Naujienų srautas

Tavo LRT2014.12.23 13:23

Šią žiemą dar turėsime visko: ir sniego, ir šalčio, galbūt – ir atlydžių

Orai Lietuvoje keisis per Kalėdas. Antrą Kalėdų dieną tikrai gali pasnigti ir tikrai sulauksime šaltuko, teigia klimatologas Justinas Kilpys. Anot jo, nors į istoriją 2014 m. galbūt įeis kaip karščiausi metai planetoje, Lietuvoje sumušti rekordo veikiausiai nepavyks.

Orai Lietuvoje keisis per Kalėdas. Antrą Kalėdų dieną tikrai gali pasnigti ir tikrai sulauksime šaltuko, teigia klimatologas Justinas Kilpys. Anot jo, nors į istoriją 2014 m. galbūt įeis kaip karščiausi metai planetoje, Lietuvoje sumušti rekordo veikiausiai nepavyks.

„2008 m. [Lietuvoje] buvo lig šiol šilčiausi fiksuoti metai. Kol kas panašu į tai, kad Lietuvoje neturėsime rekordo, bet planetoje, Žemėje, yra tikrai visos sąlygos rekordą sumušti“, – sako J. Kilpys.

– Klimatologo akimis, koks šių metų gruodis Lietuvoje? Kaip jis atrodo daugiametėje stebėjimo perspektyvoje?

– Pirma gruodžio savaitė buvo šiek tiek šaltesnė. Jei prisimenate, buvo pašalę, buvo sniego. Netgi Pietų Lietuvoje buvo iškritę jo visai nemažai, vietomis – iki 14 cm. Bet jau antrą gruodžio savaitę situacija visiškai pasikeitė – antras gruodžio dešimtadienis buvo beveik 6 laipsniais šiltesnis, nei būna paprastai. Tai ir turime dabar už lango tokią darganą, kokia būdinga daugiau spalio mėnesiui negu gruodžiui.

– Girdėjau, kad net pašalas baigia išeiti?

– Taip, kaip matome, tikrai nuo gruodžio 10 d. iki gruodžio 20 d. tikrai buvo labai šilta. Kaip minėjau, vidutiniškai 6 laipsniais temperatūra buvo aukštesnė, o vietomis – net 6,5 laipsnio aukštesnė temperatūra, negu paprastai Lietuvoje būna gruodžio mėnesį.

– Ar tokią temperatūrą gruodį jau galima vadinti anomalija?

– Ne, nes iš tikrųjų yra labai nedideli svyravimai. Kaip minėjau, pirma gruodžio savaitė buvo netgi šaltesnė, negu būna paprastai Lietuvoje, o antra savaitė buvo šilta. Žiūrėsime, kaip tas gruodis baigsis. [...]

Tas pats pastebima ir pasaulyje, tai, kas vyksta šiuo metu, yra labai dideli ekstremumai. Orai keičiasi labai greitai, ir temperatūra gali labai smarkiai svyruoti.

Prisiminkime šių metų sausį – buvo labai panaši situacija. Sausio pradžioje dar visi keliavo po miškus ir rado žydinčių žibučių, o sausio pabaigoje vieną savaitę buvo 20–25 laipsniai šalčio, ir moksleiviai nėjo į mokyklą. Tie orų svyravimai gali būti labai staigūs ir labai dideli.

– O kokios to priežastys? Gal su tuo susijęs ir globalus klimato atšilimas?

– Be abejo, mokslininkai tikrai tuo neabejoja – už nustatomą klimato šiltėjimą yra atsakingi žmonės, nes jau apie 200 metų jie keičia atmosferos cheminę sudėtį. Tai reiškia, kad tie teršalai, kuriuos išmeta žmonės, vykdydami savo veiklą, gamindami, keliaudami, visos tos cheminės medžiagos keičia atmosferos cheminę sudėtį, ir dėl to visoje planetoje klimatas šyla. Na, čia nėra jokių abejonių – visi mokslininkai dėl to sutaria. 

– Na, štai sinoptikas mums ir antradienio rytą sakė, kad jau Kalėdų pirmą dieną sulauksime atšalimo, pasikeis ir peizažas, Lietuvoje bus balta. Bet kaip manote, ar realu, kad 2014 m. bus pasiektas globalus pastarųjų 135 metų šilumos rekordas nuo tada, kai buvo pradėti stebėti orai? 

– Manau, kad tai yra labai realu ir kad tai tikrai bus karščiausi planetos metai. Taip karšta Žemėje nebuvo per 135 metus.

Jei kalbėtume apie Lietuvą, Lietuvoje veikiausiai nepavyks sumušti 2008 m. rekordo. 2008 m. buvo lig šiol šilčiausi fiksuoti metai. Kol kas panašu į tai, kad Lietuvoje neturėsime rekordo, bet planetoje, Žemėje, yra tikrai visos sąlygos rekordą sumušti. Ir gali būti, kad 2014 m. įeis į istoriją kaip patys karščiausi metai per stebėjimo laikotarpį.

– Bet ar Lietuvoje dar šiemet arba kitais metais žiemos sulauksime?

– Taip, kaip ir sakė sinoptikai, orai keisis jau Kalėdų dieną. Kalėdų antrą dieną jau tikrai gali ir pasnigti, sulauksime šaltuko. Šią žiemą dar turėsime visko: ir sniego, ir šalčio, galbūt – ir atlydžių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą