Tavo LRT

2014.12.04 10:09

Prezidentė: norime išnaudoti naują santykių su Turkiją etapą

Pernai, buvusiam Turkijos prezidentui apsilankius Lietuvoje, užsimezgė naujas ir gražus santykių su Turkija etapas, kurį nori išnaudoti abi šalys. Taip interviu LRT radijui teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė.  

Pernai, buvusiam Turkijos prezidentui apsilankius Lietuvoje, užsimezgė naujas ir gražus santykių su Turkija etapas, kurį nori išnaudoti abi šalys. Taip interviu LRT radijui teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Tai ypač svarbu Lietuvai, nes ši šalis yra NATO narė, kuri taip pat dalyvauja priimant saugumo sprendimus mūsų regione, taip pat yra pati dalyvavusi oro policijos misijoje. [Taip pat yra ir] ekonominio bendradarbiavimo reikšmė. Vien tik šių metų pirmą pusmetį mūsų eksportas į Turkiją išaugo beveik trečdaliu, taigi potencialas yra didžiulis. O, mūsų verslui ieškant naujų rinkų, esu pasirengusi padėti“, – sako šalies vadovė, sekmadienį vykstanti išvykstanti į Turkiją pasimatyti su šalies vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu.

– Pone Prezidente, sekmadienį Jūs išvykstate į Turkiją, kur susitiksite su šios šalies vadovu R. T. Erdoganu, taip pat dalyvausite Lietuvos-Turkijos verslo forume. Kokia yra šio vizito reikšmė ir tikslas?

– Na, reikšmė pirmiausia – oficialaus vizito į Turkiją, nes tokį vizitą – buvusio ankstesnio prezidento – turėjome pernai Lietuvoje, užsimezgė gražus, naujas santykių etapas. Mes, abi šalys, mėginame tuo pasinaudoti. Tai ypač svarbu Lietuvai, nes ši šalis [Turkija] yra NATO narė, kuri taip pat dalyvauja priimant saugumo sprendimus mūsų regione, taip pat yra pati dalyvavusi oro policijos misijoje.

[Taip pat yra ir] ekonominio bendradarbiavimo reikšmė. Vien tik šių metų pirmą pusmetį mūsų eksportas į Turkiją išaugo beveik trečdaliu, taigi potencialas yra didžiulis. O, mūsų verslui ieškant naujų rinkų, esu pasirengusi padėti tai daryti, todėl ir pasiūlėme verslo delegacijai [dalyvauti] – iš Lietuvos pusės dalyvaus daugiau nei 22 atstovai. Organizuojame verslo forumą, kuris vyks Stambule. Ir ten taip pat ruošiuosi dalyvauti.

Jau minėjote keletą sričių, kur Lietuva bendradarbiauja su Turkija. Kur konkrečiai dar būtų galima tą bendradarbiavimą išplėsti?

– Lietuva išties dabar suinteresuota [bendradarbiauti] – ir būtent pramonės, maisto pramonės atstovai, atstovai paslaugų verslo, tokių [sričių], kaip transporto įmonės ir kitos bei biotechnologijos ir lazerių gamyba.

Noriu pasakyti, kad, be kitų oficialių dovanų, vešiu taip pat ir visų mūsų sūrininkų produkciją. Sudalyvauti pasiūlėme visiems. Taigi prie oficialios dovanos bus pridėta ir geriausia mūsų maisto pramonės atstovų produkcija.

Bet noriu pasidžiaugti, kad vizito metu taip pat pasirašysime kelis susitarimus, kurie susiję su mūsų bendradarbiavimu. Tai bus pirmiausia deklaracija dėl bendros ekonominės prekybos komisijos įkūrimo. Tai yra oficialios komisijos įkūrimas, nes delegacijoje su manimi taip pat bus ūkio ministras Evaldas Gustas.

[Pasirašysime] ir kitus susitarimus, tokius, kaip, pavyzdžiui, ketinimų protokolas dėl bendradarbiavimo sveikatos apsaugos srityje, taip pat dėl bendradarbiavimo integracijos srityje, kur dalyvaus taip pat vienas iš mūsų ministrų – užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Taigi esame nusiteikę tikrai rimtai – ir Turkija, ir mes. Aš važiuoju būtent jau naujo Turkijos prezidento kvietimu ir labai tikiuosi, kad tai duos rimtesnį postūmį tiek vyriausybiniame lygmenyje, tiek verslui, ir šis vizitas padės pastūmėti mūsų bendradarbiavimą dar rimčiau, efektyviau ir rezultatyviau.

– Jūs sekmadienį išvykstate į Turkiją, bet dieną prieš tai, šeštadienį, užsuksite ir į tradicinę nevyriausybinių organizacijų mugę Daukanto aikštėje, kuri organizuojama jau penktus metus. Kuo šiemet ši mugė yra ypatinga?

– Taip, jau prieš penkerius metus, prieš ketverius su puse [metų], pradėjome organizuoti tokias muges būtent norėdami padėti įvairioms nevyriausybinėms organizacijoms, kad jos galėtų pateikti savo darbelius, suvenyrus mūsų žmonėms, ir jiems organizavome tokią mugę, kurioje, pavyzdžiui, šauliai virs arbatą, Daugiavaikių šeimų asociacija dalins košę, Maltos ordinas – sriubą, neįgaliųjų asociacija „Viltis“ jau dabar ruošia, gamina visus metus suvenyrus, „Caritas“ dalins kalėdines žvakutes.

Išties ši mugė [skirta] pagerbti visas nevyriausybines organizacijas, joms padėti, padėkoti už tai, kaip jos dirba, ką jos daro ir kaip padeda kitiems žmonėms. Taigi dalyvaus daugiau nei 50 nevyriausybinių organizacijų, mugė vyks Daukanto aikštėje.

Čia bus visko: vaikučių, neįgaliųjų, jaunimo, senjorų pagamintų rankų darbo kalėdinių dovanėlių, atvirukų. Taigi [tai yra] tokia mugė, kuri siekia surinkti lėšas, kad galėtų padėti sukurti gražesnes Kalėdas nepasiturinčioms šeimoms, neįgaliesiems, vienišiems seneliams ir vaikams, gausioms šeimynoms.

Mugė prasidės 14 val., o 16 val. rengiame dovaną – visiems, kas aplankys mugę, bus organizuota ir parodyta graži kalėdinė pasaka su gražia muzika, daug šviesų. Jau bus sutemę, [tai bus matyti] ant Prezidentūros ir Vilniaus universiteto pastato sienų bei langų.

Taigi kviečiu visus vilniečius pasidžiaugti mūsų žmonėmis, pasidalinti tuo, ką turime, ir tikrai gražiai praleisti popietę šeštadienį Prezidentūros ir mūsų gražiausio senamiesčio vietoje, prie Vilniaus universiteto.