Naujienų srautas

Tavo LRT2015.01.11 22:39

Eitynių dalyviai: neišgąsdinta Prancūzija dar niekada nebuvo tokia vieninga

LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.01.11 22:39

Minios žmonių susirinko į didžiulę demonstraciją Paryžiuje, kurios metu parodytas solidarumas su šalį sukrėtusių islamistų atakų aukomis. Eitynių organizatoriai skelbia, kad iš viso jose dalyvavo iki 1,5 mln. žmonių. Vyriausybė teigia, kad tikslių duomenų nepateiks, nes tokio kiekio žmonių neįmanoma suskaičiuoti. Pasak eitynių dalyvių, Prancūzija dar niekada nebuvo tokia vieninga.  

Minios žmonių sekmadienį susirinko į didžiulę demonstraciją Paryžiuje, kurios metu parodytas solidarumas su šalį sukrėtusių islamistų atakų aukomis. Eitynių organizatoriai skelbia, kad iš viso jose dalyvavo iki 1,5 mln. žmonių. Vyriausybė teigia, kad tikslių duomenų nepateiks, nes tokio kiekio žmonių neįmanoma suskaičiuoti. Pasak eitynių dalyvių, Prancūzija dar niekada nebuvo tokia vieninga.

21:10 val. Eitynių dalyvis žurnalistas Andrejus Vaitovičius LRT Radijui sako, kad susitelkimas yra geriausias atsakas teroristams. Žurnalisto teigimu, gatvėmis drauge žygiavo skirtingų rasių, amžiaus ir profesijų žmonės.

Prancūzija esą dar niekada nematė tiek daug į gatves išėjusių piliečių, kad šie pasakytų, jog nieko nebijo. A. Vaitovičiaus manymu, Prancūzija dar ilgai atsimins šią dieną, o išpuolis prieš „Charlie Hebdo“ redakciją buvo pasikėsinimas į demokratines vertybes.

18:05 val. Eiseną stebėjęs LRT Radijo bendradarbis Paryžiuje Valdas Papievis sako, kad demonstracija nepanaši į eitynes, tai veikiau – šimtų tūkstančių žmonių lavina, plūstanti iš Respublikos į Nacijos aikštę.

„Teigčiau, kad sekmadienį daug svarbesni nei politikai ar kad ir kokie vadovai yra paprasti žmonės, kurie dabar plūsta iš Respublikos į Nacijos aikštę. Jų susitelkimas ir ryžtas – geriausias atsakas teroristams: „Ne, Prancūzija neparklupdyta, Prancūzija neįbauginta. Ji kaip skelbė, taip skelbs žmogiškąsias vertybes“, – teigia V. Papievis.

Anot jo, žmonės tebeplūsta ir net nebegali prieiti prie Respublikos aikštės. LRT Radijo bendradarbio Paryžiuje žiniomis, pilna ir dar viena – Bastilijos aikštė. „Ką tik organizatoriai paskelbė, kad iš viso gali būti iki 1,5 mln. žmonių“, – sako V. Papievis.

Eitynėse dalyvauja Europos, pasaulio valstybių bei vyriausybių vadovai iš daugiau nei 40-ties šalių, taip pat – per teroro išpuolius žuvusiųjų šeimų nariai. Tai – savaitraščio „Charlie Hebdo“ žurnalistų, policijos pareigūnų, košerinio maisto parduotuvės lankytojų artimieji.

Pareigūnai praneša, kad panašios demonstracijos vyko ir kituose Prancūzijos miestuose. Jose dalyvavo iki milijono žmonių.

Solidarizuojantis su Prancūzija, masinės demonstracijos surengtos ir kituose didžiuosiuose Europos miestuose. Jungtinės Karalystės sostinėje Londone mažiausiai trijose vietose susirinko tūkstančiai žmonių išreikšti paramą Prancūzijai ir pasisakyti prieš terorizmą. Belgijos sostinėje Briuselyje vyko eitynės, kuriose dalyvavo daugiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Milijonai gyventojų pasaulyje per televiziją stebi renginį Prancūzijoje ir socialiniuose tinkluose smerkia ekstremizmą.

Plakatas skelbia: „Aš esu Charlie“. Reuters/Scanpix nuotr.

17:10 val. LRT Radijo bendradarbio Paryžiuje V. Papievio teigimu, tai, kas vyksta Paryžiuje, pasaulyje dar neregėta ir negirdėta. „Sakoma, kad tai bus įrašyta į istorijos metraščius. Nuo žmonių gausos net galva svaigsta. Į Respublikos aikštę jau seniai nebeįmanoma patekti. Užtvindyti visi aplinkiniai platūs bulvarai ir gatvės“, – sako V. Papievis.

Anot jo, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as sekmadienį Paryžių vadino pasaulio sostine. „Ir tikrai, pirmose demonstrantų gretose ką tik žengė kelių dešimčių Europos, pasaulio šalių valstybių bei vyriausybių vadovai: Angela Merkel, Davidas Cameronas, daug kitų, kurių sprendimai lemia šiuolaikinę istoriją. Tarp jų – neįtikėtina – per keletą metrų vienas nuo kito – ir Palestinos savivaldos, ir Izraelio vadovai“, – pasakoja V. Papievis. Tarp 17 kruvinų atakų aukų buvo žydai ir policijos pareigūnas musulmonas. Lietuvai eitynėse atstovauja užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

Pasak LRT Radijo bendradarbio Paryžiuje, komentatoriai sako, kad toks žmonių, daugybės šalių vadovų susitelkimas yra istorinis vilties ženklas, siunčiamas pasauliui. Jis esą liudija, kad susitelkus galima įveikti smurtą bei terorizmą ir apginti pamatines žmogiškąsias vertybes. „Dabar F. Hollande`as ir kiti Prancūzijos vadovai sako užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems“, – praneša V. Papievis.

Jo teigimu, šeštadienį Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernard`as Cazeneuve`as sakė, kad saugumui užtikrinti bus imtasi visų įmanomų priemonių. Saugoti demonstracijos papildomai dislokuota tūkstančiai karių ir policininkų. Pagal eitynių maršrutą pozicijas ant stogų užėmė snaiperiai. „Įdomu, kad žmonės labai šiltai sveikina policininkus, žandarus, sako jiems padėką“, – teigia V. Papievis.

Prieš solidarumo eitynes Paryžiuje susitiko Prancūzijos, Vokietijos ir Ukrainos lyderiai. Pasak Prancūzijos prezidentūros, prezidentai F. Hollande`as ir Petro Porošenka bei kanclerė Angela Merkel trumpai aptarė Ukrainos krizę. Iš karto po šio susitikimo lyderiai išvyko dalyvauti demonstracijoje prieš terorizmą. Paryžiuje esantis Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas susitikime nedalyvavo.

P. Porošenka ir F. Hollande prieš demonstraciją Paryžiuje. Reuters/Scanpix nuotr.

12:15 val. LRT Radijo bendradarbis Paryžiuje V. Papievis praneša, kad po jau istoriniu vadinamo prancūzų susitelkimo šeštadienį, kai įvairiuose šalies miestuose į gatves išėjo septyni 700 tūkst. žmonių, sekmadienį Paryžiuje neregėto masto eisena nusidrieks nuo Respublikos iki Nacijos aikščių. Šios aikštės demonstracijai pasirinktos neatsitiktinai. „Respublika“ ir „nacija“ prancūzams – simboliški žodžiai“, – sako V. Papievis.

Kadangi tikimasi milijoninio antplūdžio, demonstracijai numatyti du maršrutai. Terorizmo aukoms pagerbti, smurtui pasmerkti ir nacionalinei vienybei parodyti skirta eisena taps ir tarptautinio solidarumo kovoje prieš terorizmą demonstracija.

Jos gretose kartu su Prancūzijos prezidentu F. Hollande`u žengs Europos Sąjungos vadovai: Angela Merkel, Davidas Cameronas, kitų Europos ir pasaulio, iš viso – maždaug 50-ties šalių aukščiausio ar aukšto lygio atstovai.   

L. Linkevičius: Vakarų vienybė – geriausias atsakas

Lietuvai atstovausiantis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LRT Radijui teigia, kad Vakarų vienybė yra geriausias atsakas į teroristų bandymus įbauginti žmones.

L. Linkevičius Paryžiuje sekmadienį po pietų. L. Linkevičiaus „Twitter“ paskyros nuotr. 

„Pasmerkti yra maža, reikia ir veiksmo. Jei teroro tikslas yra baimė, kad visi išsigąstų, solidarumas yra priešveiksmis. Solidarumo su Prancūzija parodymas šiuo atveju yra parodymas, kad terorizmas, kaip grėsmė, neturi sienų, bet mes visi susitelkę iš tikrųjų esame stipresni“, – įsitikinęs L. Linkevičius.

Jo manymu, teroristai su „bailiomis akcijomis ir žudymais“ nepasieks savo tikslų, nes jokių tikslų negalima pasiekti tokiomis priemonėmis. „Todėl ir bus ši akcija, todėl ir bus solidarumo maršas. Manau, kad tai ir bus pademonstruota“, – sako L. Linkevičius.

Kalbėdami apie šių dienų grėsmes, pasak L. Linkevičiaus, privalome susitelkti. „Viena iš tokių naujų grėsmių yra ne tiek konvencinis karas, bet būtent asimetrinės grėsmės, tarp jų – ir terorizmas. Tai tapo ypač aktualu pastarųjų įvykių fone, bet apie tai jau kalbama kurį laiką.

Manau, kad artimiausiu metu, kaip ir buvo žadėta, kaip Europos Vadovų Tarybos prezidentas Donaldas Tuskas yra sakęs, vadovai aptars ir šią strategiją – kovoje su terorizmu“, – teigia L. Linkevičius.

Kitas taikinys – Roma?

Leidinys „Bild am Sonntag“ skelbia, kad pastarieji įvykiai Paryžiuje yra tik serijos teroro aktų Europoje pradžia. Pranešama, kad tokius duomenis turi Jungtinių Valstijų Nacionalinio saugumo agentūra.

Virtinė teroro aktų prasidėjo Prancūzijoje trečiadienio rytą satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ užpuolimu. Per tris dienas šalyje žuvo 17 žmonių. Penktadienį per dvi operacijas trys teroristai buvo nukauti.

Kaip rašo leidinys „Bild am Sonntag“, Amerikos pareigūnams dar prieš kelis mėnesius pavyko pasiklausyti grupuotės „Islamo valstybė“ lyderių pokalbių. Esą sužinota, kad islamistai ir toliau planuoja atakas Europoje, ir kitas taikinys gali būti Roma.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą