Naujienų srautas

Tavo LRT2015.01.08 08:30

Išpuolis Paryžiuje: vienas įtariamasis pasidavė pats, kitų vis dar ieškoma

Prancūzijoje vykdoma plataus masto operacija, ieškoma dviejų įtariamų užpuolikų, vakar surengusių žudynes satyrinio savaitraščio „Šarli Ebdo“ redakcijoje. Vienas iš užpuolikų naktį pasidavė, kitų dviejų ieškoma Reimso meiste. Nuo ketvirtadienio Prancūzijoje skelbiamas trijų dienų gedulas.

Prancūzijoje vykdoma plataus masto operacija, ieškoma dviejų įtariamų užpuolikų, vakar surengusių žudynes satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje. Vienas iš užpuolikų – 18-metis Hamydas Mouradas – praėjusią naktį pasidavė. Policija išplatino dviejų brolių – 34-erių Saido ir  32-ejų Cherifo Kouachi – fotografijas. Nuo ketvirtadienio Prancūzijoje skelbiamas trijų dienų gedulas.

Ketvirtadienis Prancūzijoje – gedulo diena, vidurdienį aukoms atminti skambės Dievo Motinos katedros varpai. Vėliavos bus nuleistos tris dienas.

Šalies prezidentas Francois Hollande`as ketvirtadienio rytą susitinka su opozicinės dešiniųjų Sąjungos už liaudies judėjimą pirmininku, buvusiu prezidentu Nicolas Sarkozy. Visos politinės jėgos, visos visuomeninės organizacijos, visos religinės bendruomenės, tarp jų ir musulmonų, visi piliečiai kviečiami telktis priešintis terorizmui.

Aukoms pagerbti ir terorizmui pasmerkti trečiadienio vakarą visoje Prancūzijoje vyko mitingai, juose dalyvavo apie šimtas tūkstančių žmonių.

Trys užpuolikai trečiadienį „Charlie Hebdo“ redakcijoje nušovė 12 žmonių, dar septyni sužeisti.

Vyksta didelio masto gaudynės

AFP/Scanpix nuotr.

Ieškodama užpuolikų, policija paskelbė įtariamųjų nuotraukas, prašydama skubiai suteikti informacijos apie juos. Gaudynės tęsėsi visą naktį, o elitinės kovos su terorizmu policijos pajėgos surengė reidą šiauriniame Reimso mieste.

Vienas Paryžiaus prokuratūros pareigūnas sakė, kad jauniausias iš trijų įtariamųjų pasidavė policijai Šarlevilio-Mezjero mieste, esančiame netoli Reimso, už maždaug 230 km į šiaurės rytus nuo Paryžiaus, netoli sienos su Belgija.

Šiai bylai artimas šaltinis sakė, kad tas jaunuolis, vardu Hamydas Mouradas, pasidavė, kai „pamatė savo vardą minimą socialiniuose tinkluose“. Televizija BFM, remdamasi neįvardytais šaltiniais, paskelbė, kad taip pat buvo areštuoti keli kiti asmenys, susiję su tais dviem broliais.

Tačiau kaukėti juodai apsirengę užpuolikai, kurie šaukė „Allahu akbar“ (Dievas (visų) didesnis) žudydami kai kuriuos pagarsėjusius prancūzų žurnalistus ir du policininkus, tebėra laisvėje.

Buvo išduoti orderiai suimti 32 metų Cherifą Kouachi – žinomą džihadistą, kuris 2008 metais buvo teistas dėl ryšių su islamistų grupe, kuris verbavo Prancūzijos piliečius, lankydavusius vieną mečetę Paryžiaus rytiniame rajone, vykti kautis su amerikiečiais Irake, – ir jo 34 metų brolį Saidą. Abu jie yra gimę Paryžiuje.

Policijos šaltinis sakė, kad vienas iš jų buvo atpažintas pagal tapatybės kortelę, paliktą automobilyje, kuriuo paspruko užpuolikai. Pasak jo, Cherifas Kouachi, kuris buvo suimtas, kai ruošėsi išvykti į Iraką prisidėti prie kovotojų, atliko pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę.

Paieškų operacijos buvo surengtos Strasbūre ir miesteliuose netoli Paryžiaus, o Reimse policijos specialiosios pajėgos surengė reidą viename pastate, kurį vėliau apieškojo baltus kombinezonus dėvintys policijos ekspertai.

Per trečiadienį surengtą ataką ginkluoti užpuolikai dieną įsiveržė į „Charlie Hebdo“ redakciją, kai žurnalistai buvo susirinkę į rytinį redaktorių pasitarimą.

Paryžiaus prokuroras Francois Molins'as sakė, kad užpuolikai pirmiausiai nušovė prie įėjimo buvusį vyrą ir įsiveržė į pastatą. Tuomet jie užlipo į antrą aukštą ir pradėjo šaudyti į žmones, dalyvavusius redaktorių pasitarime. Ten buvo aštuoni žurnalistai, policininkas, priklausęs savaitraščio vyriausiojo redaktoriaus apsaugos komandai, ir vienas svečias.

„Tai, ką pamatėme, buvo žudynės. Daugeliui aukų buvo įvykdytos egzekucijos – dauguma buvo pašauti į galvą ir krūtinę“, – greitosios pagalbos medikas Patrickas Hertgenas, atvykęs suteikti pagalbos sužeistiesiems, sakė naujienų agentūrai „Reuters“.

Pasak prokurorų, dar 11 žmonių buvo sužeisti per šią ataką, o keturių būklė kritinė.

Viename tos atakos vaizdo įraše vienas iš užpuolikų prie redakcijos pastato šaukė „Allahu Akbar!“ (Dievas (visų) didesnis), aidint šūviams. Kitas priėjo prie gatvėje gulinčio sužeisto policininko ir pribaigė jį šūviu iš automato, o vėliau abu ramiai įlipo į juodą automobilį ir išvažiavo.

Savaitraščio vyriausiasis redaktorius Stephane'as Charbonnier, turėjęs pravardę „Charbas“ (Šarbas) ir saugomas policijos dėl anksčiau jo gautų grasinimų nužudyti, tapo viena šio kruvino išpuolio auka.

Taip pat žuvo karikatūrininkai Jeanas Cabut, Georges'as Wolinski ir Bernard'as Verlhacas, žinomas slapyvardžiu Tignous (Tinju).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi