Tavo LRT

2014.10.17 11:29

T. Langaitis: grįžęs iš karinių mokymų, kurį laiką režimo laikaisi ir namie

„Tarnauti kariuomenėje tikrai nėra lengva, bet įkandama kiekvienam, jei tik yra noro ginti tėvynę“, – sako naujojo LRT projekto „Tikri vyrai“ vadovė Marija Silickaja-Šmatavičienė. Jos teigimu, projekto tikslas – parodyti tikrąjį kariuomenės veidą ir sugriauti mitus apie ją. 

„Tarnauti kariuomenėje tikrai nėra lengva, bet įkandama kiekvienam, jei tik yra noro ginti tėvynę“, – sako naujojo LRT projekto „Tikri vyrai“ vadovė Marija Silickaja-Šmatavičienė. Jos teigimu, projekto tikslas – parodyti tikrąjį kariuomenės veidą ir sugriauti mitus apie ją. 

Jai pritaria ir Tadas Langaitis, vienas projekto dalyvių. „Galbūt kai kurie dar abejoja, ar pajėgtų, ar kariniai mokymai jiems įkandami, todėl šia laida ir norime parodyti, iš ko susideda kario duona, ir pažiūrėti, ar patys gebėtume karo atveju ginti šalį“, – tikina T. Langaitis.

Jau šį ketvirtadienio vakarą, 18.50 val., LRT Televizijos eteryje pasirodys nauja laida „Tikri vyrai“. Pilietiškumą ir patriotizmą skatinančiame, Lietuvos kariuomenę populiarinančiame dokumentiniame televizijos projekte sutiko dalyvauti 12 žinomų visuomenės atstovų.

Tarp „Tikrų vyrų“ žiūrovai galės išvysti Andrių Mazuronį, Remigijų Šimašių, Jurą Poželą, Edviną Krungolcą, Ramūną Vyšniauską, Žydrūną Savicką, Gabrielių Liaudanską-Svarą, Jogailą Morkūną, Marijų Žiedą ir kitus.

Plačiau apie projektą pasakoja M. Silickaja Šmatavičienė ir T. Langaitis. 

– Marija, kam skirtas šis projektas?

– Norime parodyti, kad kariuomenė skirta ne tik savanoriams, kurie kiekvienais metais po truputį ją pildo. Šiomis dienomis kariniai mokymai yra labai aktuali tema. Ji nuolat eskaluojama televizijoje,  spaudoje. Atsiranda tam tikrų mitų, kuriuos norime sugriauti.

Tad 12 labai gerai žinomų visuomenės atstovų, kurie savanoriškai ryžosi dalyvauti šiame projekte, savo kailiu patiria, kas yra Lietuvos kariuomenė, ką reiškia būti jos dalimi, pradedant nuo to, kaip elgtis su uniforma, kaip klausyti komandų, vado. Jie mokysis drausmės, o tai – paklusti vadui, susilaikyti nuo pokštų ar komentarų, būti susikaupus su ginklu rankoje – nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti.

Labai norėjome pakviesti žmones iš skirtingų sričių. Turime pramogų pasaulio atstovų, politikų, sportininkių ir kitų visuomenės veikėjų.

– Tadai, kodėl sutikote dalyvauti?

– Svarbu padėti piliečiams, kurie domisi karinėmis galimybėmis, suprasti, nuo ko viskas prasideda: kaip atrodo baziniai kariniai mokymai, iš ko jie susideda, kiek tai sudėtinga ir įveikiama eiliniam Lietuvos piliečiui. Tai aktualu, matome, kad ir Šaulių sąjunga sparčiai plečiasi, manau, didės ir ateityje.

Galbūt kai kurie dar abejoja, ar pajėgtų, ar kariniai mokymai jiems įkandami, todėl šia laida ir norime parodyti, iš ko susideda kario duona, ir pažiūrėti, ar patys gebėtume karo atveju ginti šalį.

– Ar iki šios laidos buvote ragavęs kario duonos, laikęs rankose ginklą?

Prieš metus laiko dar nebuvau laikęs jokio kovinio ginklo. Per pastarąjį pusmetį praėjau pratybas Šaulių sąjungoje. Tačiau intensyvumo lygis ten yra kitas: su Šaulių sąjunga praktikuojamės, šaudome kas savaitę ar kelias, išklausome paskaitas.

Čia viskas yra kitaip: dieną naktį esi karinėj bazėje. Naktį pakeltas važiuoji į naktinį šaudymą, ryte vėl esi keliamas ir bėgi krosus su kariniais batais, o nuo 7 val. ryto galbūt žaidi regbį su Ž. Savicku ir pan.

– Ar buvo sunku?

– Visiems tikrai nėra lengva kiekvieną rytą keltis 6 val. ir iš karto po 10 min. nuo žadintuvo jau stovėti rikiuotėje, mankštintis, pradėti bėgti krosą ar pan. Tai nėra įprasta. Tačiau grįžęs iš karinių mokymų, netgi kažkiek laiko tęsi tą patį ir namie.

– „Tikri vyrai“ – tai viešas televizinis projektas. Ar viešumas jūsų nevargina?

– Kai kurie yra pripratę prie viešumos, kai kuriems tai yra visiškai naujas dalykas. Tikrai dalis jaučiasi nejaukiai, kai anksti ryte, tik išlipus iš lovos, ar vėlai vakare, šliaužiant iki jos, nukreipiamos kameros. Bet jau pripratome ir žiūrime į tai kaip į pareigą kuo daugiau išmokti patiems, be to, nei vienam, ypač politikams, tas viešumas ir nemaišo.

– Marija, ką žiūrovai išvys pirmoje laidoje?

– Pamatysite, kaip mūsų vyrai pirmą kartą susiduria su kariška apranga, kas tai yra, kaip su ja elgtis. Išvysite jų emocijas pirmą kartą atvykus į Ruklą, nuostabą dėl to, kokiame kambaryje ir kodėl jie turi miegoti (12 vyrų viename mažame kambarėlyje), reakcijas, pamačius, ką jiems teks valgyti, kokio intensyvumo bus diena. 

Jų veidai ir emocijos po pirmosios dienos, manau, labai daug pasakys žiūrovams. Tarnauti kariuomenėje tikrai nėra lengva, bet kiekvienam įkandama, jei tik yra noro ginti tėvynę.

Įvairių – su kariuomene nesusijusių – profesijų atstovai, palikę savo darbus, laisvalaikį ir net šeimas, nepabūgo panirti į tikrą karišką gyvenimą ir apsigyventi Rukloje. Vos per 15 dienų „Tikriems vyrams“ teks pereiti visą bazinį kario parengimo kursą ir išbandyti save ekstremaliose situacijose.

„Tikri vyrai“ – jau ketvirtadienį 18.50 per LRT.