Tavo LRT

2015.01.22 20:23

D. Grybauskaitė: Lietuva įšoko į ateities traukinį

LRT RADIJAS, LRT.lt2015.01.22 20:23

Pasaulio ekonomikos forume Davose Lietuva daug dėmesio susilaukė dėl savo sugebėjimo užsitikrinti energetinę nepriklausomybę, sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Interviu LRT Radijui šalies vadovė teigia, kad ateityje pasaulio šalys vis mažiau naudosis dujotiekiais, o labiau – suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalais.

Pasaulio ekonomikos forume Davose Lietuva daug dėmesio susilaukė dėl savo sugebėjimo užsitikrinti energetinę nepriklausomybę, sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Interviu LRT Radijui šalies vadovė teigia, kad ateityje pasaulio šalys vis mažiau naudosis dujotiekiais, o labiau – suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalais.

„Pasaulyje atsiranda kitokios dujos, [vyksta] taip vadinama skalūninių dujų revoliucija. Taigi šalys vis mažiau naudosis dujotiekiais, o vis daugiau – alternatyvia energetika, ir dujos, tiekiamos per SDG terminalus, taps pasaulio ateitimi. Taigi dėl to Lietuva, kaip pionierė šioje srityje (ypač – Europoje), yra nedidelė valstybė, kuri sugebėjo užsitikrinti saugumą ir įšoko į tą ateities traukinį. Taigi tikrai esame unikalūs ir įdomūs“, – mano D. Grybauskaitė.  

Pasaulio ekonomikos forume Davose dalyvauja valstybių lyderiai, aukšto rango atstovai bei verslininkai. Jie aptaria politinius ir ekonominius iššūkius.

– Pasaulio energetikos ekspertams trečiadienį pristatėte Lietuvos patirtį, užsitikrinant energetinį saugumą, ir aptarėte globalias energetikos tendencijas. Kokių reakcijų sulaukėte?

– Na, kaip visada, kaip ir tikėjomės, reakcijos yra pozityvios. Taip pat davėme interviu ir CNN, ir CNBC, ir kitoms tarptautinėms globalioms žiniasklaidos priemonėms. Išties dėmesio susilaukėme daug. Be to, esame labai ypatingi šiame forume – ypatingi savo patirtimi ir tuo, kad laiku sugebėjome pamatyti būtinybę prisitaikyti ir pasinaudoti naujai atsiveriančiomis galimybėmis, ypač – dujų pasaulinėje rinkoje, prisitaikyti prie tų naujų tendencijų, kurios dabar labai ryškiai matomos ne tik dėl kainų, o dar ir dėl to, kad pasaulyje atsiranda kitokios dujos, [vyksta] taip vadinama skalūninių dujų revoliucija. Taigi šalys vis mažiau naudosis dujotiekiais, o vis daugiau – alternatyvia energetika, ir dujos, tiekiamos per SDG terminalus, taps pasaulio ateitimi. Taigi dėl to Lietuva, kaip pionierė šioje srityje (ypač – Europoje), yra nedidelė valstybė, kuri sugebėjo užsitikrinti saugumą ir įšoko į tą ateities traukinį. Taigi tikrai esame unikalūs ir įdomūs.

– Be diskusijų apie energetiką, regis, būta ir kitų svarbių susitikimų, tarp jų – ir su pasaulinių kompanijų lyderiais.

– Taip, išties Lietuvai tai yra labai svarbu, ir tikrai norėjau pasinaudoti šiuo forumu, nes čia yra arti 2 tūkst. verslo lyderių, didžiausių pasaulinių organizacijų, kurios domisi Lietuva ir kuriomis domimės mes. Taigi buvo susitikimai, kurie tęsiasi ir ketvirtadienį.

Iš jų, sakyčiau, [vyksta susitikimai su lyderiais pasaulinių kampanijų, kurios] labai simboliškai svarbios dėl savo vardo, dėl savo simbolinio buvimo Lietuvoje. Tai yra „Google“, kuris ateina į Lietuvą, su jo vadovais susitikau trečiadienį. Taip pat susitikau su „Thermo Fisher Scientific“ kompanijos prezidentu, tai – į mūsų farmacijos pramonę ateinantis verslas. Plėtra „Nasdaq“ – taip pat labai svarbu. Tai yra tie vardai, kurie rodo pasitikėjimą Lietuva ir jos vardą proteguos labai aukštai ir visame pasaulyje. Taip pat susitikau ir su „Statoil“ prezidentu dėl plėtros Lietuvoje ir mums naudingų kontraktų ateityje, tiekiant dujas. Na, ir šiandien bus taip pat labai svarbus susitikimas su Ekonominio bendradarbiavimo organizacijos vadovu dėl prasidedančių derybų dėl narystės – Lietuva jos siekia šioje organizacijoje. Birželio mėnesį šios organizacijos šalių narių ministrai spręs, ar pradėti derybas su Lietuva, ar jų nepradėti. Taigi tai – taip pat labai svarbus susitikimas.

Na, [vyksta] ir politiniai susitikimai, ne tik verslo. Trečiadienį teko kalbėti su ponu Petro Porošenko, ketvirtadienį – su Gruzijos premjeru, ruošiantis Rytų partnerystės susitikimui Latvijoje šių metų gegužės mėnesį.

– Prezidente, analitikai šio Davoso susitikimo išvakarėse svarstė, kad terorizmas ir  geopolitika tikriausiai mes šešėlį ant šių metų susitikimo. Jūs vakar pabrėžėte, kad globaliems iššūkiams reikalingas bendras tarptautinės bendruomenės atsakas. Ką pastebite, kiek realu tokio atsako tikėtis šiandien?

– Na, išties globalūs iššūkiai reikalauja globalių ir sutartinai suderintų sprendimų. Deja, globali visuomenė susiskaldžiusi, ir matome tikrai didžiulius įtampos židinius. Ta įtampa yra pagrįsta ir ekonominiais skirtumais, nes skirtingi pasaulio ekonominiai vienetai (ir šalys, ir šalių grupės) labai skirtingai vystosi. Tai didele dalimi taip pat lemia agresyvumo padidėjimą.

Vienos šalys dabar išgyvena pakilimą, tai – Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV). Europa kol kas labai lėtai atsigauna. Kinijos augimas sulėtėjo. Rusija grimzta į gana gilią ekonominę krizę Tai iš dalies lemia ir politinius sprendimus, ir iš dalies – įtampų židinius. Mes matome atviro terorizmo, agresyvaus, brutalaus terorizmo židinius Tolimuosiuose Rytuose, tai – ir taip vadinamo agresyvaus islamizmo židiniai. Mes matome atvirą agresiją ir įtampas, kurios ateina iš Rusijos, ir tai yra Rytų Ukrainoje. Taigi mes matome daug įtampų, kurios yra lemtos tiek ekonominės situacijos problemų, tiek ir politinių niuansų atskiruose regionuose.

Taip, iš tiesų pasauliui reikia bendro atsako. Deja, pasaulis kol kas reaguoja labai  skirtingai. Ir tai – didelė problema ne tik energetikos, ne tik ekonomikos, bet ir politikos srityje. [...] Todėl tokie forumai svarbūs, kad šalys išgirstų kitą nuomonę, pamatytų, ką apie juos galvoja kiti. Tai yra galimybė atsisakyti izoliacijos. Kai išgirsti, kaip į tave žiūri, kaip tave mato kiti, tai iš tiesų yra naudinga, tai yra pamoka. Tai yra tai, kas galbūt ne visada patinka, bet ką svarbu žinoti. Tai turi anksčiau ar vėliau padėti išeiti iš tos saviizoliacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.