Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kokių garantijų turi dirbantieji nepilną darbo dieną?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Skaičiuojant darbo stažą, visiškai nesvarbu, ar per dieną dirbate 1 valandą ar visas 8, sako advokatas Tomas Bagdanskis. Minėtos darbo valandos svarbios tik skaičiuojant socialinį draudimą, tačiau esama atvejų, kai ir šio stažo garantijos patenkinamos dirbant nepilną darbo dieną.  

Skaičiuojant darbo stažą, visiškai nesvarbu, ar per dieną dirbate 1 valandą ar visas 8, sako advokatas Tomas Bagdanskis. Minėtos darbo valandos svarbios tik skaičiuojant socialinį draudimą, tačiau esama atvejų, kai ir šio stažo garantijos patenkinamos dirbant nepilną darbo dieną.

Neviso darbo laiko apmokėjimas turi būti proporcingas dirbtam laikui. Taigi, jei darbą įvertintume minimalia alga, už pusę tokio darbo dienos, t. y. 4 darbo valandas, gautume 500 litų – proporcingai dirbtam laikui.

Advokatas T. Bagdanskis atkreipia dėmesį, kad ne visas darbo laikas nustatomas ir su sąlyga, kad atsiradus daugiau darbo, darbuotojui bus sudaromos galimybės daugiau užsidirbti. „Darbdavys gali būti netikras, galvoti, kad pusę savaitės turi darbo, pusę – neturi, tačiau darbo apimtis gali keistis. Jeigu atsiranda daugiau darbo, darbdavys siūlo darbuotojui daugiau dirbti ir, jeigu darbuotojas gali, – dirba“, – teigia advokatas.

Pasak jo, tokiu atveju tai būna apibrėžti valandiniu atlygiu. „Tiesiog susitariamas valandų skaičius. Jis yra svyruojantis, vadinasi, daugiau dirbi, daugiau uždirbi“, – aiškina T. Bagdanskis. Įdomi detalė – advokato žodžiais, iš 8 darbo valandų efektyviai dirbama 6 valandas, mat dėmesį koncentruoti žmogus geba 1,5 val., o tada reikalinga pertrauka.

Kalbant apie darbą ne visą darbo dieną, svarbus ir darbo stažas. „Yra dvi sąvokos: socialinio draudimo darbo stažas ir stažas įmonėje. Iš darbo teisės pusės mums svarbu darbo stažas įmonėje“, – tvirtina teisininkas. Į minėtą darbo stažą įmonėje atsižvelgiama atleidžiant iš darbo, skaičiuojant išeitinę kompensaciją ir t. t. Taigi šiuo atveju jokio skirtumo nėra: ar dirbama vieną valandą per dieną, ar 8 valandas per dieną, darbo stažas skaičiuojamas taip pat.

Socialiniam draudimui aktualus darbo valandų skaičius, tačiau tai jau priklauso nuo pinigų. „Jeigu už ne visą darbo laiką gaunama minimali mėnesinė alga, iš esmės visos socialinio draudimo, kaip stažo, garantijos yra patenkinamos“, – teigia T. Bagdanskis.

Teisės specialistas primena, kad egzistuoja garantija darbuotojams reikalauti, kad jų statusas būtų kaip visą darbo laiką dirbančių žmonių. Darbuotojas, pvz. susilaukęs vaikų, gali prašyti leisti dirbti ne visą darbo dieną, tačiau vėliau jis gali panorėti grįžti į pilną darbo dieną. Advokato teigimu, įstatymas šios situacijos neaptaria.

„Dalis teisininkų sako – pasinaudojote garantija, viskas, atgal grįžti kelio nėra. Kiti sako – kai man reikėjo – paprašiau, dabar man nereikia – noriu grįžti. Tačiau, jeigu kitas žmogus yra priimtas likusiai pusei darbo dienos, o jo atleidimas sukelia problemų (išeitinės išmokos ir t. t.), kieno sąskaita tai daryti?“ – svarsto advokatas.  Pasak pašnekovo, dažniausiai laikomasi nuostatos, kad, jeigu paprašai, grįžti nebegali, galbūt todėl šis prašymas ir nėra dažnai naudojamas.

Advokato teigimu, nukrypstant nuo bendro principo, dažnai atsiranda terpė piktnaudžiavimui. Blogiausia, kai nevisas darbo laikas naudojamas nuslėpti mokesčius. Darbuotojas oficialiai įdarbinamas nevisai darbo dienai, mokesčiai mokami už pusę dienos, o kita atlyginimo dalis išmokama „juodais“ pinigais.