Tavo LRT

2014.10.15 10:50

A. Matonis: naujas projektas „Dabar pasaulyje“ – tai priešnuodis melui

Per Rusijos televizijos kanalus skleidžiama Kremliaus dezinformacija labiausiai veikia rusakalbę auditoriją, nes ji neturi iš ko rinktis, pastebi LRT Naujienų tarnybos direktorius Audrius Matonis. „Todėl susivokta, kad reikia kurti alternatyvų žinių, objektyvios informacijos kanalą. [...] Gyvename demokratiniame pasaulyje ir čia vyrauja suvokimas, kad geriausias priešnuodis melui ir dezinformacijai yra ne kitokia propaganda, o objektyvi informacija“, – apie naują projektą „Dabar pasaulyje“ kalba A. Matonis.

Per Rusijos televizijos kanalus skleidžiama Kremliaus dezinformacija labiausiai veikia rusakalbę auditoriją, nes ji neturi iš ko rinktis, pastebi LRT Naujienų tarnybos direktorius Audrius Matonis. „Todėl susivokta, kad reikia kurti alternatyvų žinių, objektyvios informacijos kanalą. [...] Gyvename demokratiniame pasaulyje ir čia vyrauja suvokimas, kad geriausias priešnuodis melui ir dezinformacijai yra ne kitokia propaganda, o objektyvi informacija“, – apie naują projektą „Dabar pasaulyje“ kalba A. Matonis.

Jo teigimu, televizinis „Laisvės radijo“ ir „Amerikos balso“ projektas, kuris bus transliuojamas darbo dienomis 23.30 val., taps įdomus visiems rusiškai suprantantiems žmonėms. Žiūrovams bus pateikiami ne tik svarbiausi pasaulio politikos ar ekonomikos įvykiai, bet ir įdomybės.

– Projektas „Dabar pasaulyje“ nuo antradienio vakaro, spalio 14 d., bus transliuojamas kiekvieną darbo dieną 23.30 val. Ką pamatys televizijos žiūrovai?

– Televizijos žiūrovai pamatys tai, kas svarbiausia, bus rodomi svarbiausi pasaulio politikos, verslo dalykai, įdomybės. Pavadinimas „Dabar pasaulyje“ viską aiškiai pasako. Angliškai jis skamba „Current Time“, galbūt lietuviškas vertimas aiškesnis auditorijai.

Mačiau keletą bandomųjų tos laidos versijų, ten būta visko: ir karas Ukrainoje, ir karas Sirijoje, susijęs su „Islamo valstybe“, ir naujojo „iPhone 6“ pristatymas, ir šnipų muziejus – kas tik nori. Esu įsitikinęs, kad kiekvieną dieną pamatysime daug įdomaus, kas aktualiausia pasaulyje ir mūsų regione.

– Ko siekia projekto sumanytojai?

– Projektas gimė Rytų ir Vidurio Europai bei likusiam pasauliui susirūpinus vis agresyvėjančia Rusijos propaganda ir dezinformacija. Susivokta, kad gal per anksti ir „Amerikos balsas“, ir „Laisvoji Europa“ nusprendė, kad šioje pasaulio dalyje įsivyravo demokratija, taika, ramybė, kad galbūt daugiau dėmesio reikia skirti kitiems karštiesiems regionams. O dabar sunku būtų rasti žmogų, negirdėjusį apie informacinius karus, beprecedentę melo kampaniją, kuri sklinda iš rusiško eterio. Turiu galvoje Rusijos televizijos kanalus, stipriau ar silpniau trimituojančius Kremliaus propagandą, kurioje nemažai karo propagandos požymių, tautinės nesantaikos kurstymo, banalaus melo ir pan.

Rusakalbę auditoriją šioje pasaulio dalyje ta dezinformacija lengviausiai paveikia, nes ji neturi didelio rusiško eterio pasirinkimo. Tai, tarkim, nėra labai aktualu anglakalbiams žmonėms, nes nepriklausomų informacijos šaltinių daugybė. Lygiai taip pat, tarkim, lietuviui, latviui, estui, kroatui, čekui, lenkui nesudėtinga gauti objektyvios informacijos – yra daugybė transliuotojų, kurie pateikia įvairias nuomones, cituoja ir remiasi įvairiais šaltiniais.

Susivokus, kad yra akivaizdi disproporcija, prieita prie nuomonės, kad reikia kurti alternatyvų žinių, objektyvios informacijos kanalą. Nekalbame apie kažkokią kontrpropagandą, apie kitokios propagandos kanalą, kuris kariautų su rusiška propaganda. Gyvename demokratiniame Vakarų pasaulyje ir čia vyrauja suvokimas, kad geriausias priešnuodis melui ir dezinformacijai yra ne kitokia propaganda, ne kitoks melas, o objektyvi informacija. Tokių paskatų vedami žmonės ir sukūrė šį kanalą ir šią programą.

– Programa skiriama rusakalbei auditorijai?

– Ir visiems, kurie supranta rusiškai.

– Ar mūsų kolegų žurnalistų medžiagų bus galima pamatyti?

– Esu beveik tikras, kad bus, nes LRT atstovai nuo pat šio projekto aptarimo pradžios kartu su jį realizuojančiais žmonėmis deklaravo pasiryžimą visaip prisidėti kuriant turinį. Bet tai jokia naujovė, nes LRT, kaip nacionalinis ir visuomeninis transliuotojas, priklauso Europos transliuotojų sąjungai („European Broadcasting Union“), kurios nariai dalijasi informacija: į tokį bendrą katilą meta tai, kas jų šalyje vyksta aktualiausia, įdomiausia, adaptuoja tarptautinei auditorijai, padaro aprašus, o tą informaciją gali pasiimti bet kuris nacionalinis transliuotojas, priklausantis Europos Sąjungos valstybei. Taigi dalytis šiuo turiniu su kitais gamintojais mums tikrai jokia bėda, kai tik išgirsime pageidavimą, visada jį realizuoti.

Mano žiniomis, laidos kūrėjai bent jau artimiausiu metu ketina turėti vieną regioninį korespondentą, skirtą trims Baltijos valstybėms. Nežinau, kurioje iš trijų Baltijos valstybių jis bazuosis nuolat, bet visi trys nacionaliniai transliuotojai visada pasiruošę prisidėti kuriant turinį. Manau, būtų svarbu akcentuoti, kad laidą kuria Laisvosios Europos radijas, „Amerikos balsas“ ir nacionalinės televizijos.

Kodėl tai akcentuoju? Nes mūsų auditorijai nereikia aiškinti, kas yra Laisvosios Europos radijas ir „Amerikos balsas“. Jų laidų klausėsi mūsų seneliai, tėvai, mes, tik gal auditorija, kuriai dabar 18 metų, negirdėjo transliacijų. Manau, visi esame įvertinę tų laidų profesionalumą, objektyvumą ir operatyvumą. Kitaip tariant, nepamenu, kada kas nors toms laidoms būtų turėjęs priekaištų dėl objektyvumo, nors jos transliavo net ir Šaltojo karo metais. Tokio objektyvumo galime tikėtis ir dabar.