Tavo LRT

2015.01.17 20:36

Lenkijos angliakasių protestai: pasiektas susitarimas

Lenkijos angliakasybos Silezijos regioną drebina angliakasių protestai. Tai reakcija į praeitą savaitę vyriausybės priimtą sprendimą panaikinti keturias kasyklas. Tap norima išgelbėti ant bankroto slenksčio atsidūrusią didžiausią Lenkijos angliakasybos bendrovę „Kompania Weglowa“.

Lenkijos angliakasybos Silezijos regioną drebina angliakasių protestai. Tai reakcija į praeitą savaitę vyriausybės priimtą sprendimą panaikinti keturias kasyklas. Tap norima išgelbėti ant bankroto slenksčio atsidūrusią didžiausią Lenkijos angliakasybos bendrovę „Kompania Weglowa“. Šeštadienio vakarą buvo pasiektas susitarimas.

Prieš kasyklų uždarymą jau streikuoja ne tik likvidacijai numatytų kasyklų, bet ir dar dviejų didžiausių valstybės valdomų Lenkijos angliakasybos kompanijų darbuotojai.

Silezijos miestuose kasdien vyksta manifestacijos, piketai ir kelių blokados. Silezijos vaivadijos savivaldybėje kelintą dieną vyksta vyriausybės ir angliakasių profsąjungų atstovų derybos.

Angliakasių netenkina vyriausybės pažadai keliems tūkstančiams likviduojamų kasyklų šachtininkų užtikrinti darbą kitose kasyklose, kitiems – mokėti dideles išeitines kompensacijas.

AFP/Scanpix nuotr.

Silezijos miestų merai sako, kad kasyklų uždarymas reiškia regiono miestų degradaciją.

Ant bankroto ribos atsidūrusi valstybės valdoma angliakasybos bendrovė „Kompania Weglowa“ – didžiausia angliakasybos bendrovė ne tik Lenkijoje, bet ir Europoje.

Ekspertai teigia, kad dėl atidėliojamų reformų visa Lenkijos angliakasybos pramonė šiandien yra krizėje.

Pasirašė susitarimą

Po ilgiau kaip savaitę vykusių streikų ir ilgų derybų raundų Lenkijos vyriausybės ir Silezijos angliakasių profsąjungų atstovai šeštadienio vakarą  pasirašė susitarimą, nutraukiantį angliakasių protestus. Vyriausybė atsisakė nerentabilių kasyklų likvidavimo planų, angliakasiai išsaugos savo darbo vietas. 

Susitarimo detalės kol kas neatskleidžiamos.

Jo pasirašyme dalyvavusi premjerė E. Kopač pažadėjo  angliakasybos  „taisymo“ (restrukturizacijos ) programą.  Neoficialiai kalbama apie  angliakasybos bendrovių sujungimą su energetikos įmonėmis.