Tavo LRT

2015.01.20 22:21

Ar galima pasirinkti, į kokio banko sąskaitą gauti atlyginimą?

Darbuotojas turi teisę pareikalauti, kad alga būtų pervedama į vieną ar kitą banko įstaigą ar net išmokėta grynais pinigais, sako advokatas Justas Vilys. Tačiau, anot teisininko, tam yra išlygų.  

Darbuotojas turi teisę pareikalauti, kad alga būtų pervedama į vieną ar kitą banko įstaigą ar net išmokėta grynais pinigais, sako advokatas Justas Vilys. Tačiau, anot teisininko, tam yra išlygų.

Radijo klausytojas Petras domisi, ar gali pats nuspręsti, į kurią banko sąskaitą jam perves atlyginimą. „Ar, pasirašant darbo sutartį su darbdaviu, jis gali reikalauti tam tikro banko sąskaitos atlyginimui pervesti? Kitaip sakant, ar būsimasis darbuotojas privalo pateikti tik būtent darbdavio reikalaujamo banko sąskaitą?“ – klausia Petras.

Advokatas J. Vilys sako, kad darbo užmokesčio mokėjimo tvarka ir organizavimas nustatomas darbo sutartyje arba kolektyvinėje sutartyje. Jeigu kolektyvinė sutartis yra pasirašyta tarp įmonėje veikiančios profesinės sąjungos ir darbdavio, ji galioja ir į darbą priimamam darbuotojui.

„Ir jeigu šis [sąskaitos konkrečiame banke] reikalavimas yra įtvirtintas kolektyvinėje sutartyje, tada

darbdavys faktiškai nebereikalauja, o darbuotojas prisiima tokią pareigą“, – teigia teisininkas. Tačiau jis pažymi, kad darbuotoją būtina supažindinti su tokia kolektyvine sutartimi.

Tačiau, jeigu tokios kolektyvinės sutarties nėra, tai yra tik darbuotojo ir darbdavio tarpusavio susitarimo reikalas. „Reikalauti darbdavys jokios teisės neturi. Jis turi teisę tik susitarti“, – pabrėžia advokatas.

J. Vilio žodžiais, darbuotojas ir darbdavys turi pasiekti bendrą sutarimą. Jeigu darbdaviui reikia, kad algos būtų pervedamos į tam tikrą banką, jis gali tik motyvuoti, prašyti ar įkalbinėti darbuotoją.

„Matydamas, kad darbdavio argumentai neįtikina arba yra nepakankami, darbuotojas gali atsisakyti pervesti savo darbo užmokestį į kažkokią konkrečią banko įstaigą. Jeigu kolektyvinėje sutartyje tai nenumatyta, darbuotojo priversti niekas negali“, – tikina advokatas.

Pašnekovo teigimu, darbo užmokesčio išmokėjimas yra darbdavio pareiga darbuotojui. „Darbdavys privalo atsiskaityti. Atsiskaitymo formą jau renkasi darbuotojas“, – sako teisininkas. Pasak jo, darbuotojas turi teisę pareikalauti, kad alga būtų pervedama į vieną ar kitą banko įstaigą ar net išmokėta grynais pinigais.