Tavo LRT

2014.09.14 10:20

Klausiate – atsakome. Kada miškuose sumažės erkių?

Erkės gamtoje išliks visą laiką, tačiau tikimybė, kad jos paklius ant mūsų rūbų, sumažės tuomet, kai prasidės šalnos, sako gamtininkas Selemonas Paltanavičius. Kaip teigia medicinos entomologė Milda Žygutienė, vaikščioti po miškus ramiau bus galima nuo lapkričio.

Erkės gamtoje išliks visą laiką, tačiau tikimybė, kad jos paklius ant mūsų rūbų, sumažės tuomet, kai prasidės šalnos, sako gamtininkas Selemonas Paltanavičius. Kaip teigia medicinos entomologė Milda Žygutienė, vaikščioti po miškus ramiau bus galima nuo lapkričio.

„Nesu grybautojas, tačiau mėgstu vaikščioti po mišką, fotografuoti gyvūnus. Deja, bet visą vasarą į miškus dėl erkių stengiuosi nekelti kojos, girdėjau, kad dabar jos yra labai išbadėjusios. Norėčiau pasiteirauti, kuriuo metų laiku jų gerokai sumažėja?“ – teiraujasi portalo LRT.lt skaitytojas jurbarkietis Algis.

Gamtininkas S. Paltanavičius atsako, jog šie voragyviai gamtoje išliks praktiškai visą laiką. „Tačiau tikimybė, kad jos paklius ant mūsų rūbų, sumažės tuomet, kai prasidės šalnos. Erkės ant mūsų rūbų ir apavo pakliūva vaikštant miškuose, jos pasilipa ant žolių ar krūmų ir laukia. Jų tokia strategija, erkės iš toli jaučia šiluminį artėjimą, todėl, kai žmogus ar gyvūnas prabraukia šakelę, erkė prikimba prie rūbų“, – portalui LRT.lt aiškino S. Paltanavičius.

Jo teigimu, po šalnų erkės nebebūna ant augalų, jos leidžiasi į viršutinį dirvožemio sluoksnį, pavyzdžiui, samanas. „Tuomet jų bus mažiau. Kol kas yra didelė tikimybė, kad gali įsisiurbti erkė“, – įspėja gamtininkas.

Tuo metu Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos pavaduotoja medicinos entomologė M. Žygutienė atkreipia dėmesį, kad klimato sąlygos yra pakitę, todėl šalnų gali tekti ir palaukti.

„Reikia palaukti, kol pasirodys sniegas ar užšals dirvos paviršius. Paskutinių metų duomenys rodo, kad tai gali būti gruodį, nes dėl klimato kaitos poveikio pailgėjo ruduo, praėjusių metų gruodį mes neturėjome sniego, buvo pliusinė temperatūra. Kita vertus, lapkritį ar gruodį erkių būna jau šiek tiek mažiau, o ir žmogus į mišką eina apsirengęs tvarkingai – ne kaip vidurvasarį išsirengęs iki trumpų rankovių ir šortukų“, – LRT.lt komentavo M. Žygutienė.

Aktyviausios erkės būna du kartus per metus: gegužę ir rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo pradžioje.

Pasak medicinos entomologės M. Žygutienės, jokie rodikliai nerodo, kad erkių šalyje mažėja – joms gyvenimo ir vystymosi sąlygos Lietuvoje yra labai tinkamos.

Portalas LRT.lt jau skelbė, kokiomis liaudiškomis priemonėmis galima atbaidyti erkes. Apie tai skaitykite čia

Kaip išvengti erkės įsisiurbimo?

• Dirbdami sode ar planuodami išvyką į gamtą, tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – skysčiais, atbaidančiais erkes.

• Kas 1–2 valandas apžiūrėkite drabužius – ar jais neropoja erkė, ir kūną – gal erkė jau įsisiurbė?

• Poilsiui ir apžiūrėjimui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje neveši žolė. Erkės dažniausiai įsisiurbia poilsiaujant. Judant raumenims joms sunkiau tai padaryti, todėl gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų nepatartina.

• Grįžę iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje, drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje. Dar kartą apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite.