Tavo LRT

2015.01.16 10:41

Intelektualai ir saugumo politikos ekspertai aptars, kaip bendrauti su Rusija

„Sniego susitikimas“ bus neformalus, o jo tikslas – pasidalinti naujomis idėjomis dėl saugumo padėties regione, interviu LRT Radijui sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Sniego susitikimas“ bus neformalus, o jo tikslas – pasidalinti naujomis idėjomis dėl saugumo padėties regione, interviu LRT Radijui sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Norime, kad gimtų idėjų, pasiūlymų, argumentų, kaip toliau vystysis saugumo situacija mūsų regione, santykiai su Rusija, kokia [gali būti] taktika, kokios gali būti perspektyvos“, – teigia L. Linkevičius.

„Sniego susitikime“ dalyvauja Europos Sąjungos (ES) ir NATO šalių pareigūnai, tarptautinės saugumo politikos ekspertai. Tuo pačiu metu Vilniuje vyksta intelektualų forumas, kuriuo siekiama plėtoti dialogą su Rusijos visuomenės atstovais.

– Pone Linkevičiau, susitikime dalyvauja daugiau kaip 60 pareigūnų iš įvairių pasaulio šalių. Kuriuos svečius išskirtumėte?

– Tai nėra ministrų susitikimas, todėl mums įdomūs žmonės, kurie turi įdėjų, yra kūrybingi. Be abejo, tarp jų yra ir pareigūnų, keletas mano kolegų ministrų, yra buvusių ministrų, tokių, kaip veteranas Carlas Bildtas, kuris, kaip žinia, dabar jau yra opozicijoje, taip pat yra, pavyzdžiui, NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Alexanderas Vershbow ar Švedijos parlamento pirmininkas...

Yra pareigūnų, tačiau yra ir garsių apžvalgininkų, žurnalistų, polititologų, tokių, kaip Edvardas Lucasas. Yra labai nemažai Rusijos intelektualų: buvęs premjeras Michailas Kasjanovas, viceministras Borisas Nemcovas, politologas Andrejus Piontkovskis arba, kaip žinia, gana garsus mūsų svečias yra Michailas Chodorkovskis.

Taigi mes turime porą srautų. Vienas iš jų daugiau gilinasi į situaciją Rusijoje. Kaip mes vadiname – intelektualų forumas (jau antrą kartą jį organizuojame, buvome susirinkę ne taip seniai, bet dabar jis pirmą kartą vyksta „Sniego susitikimo“ paraštėse) ir bendras, tradicinis „Sniego susitikimas“. Abu šie srautai sueina į vieną, ir turėsime bendrą diskusiją.

Mūsų tikslas yra pabendrauti neformalioje, jaukioje aplinkoje – susitikime ne taip daug dalyvių, jis vyksta kamerinėje aplinkoje. Tuo šis mūsų susitikimas išsiskiria iš kitų renginių, didelių konferencijų. Norime, kad gimtų idėjų, pasiūlymų, argumentų, kaip toliau vystysis saugumo situacija mūsų regione, santykiai su Rusija, kokia [gali būti] taktika, kokios gali būti perspektyvos. Tai štai po truputėlį tos mintys jau ir klojasi.

Manau, kad gal kažką ir viešai papasakosime. Bandome truputėlį atsiverti. Paprastai šis susitikimas būdavo visiškai uždaras, dabar jis bus šiek tiek praviras, ir mūsų dalyviai, matyt, galės ir žurnalistams papasakoti kažką daugiau.

– Minėjote, kad iš Rusijos atvyksta Rusijos politikos ekspertų. Ar juos galima vadinti opozicija dabartinei Rusijos valdžiai?

– Galima ir taip vadinti, nes iš tų, kurie dalyvauja, dabartinės Rusijos politikos advokatų bent jau aš nežinau nė vieno.

– Galbūt iš Kremliaus buvo daromos kliūtys šio susitikimo dalyviams atvykti?

– Kiek man žinoma – ne. Gal sužinosime vėliau, bet, man regis, nebuvo tokių kliūčių. Kaip ir planuota, viskas kol kas vyksta sklandžiai.

– Ar, rengiant tokius susitikimus, galvojama, kokia galėtų būti Kremliaus reakcija į juos?

– Prieš kažką niekas nenuteikinėjama. Čia yra analitikų ir laisvos minties forumas, ir mums tikrai mažai rūpi tos reakcijos, nes mes nieko blogo nedarome. Nors kartais ir nieko nedarant reakcija iššaukiama, bet mums svarbu pakviesti žmonės, kurie turi minčių, idėjų ir kurie pasiruošę atvirai diskusijai.

– Galbūt sunku nuspėti, kas bus pasiūlyta atviroje diskusijoje. Tačiau kokie galimi saugumo mūsų regione vystymosi scenarijai?

– Gal į renginio pabaigą bus lengviau ką nors papasakoti. Penktadienį, 13.10 val., planuojama spaudos konferenciją. Kam įdomu, prašome apsilankyti, gal galėsime pasakyti kažką daugiau. Bet, kaip jau sakiau, tai nėra oficialus susitikimas, jame nebus priiminėjami jokie nutarimai ar dalinami receptai.

Manau, bus kai kurios idėjos, kurios dar susigulės, ir galbūt dar iš jų gims kažkas labiau apčiuopiamo. Be abejo, mes, politikai, naudosime tai savo oficialiuose susitikimuose, diskusijose. Aš tą darysiu jau pirmadienį, nes vyks ES užsienio reikalų ministrų susitikimas ir kaip tik – strateginė diskusija dėl Rusijos. Taigi šis susitikimas bus puikus paruošiamasis darbas. Kiti galbūt tai naudos savo straipsniuose.

Taigi tikėtis, kad kažkas aiškiai išdėstys algoritmą, kaip viską spręsti, nereikėtų, nes padėtis, kaip matome, yra tikrai nepaprasta, komplikuota. Ir padėtis, susijusi su Ukraina, yra labai komplikuota. Mūsų vertinimu, situacijos prašviesėjimo ar pagerėjimo nėra, todėl kažką prognozuoti yra labai sunku.