Naujienų srautas

Tavo LRT2014.12.04 18:26

M. Laurinkus: šnipų surinktą informaciją tikrai gavo ir Rusija

Šnipų Baltarusijai surinkta medžiaga buvo perduota Rusijai. Tuo neabejoja buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Mečys Laurinkus. Anot jo, Baltarusija ir Rusija yra pasirašiusios specialias sutartis, todėl ne tik dalijasi informacija, bet ir šnipinėjimo užduotimis.

Šnipų Baltarusijai surinkta medžiaga buvo perduota Rusijai. Tuo neabejoja buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Mečys Laurinkus. Anot jo, Baltarusija ir Rusija yra pasirašiusios specialias sutartis, todėl ne tik dalijasi informacija, bet ir šnipinėjimo užduotimis.

„Netgi neverta daug svarstyti šiuo klausimu. Tiesiog tai daroma pagal sutartį. Galiu pasakyti ir dar daugiau, tarp šių tarnybų yra darbo pasidalijimas. Kitaip sakant, Baltarusija daro tam tikrą dalį darbo pagal sutartį, Rusija – kitą dalį. Šiuose aljansuose yra darbo pasidalijimas“, – sako M. Laurinkus.

– Sugauti šnipai šnipinėjo Baltarusijai. Ar galima galvoti, kad tais duomenimis dalinasi ir informacija naudojasi ir Rusija?

– Žinoma, kad dalinasi, nes yra tam tikros sutartys tarp Baltarusijos ir Rusijos. Šioje srityje jie bendradarbiauja seniai. Jie negali nesidalinti. Tai yra savaime suprantama.

Reikia pasveikinti šį žingsnį [šnipų sulaikymą – LRT.lt]. Tai reiškia, kad kontržvalgyba dirba. Anksčiau apie sulaikymą buvo paskelbęs VSD, dabar – krašto apsauga. Krašto apsaugoje tai nėra pirmas atvejis – 2000 m. buvo vienas iš pirmųjų. Du asmenys buvo, taip sakant, objekte. Vienas buvo sulaikytas. Lietuvos pilietis. Pagal to meto nuostatą ir politinę situaciją, apie tai nebuvo skelbiama.

– Ką rodo tai, kad per trumpą laiką jau buvo sulaikyti du šnipai: jų suaktyvėjimą, geresnį mūsų darbą, pasikeitusį požiūrį?

– Yra priimami atitinkami sprendimai dėl skelbimo. Aš jau esu sakęs. Tai nėra vien tos kontržvalgybinės institucijos – ar tai būtų VSD, ar karšto apsaugos, ar kitos – vadovų sprendimai paskelbti. Skelbimas yra politinis veiksmas, kuris įvertinamas įvairiais aspektais. Svarbu, kad situaciją kontroliuoja, kontržvalgyba dirba, asmenys sulaikomi.

Manau, kad šiuo atveju matomi aiškūs tinklo požymiai. Tai jau buvo minėta. Kuo toliau, tuo akivaizdžiau, kad vis dėlto tinklas egzistuoja.

– VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas teigia, kad, skirtingai negu dabar yra skelbiama, sulaikytieji asmenys nėra „smulkios žuvelės“. Kaip manote Jūs?

– Buvo pasakyta visiškai teisingai. Nėra smulkių dalykų žvalgyboje. Tai priklauso nuo galimybių, prie ko žmogus gali prieiti. Šaltojo karo metu sovietai Vakarų valstybėse buvo užverbavę daugybę žmonių. Tai būdavo vairuotojai, valytojos. Tai tikrai ne smulkios žuvelės. Jie turėjo galimybę prie daug ko prieiti ir daug ką pasakyti.

Užduotys formuojamos pagal bendrą užduotį, ko norima pasiekti. Formuojama pagal tai, kaip dirba pati žvalgybos rezidentūra tame tinkle ir ko yra siekiama: ar siekiama kažko karinėje, mokslinėje, techninėje, ekonominėje, politinėje srityje. Tam yra skirtingi veikimo metodai, žmonės, sistema.

Šiuo metu reikia pasidžiaugti, kad situacija ir mūsų pokalbiai pagaliau pereina į profesionalų lygį. Pagaliau galima pradėti visuomenei aiškinti profesionaliai. [...] Visi šie sulaikymai nėra proginiai. Jie liudija, kad esama kitų valstybių, kurios turi interesą sukurti Lietuvoje informacijos rinkimo sistemą. Todėl suėmimas ir demaskavimas nėra pagrindinis tikslas. Tikslas – išsiaiškinti, ko siekiama, ko norima, ir netgi žaisti atvirkščią žaidimą. Būna ir taip. Kartais būna visiškai neskelbiama vien dėl to, kad būtų galima žaisti kitą, atvirkščią žaidimą.

– Ar mūrų tarnybos tai daro?

– Žinoma, kad daro. Galų gale mes galime pradėti profesionaliai kalbėti apie rimtus dalykus ir nueiti nuo tokių šou elementų, kurie vis dėlto dominuoja visuomenės sąmonėje. Atrodo, kad taip turi būti ir tai sunku pakeisti.

Tarp Baltarusijos ir Rusijos saugumo tarnybų informacijos perdavimas yra formalizuotas. Jie turi oficialias sutartis dėl keitimosi informacija. Tai nėra atradimai. Netgi neverta daug svarstyti šiuo klausimu. Tiesiog tai daroma pagal sutartį. Galiu pasakyti ir dar daugiau, tarp šių tarnybų yra darbo pasidalijimas. Kitaip sakant, Baltarusija daro tam tikrą dalį darbo pagal sutartį, Rusija – kitą dalį. Šiuose aljansuose yra darbo pasidalijimas.

– Ką reiškia „tinklas“? Kaip mums tai suprasti?

– Jei viena valstybė kitoje turi interesą surinkti informaciją, ji kuria rezidentūrą, tam tikrą žmonių grupę, kuri ima organizuoti žvalgybinę veiklą. Viskas organizuojama tos šalies viduje. [...] Yra tam tikri žmonės, aprūpinimas. Už tai sumokama. Yra užduotys, ko ir kaip reikia, su kokiais žmonėmis reikia dirbti. Viskas nustatoma.

Anksčiau būdavo netgi kuriami keli taškai. Šaltojo karo metais Rusija kūrė kelis taškus Vakaruose, kurie tarpusavy nebendraudavo ir vienas apie kitą nežinojo. Paskui vyko įvairios permainos. Taupydami pinigus, centrus sujungdavo ir pan. Kitaip sakant, tinklas yra susijęs su organizuotos veiklos kūrimu šalies viduje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą