Tavo LRT

2019.03.06 15:03

Vienintelis Vilniuje gyvenantis Adomo Mickevičiaus palikuonis: turiu problemų ne su viza, bet su valdžia

LRT.lt2019.03.06 15:03

Atsinaujinusi LRT plius laida „Lietuva mūsų lūpose“ kviečia į kalbos mokslą, kalbininkus ir literatūrą pažvelgti iš modernios ir dinamiškos perspektyvos. Kūrybinė komanda domėsis ne tik kalbos, literatūros bei meno aktualijomis, bet nevengs ir visuomenėje ažiotažus sukeliančių temų. Tokių kaip asmenvardžių rašyba pasuose.

Jau šį sekmadienį svečiuosimės į Vilnių atsikrausčiusio poeto Adomo Mickevičiaus palikuonio, verslininko Romano Goreckio Mickevičiaus namuose. Vyras gimė ir užaugo Paryžiuje, ten sukūrė šeimą, bet galop nusprendė, kad jam ir jo dukrai Aleksiai Lietuvoje gyventi bus maloniau. Tačiau Lietuva vienintelius Adomo Mickevičiaus palikuonis Vilniuje pasitiko ne visai svetingai.

Romanui nebuvo suteikta Lietuvos pilietybė, be to, šeimai teko ilgai varstyti teismų duris, kol įrodė, kad raidės x, q ir w jų pasuose prideramos. Juk šie lotyniški rašmenys pasų asmenvardžiuose vis dar draudžiami įstatymo.

Romanas neslepia, kad ginčai teismų salėse buvo nemalonūs. Goreckių šeima iš Lietuvos emigravo prieš beveik du šimtus metų, kadangi aktyviai dalyvavo sukilimuose prieš caro valdžią – „Aš grįždamas į Lietuvą supratau, kad turiu problemų. Ne su viza, bet su valdžia“, – teigia Romanas Goreckis Mickevičius.

Laidoje taip pat girdėsite pasakojimus apie poeto Adomo Mickevičiaus meilės intrigas. Jaunas poetas, gyvendamas Vilniuje pavergė ne vienos merginos širdį, bet per savo gyvenimą mylėjo tik vieną moterį – bajoraitę Marilę Vereščekaitę.

Tačiau šiai meilei nebuvo lemta įsiliepsnoti dėl devynioliktojo amžiaus tradicijų – Mickevičius buvo neturtingas, o Marilė buvo pažadėta grafui Putkameriui. Galop poetas vedė lenkaitę Celiną Šymanovską, tačiau nelaimingos meilės motyvas išliko Mickevičiaus kūryboje iki jo mirties.

Dinamiška laida „Lietuva mūsų lūpose“ jus supažindins su dviem jaunais poetais, kurie deklamuos savo eilėraščius. Neseniai knygą „Laiškai Hipokampui“ išleidusi ir pristačiusi rašytoja Laura Švedaitė vaizdžiai ir spalvingai skaitys eiles apie moters grožį ir kokius beportiškus dalykus yra pasiryžusios padaryti dailiosios lyties atstovės, kad atrodytų dar dailesnės.

O poetas Martynas Benys, vaikštinėdamas Vilniaus gatvėmis garsiai ir išraiškingai padeklamuos eilėraštį apie lietuvių nutautėjimą ir pastangas pamėgdžioti bei prisišlieti prie vakarų kultūros, užmirštant savąją. Šie poetai kuria eiles apie šiandienines tendencijas, jauniems kūrėjams svarbu kas vyksta mūsų visuomenėje.

Naujajame laidos „Lietuva mūsų lūpose“ segmente Smetona.lt kalbininkas Antanas Smetona pasakos apie kiek daugiau nei šimtmetį menančią mūsų abėcėlę. Ar žinojote, kad tik raidės ė ir ū yra autentiškai lietuviškos? Ar žinojote, jog Vincas Kudirka primygtinai reikalavo, kad lietuviškoje abėcėlėje atsirastų raidė X? Kviečiame šį sekmadienį, dvyliktą valandą įsijungti LRT plius ir atsinaujinusioje laidoje „Lietuva mūsų lūpose“ sužinosite dar daugiau įdomių faktų apie mūsų kalbą.