžiningi ir darantys kažką išskirtinio, kas ne teršia, o valo bendrą eterį“, – laidos svečius apibūdina vedėjas. Jis pripažįsta, kad jam įdomiausia – teatro tema. „Režisieriai, aktoriai tikrai labai gilinasi į savo veiklą, labai stengiasi išjausti personažą, įeiti į jo būseną, suprasti, kaip jis jaučiasi. Jų psichologija, tas jautresnis pasaulio matymas man labai imponuoja, todėl iš teatro sferos pašnekovų daugiausia, bet yra ir kitų sferų“, – kalba R. Jonaitis. 

Kartu išprotėję darboholikai 

Geriausias LRT televizijų žurnalistais pripažinti kartu Panevėžyje dirbantys Zinaida Paškevičienė ir Skirmantas Pabedinskas. „Būsiu nekukli, bet turiu Dievo dovaną prieiti prie žmogaus, jį prakalbinti. Žinoma, gal ne visada, bet man pačiai įdomu su jais bendrauti, gal ir jie todėl taip bendrauja“, – mano Z. Paškevičienė. Jai pritaria ir kolega. „Pirmiausia reikia surasti kontaktą su žmogumi, kad jis tavimi patikėtų. Pastaraisiais metais mums beveik visur durys buvo atidarytos“, – tikina S. Pabedinskas. 

Abu žurnalistai pažįstami labai seniai – dar nuo tada, kai Z. Paškevičienė dirbo laikraštyje. „Mes labai dažnai dalindavomės temomis, problemomis. Esame visą laiką kartu, nes mus vienija darbas, bendras požiūris į darbą. Jį vadinu išprotėjusiu darboholiku, bet per 10 metų aš irgi išprotėjau“, – juokiasi Z. Paškevičienė. Jos teigimu, ši profesija – gyvenimo būdas, o žurnalistu esą gimstama. „Visą gyvenimą norėjau dirbti tą darbą, man visai nesunku, esu savo rogėse, savo vėžėse“, – tvirtina moteris. 

„Auksine bite“, kaip geriausia LRT televizijų laidų vedėja, apdovanota ilgus metus LRT dirbanti Edita Mildažytė. Žurnalistė, ypač žinoma kaip laidos „Bėdų turgus“ vedėja, paklausta, ar skaudu, kai nepavyksta pagelbėti, sako, kad daugybė žmonių gyvena ir niekam nepadeda, išskyrus savo artimiausią aplinką, todėl tai nėra skaudi mintis. 

„Esu projekto architektė ir sugalvojau, kaip tos staklės turi veikti. Žinoma, visokių situacijų būna, kai padėti nebegali, bet su tokiomis situacijos susiduria visos grandys, kurios susijusios su gelbėjimo procedūromis – emocinėmis, psichologinėmis. Taip būna, ir tai vadinama pralaimėjimu“, – neslepia E. Mildažytė. Moteris veda specialias transliacijas, pramoginius renginius, prodiusuoja, yra dirbusi diktore, reportere, sukūrusi dokumentinių filmų, tačiau visgi dar liko sričių, kurių ji neišbandė. 

„Yra, ko neišbandžiau, bet ir nenorėčiau, tai – sporto žurnalistika ir kriminalai“, – sako pašnekovė. Ilgametė LRT darbuotoja tikina, kad yra gavusi daugybę apdovanojimų, tačiau gauti šį – sunkiausia. „Savam kieme pranašu nebūsi“, – šypsosi „Auksinės bitės“ laimėtoja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą