Tavo LRT

2014.12.01 12:56

Mokslininkai mato galimybę ŽIV visiškai sustabdyti per 20–30 metų

Sergamumas AIDS ir mirčių nuo AIDS skaičius Europos regione sumažėjo 75 proc., bet ŽIV epidemija Europoje tebesitęsia, skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Tačiau, anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko, šiandien jau daromos prielaidos, jog per 20–30 metų galima pasiekti, kad ŽIV nebeplistų, o gal net ir išnyktų.

Sergamumas AIDS ir mirčių nuo AIDS skaičius Europos regione sumažėjo 75 proc., bet ŽIV epidemija Europoje tebesitęsia, skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Tačiau, anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko, šiandien jau daromos prielaidos, jog per 20–30 metų galima pasiekti, kad ŽIV nebeplistų, o gal net ir išnyktų.

„Matematiniais modeliais yra apskaičiuota – jei 90 proc. žmonių, užsikrėtusių ŽIV, bus greitai diagnozuota liga, iš diagnozuotų žmonių 90 proc. gaus tinkamą gydymą ir 90 proc. gaunančiųjų gydymą bus žemas viruso kiekis, bus pasiekta tokia ligos stadija, kad praktiškai lytiniu keliu ji taptų nebeužkrečiama. Taigi ir daromos tokios prielaidos, jog per 20–30 metų galima pasiekti tai, kad faktiškai liga nebeplistų ar net išnyktų“, – interviu LRT Radijo laidai „Ryto garsai“ sako S. Čaplinskas.

Pernai Europos regione užregistruota daugiau nei 136 tūkst. naujų ŽIV atvejų ir tai 80 proc. daugiau nei prieš dešimtmetį. Tarp vyrų naujų ŽIV atvejų 2013 m. užregistruota dvigubai daugiau nei tarp moterų, tačiau sergamumo rodiklis ir tarp vyrų, ir tarp moterų pernai sumažėjo palyginti su užpernai.

– Pone Čaplinskai, paminėjome keletą skaičių, kuriuos skelbia PSO ir Europos ligų prevencijos kontrolės centras. Kaip Jūs komentuotumėte dabartinę sergamumo ŽIV padėtį Europoje ir konkrečiai – Lietuvoje?  

– Na, ne veltui yra sakoma, kad visuomenės sveikatos priemonės būna nematomos ir nevertinamos, kai jos yra efektyvios. Na, o, jei ne, tuomet serga arba miršta mūsų kaimynai. Tai pasakytina apie bet kurią sveikatos problemą: ar tai būtų skiepais valdomos ligos, ar tokia lytiškai, per kraują plintanti infekcija, kaip ŽIV liga. Tiesiog nuolat užauga jauna, seksualiai aktyvi karta, nauji jaunuoliai pradeda eksperimentuoti su narkotikais, todėl prevencinės priemonės turi būti vykdomos nuolat.

– Pastaruoju metu vis dažniau kalbame apie Ebolos virusą, paukščių gripą. Atrodė, kad AIDS problema lyg ir išspręsta, tačiau, kaip girdime, taip nėra. Kaip ši problema sprendžiama Lietuvoje? Ir ar skiriamas pakankamas mūsų visuomenės ar valdžios dėmesys šiai bėdai? 

– Pirmiausia niekada neatrodė, kad problema išspręsta. Reikėtų galbūt iš karto skirti du dalykus: ŽIV ligą ir AIDS. AIDS yra paskutinė ŽIV ligos stadija, nuo kurios, žinia, žmonės miršta. Būtent sergamumas AIDS ir mirčių nuo AIDS skaičius Europos regione labai ryškiai sumažėjo – 75 proc., nes yra efektyvus gydymas.

Atsiradus gana efektyviam gydymui, ŽIV liga ir toliau lieka neišgydoma, tačiau, jei gydoma efektyviai, žmogus nuo jos neturėtų mirti. O jei laiku diagnozuojama, tikėtina, gyvenimo trukmė gali sumažėti tik metais. Ko gero, tai lemia, kad dalis žmonių (ypač tai pasakytina apie Europos Sąjungos (ES) šalis, apie vyrus, turinčius lytinių santykių su vyrais) galbūt paprasčiausiai pradėjo skirti mažiau dėmesio profilaktikai, galvodami, kad, jei kas, gaus gydymą.

Jei kalbame apie švirkščiamų narkotikų vartotojus (o šis plitimo kelias yra vyraujantis Rytų Europos regione arba naujose ES šalyse, kur prevencinės priemonės rodo tam tikrą efektyvumą), kol kas ŽIV plitimo tempai tokiu būdu yra gana dideli. Reikia nuolatinių pastangų.

– Iš dalies tai, ką Jūs sakote, patvirtina ir žurnalas „Time“. Jame rašome, kad Amerikos gydytojai ir mokslininkai pasiekė tokią stadiją, kai ŽIV infekuoti žmonės gali praktiškai toliau džiaugtis gyvenu (žinoma, vartodami atitinkamus vaistus). Žurnalas taip pat rašo, kad San Fransiskas, miestas, kuriame AIDS galingai siautėjo devintajame dešimtmetyje, jau kalba apie planus tapti miestu, kuriame ŽIV visai nebeliks. Iš esmės galima teigti, kad ši liga sunkiai, bet pamažu įveikiama?

– Matote, kalbame apie tai, kad matematiniais modeliais yra apskaičiuota – jei 90 proc. žmonių, užsikrėtusių ŽIV, bus greitai diagnozuota liga, iš diagnozuotų žmonių 90 proc. gaus tinkamą gydymą ir 90 proc. gaunančiųjų gydymą bus žemas viruso kiekis, bus pasiekta tokia ligos stadija, kad praktiškai lytiniu keliu ji taptų nebeužkrečiama. Taigi ir daromos tokios prielaidos, jog per 20–30 metų galima pasiekti tai, kad faktiškai liga nebeplistų ar net išnyktų.

 Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena.