Tavo LRT

2014.09.16 10:39

Škotų planus prilygti Norvegijai britai žada sugriauti

Atsiskyrusi nuo Didžiosios Britanijos, Škotija galėtų lygiuotis su Norvegija, tikina Škotijos nepriklausomybės judėjimo lyderis Alexas Salmondas. Pasak jo, nafta, išgaunama šalies teritorijoje, taptų pagrindiniu gerovės šaltiniu, nes dabar visos šios pajamos suplaukia centrinei valdžiai Londone. Vis dėlto škotams gali ir nepasisekti. „Neseniai pasirodė žinia, kad kai kurios salos, priklausančios Didžiajai Britanijai, nebus Škotijos dalimi. O būtent prie tų salų ir yra gamtos išteklių“, – sako LRT bendradarbis Anglijoje Ainius Lašas.

Atsiskyrusi nuo Didžiosios Britanijos, Škotija galėtų lygiuotis su Norvegija, tikina Škotijos nepriklausomybės judėjimo lyderis Alexas Salmondas. Pasak jo, nafta, išgaunama šalies teritorijoje, taptų pagrindiniu gerovės šaltiniu, nes dabar visos šios pajamos suplaukia centrinei valdžiai Londone. Vis dėlto škotams gali ir nepasisekti. „Neseniai pasirodė žinia, kad kai kurios salos, priklausančios Didžiajai Britanijai, nebus Škotijos dalimi. O būtent prie tų salų ir yra gamtos išteklių“, – sako LRT bendradarbis Anglijoje Ainius Lašas.

Nors teigiama, kad Šiaurės Jūroje plyti daug neeksploatuojamų naftos ir dujų klodų, kurių užtektų ilgam, tiksliai pasakyti, kiek yra atsargų ir kiek iš jų galima uždirbti, dar negalima. Be to, stambiausi pasaulio bankai savo klientus jau įspėja dėl augančios investicijų į Didžiosios Britanijos ekonomiką rizikos bei pastebi, kad atsiskyrusi Škotija atsidurtų sunkioje krizėje.

Pirmauja nepriklausomybės judėjimo šalininkai

„Visiškai niekas geriau netvarkys šios šalies reikalų negu žmonės, kurie gyvena ir dirba Škotijoje. Esame turtinga šalis ir išradingi žmonės. Galime sukurti turtingą valstybę ir sąžiningesnę visuomenę“, – per paskutinius debatus kalbėjo Nepriklausomybės judėjimo lyderis, Škotijos pirmasis ministras pirmininkas Alexas Salmondas.

Jo oponentas, judėjimo prieš atsiskyrimą „Geriau kartu“ lyderis leiboristas Alistairas Darlingas teigė, kad, norint išsaugoti identitetą, nereikia susiskaldyti į atskiras šalis.

Po karštų diskusijų Škotijai svarbiomis temomis kritikai sutarė, kad debatų nugalėtojas – judėjimo už nepriklausomybę lyderis A. Salmondas, o jo priešininkas A. Darlingas buvo blankus, nes svarbiausiu metu skaitė iš lapelio. Nors dar rugpjūčio pradžioje vykusiuose debatuose viskas klostėsi priešingai.

Galbūt dėl paskutinio gero pasirodymo praėjusį sekmadienį paskelbtos apklausos parodė, kad pirmą kartą pagal populiarumą pirmauja nepriklausomybės judėjimo stovykla. Ir nors skirtumas – tik 2 proc., apklausa atspindi didelį viešosios nuomonės pakitimą.

Pasak LRT radijo bendradarbės Škotijoje Glazge Gintarės Masiulytės, jei į apklausas neįtraukiami žmonės, kurie dar neapsisprendė, kaip balsuos, „Taip“ kampanija jas laimi.

„Abi kampanijos manipuliuoja skaičiais – tai labai matoma, kai kalbama apie ekonomiką. Pvz., „Taip“ kampanijos skaičiavimai pagrįsti geriausios išeities scenarijais, – pastebi ji. – O „Ne“ kampanija į viską žvelgia realistiškiau, bet jų didžiausias trukumas tas, kad jie nesako, kodėl Škotijai būtų geriausia pasilikti Jungtinės Karalystės sudėtyje.“

Antausis – D. Cameronui

Dėl paskutinės apklausos rezultatų sunerimęs Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas kartu su dviem kitų svarbiausių partijų lyderiais atvyko į Škotiją įtikinti žmonių pasilikti Jungtinėje Karalystėje. „Man be galo rūpi ši ypatinga šalis – Jungtinė Karalystė, kurią kartu sukūrėme. Mano širdis plyštų, jei ši tautų šeima, su kuria nuveikėme daugybę nuostabių darbų, iširtų“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad jam tėvynė daug svarbiau negu partija.

Tačiau jo vizitas gali greičiau pakenkti, nei padėti išlaikyti Škotiją, mat čia premjeras – nelabai mėgstama figūra. Nepriklausomybės šalininkų lyderis A. Salmondas netgi sakė, kad būtų galėjęs užmokėti už D. Camerono kelionę, mat šis kampanijai „Taip“ daro didelę paslaugą.

„D. Camerono ir Davido Milibando sprendimas atvažiuoti ir agituoti kartu Škotijoje gali būti įvertintas keistokai, nes škotai D. Cameroną kartais net vadina velniu – čia jo įvaizdis nėra geras, – pastebi G. Masiulytė. – A. Salmondas sako, kad šis vizitas gali pagyvinti kampaniją, ir tikisi, kad jis bus naudingas „Taip“ judėjimui.“

Bendradarbis Anglijoje Ainius Lašas pabrėžia, kad D. Cameronui būtų didelis pažeminimas, jei Škotija atsiskirtų per jo valdymą: „2011 m., kai nacionalistų partija atėjo į parlamentą, nepriklausomybės rėmėjų tebuvo 25–35 proc., niekas į juos nekreipė didelio dėmesio ir apie tuos klausimus kalbėjo su šypsena. Dabar šypsena dingo, politikai rimtai sunerimę, nes Škotija gali išsprūsti iš Jungtinės Karalystės. Tada kils labai daug klausimų ir neaiškumų, kuriuos reikės spręsti. Taigi niekas nenori tokio galvos skausmo.“

Didžiausia grėsmė – ekonomikai

Jei Škotija taptų nepriklausoma, tikriausiai „Škotijos gėlė“ („Flower of Scotland“) taptų oficialiu šalies himnu. Tačiau, nutraukus 300 metų trukusią sąjungą, išsirinkti himną būtų viena paprastesnių užduočių. Diskutuojama, kaip nepriklausomoje Škotijoje turėtų būti mokamos pensijos, kaip būtų reguliuojama migracija, kuriama gynybos sistema.

Nors Škotijos nepriklausomybės lyderiai tikisi, kad atsiskyrus šalis automatiškai taptų Europos Sąjungos nare, tačiau Jeanas-Claude`as Junckeris neseniai viename interviu užsiminė (nors tiesiai nepasakė), kad su kiekviena valstybe, norinčia prisijungti prie bendrijos, turi būti elgiamasi vienodai.

Vienos svarbiausių diskusijų temų – valiuta ir ekonomika. Dėl šių klausimų nerimauja tiek škotai, tiek britai. „Ekonominės grėsmės susijusios su rinkos stabilumu, dydžiu, investicijų pritraukimu. Todėl nerimaujama, kad bus prarastas Jungtinės Karalystės patrauklumas investuotojams, šalis bus suskaldyta, o tai atsilieps ilgalaikei šalies ekonomikai“, – sako A. Lašas.

Dėl paskutinių apklausos rezultatų, rodančių Škotijos nepriklausomybės rėmėjų pranašumą, Didžiosios Britanijos svaro kursas nukrito žemiausiai per dešimt mėnesių. Judėjimo „Taip“ lyderiai tvirtina, kad nepriklausoma Škotija pasirinktų likti su svaru ir per daug nenukentėtų, tačiau premjeras D. Cameronas neseniai pareiškė, kad, jei Škotija nori palikti Jungtinę Karalystę, ji turės palikti ir valiutos sąjungą, o tai reikštų, kai škotai visai neturėtų įtakos svarui.

Svarbiausias argumentas – dujų ir naftos gavyba

Stambiausi pasaulio bankai savo klientus jau įspėja dėl augančios investicijų į Didžiosios Britanijos ekonomiką rizikos, kylančios dėl Škotijos ketinimų atsiskirti. Taip pat ekspertai teigia, kad Škotija po atsiskyrimo atsidurtų sunkioje krizėje.

Tačiau nepriklausomybės šauklys A. Salmondas sako, kad nafta, išgaunama Škotijos teritorijoje, taptų pagrindiniu šalies gerovės šaltiniu, nes dabar esą visos pajamos iš naftos verslo suplaukia centrinei valdžiai Londone. Pasak jo, nepriklausoma Škotija, būdama atsakinga už naftos išteklius, galėtų lygiuotis su Norvegija.

A. Salmondas teigia, kad Šiaurės Jūroje dar plyti daug neeksploatuojamų naftos ir dujų klodų, kurių užtektų ilgam, tačiau ekspertai dar negali tiksliai pasakyti, kiek yra atsargų ir kiek iš jų galima uždirbti. O, anot G. Masiulytės, nenorinčios atsiskirti kampanijos lyderiai tikina, kad naftos pinigai padalijami penkioms sferoms, todėl nė viena sritis (pvz., sveikatos ar socialinė apsauga, švietimas) jų negaus pakankamai.

„Neaišku, kiek būtų prarasta ir kiek laimėta. Viena vertus, tai gali būti Škotijos laimėjimas, kita vertus, neseniai pasirodė žinia, kad kai kurios salos, priklausančios Didžiajai Britanijai, nebus Škotijos dalimi. O būtent prie tų salų ir yra gamtos išteklių“, – kalba A. Lašas.

Nors tik Škotijos gyventojai nuspręs, kaip baigsis referendumas, jai atsiskyrus, pasekmes pajus visa Jungtinė Karalystė. Vienas akivaizdžiai matomų pokyčių – trečdaliu sumažėjęs šalies plotas. Tačiau tai dar ne viskas.

Didžioji Britanija turėtų sugalvoti, kaip be Škotijos surinkti užtektinai mokesčių, performuoti parlamentą, kur perkelti povandeninius laivus su branduolinėmis atgrasomosiomis priemonėmis – raketomis „Trident“, kurios šiuo metu prie Škotijos krantų ir kurias „Taip“ judėjimo lyderiai pažadėjo išspirti sulaukę pergalės. Taip pat – kaip finansuoti nacionalinį transliuotoją BBC, galų gale, kaip pakeisti vėliavą, kurioje dabar yra Škotijos šv. Andriaus kryžius, ir ar iš viso ją keisti.

Beje, „Geriau kartu“ judėjimo šalininkai pabrėžia, kad rengti tokius referendumus ne pats geriausias metas dėl neramios geopolitinės situacijos.

„Visi supranta, kad atsiskyrimas turės įtakos ne tik Škotijos, bet apskritai visos Jungtinės Karalystės gyventojams. Dauguma pasisako prieš atsiskyrimą ir netgi užsimenama, kad už tokius siekius ir eskaluojamas problemas galbūt reikėtų Škotijai sumažinti teisių“, – sako LRT radijo bendradarbis A. Lašas.

Agituoja ir įžymybės

Vietiniai škotai sako, kad referendumo kampanija suskaldė bendruomenes ir net šeimas į skirtingas stovyklas. Įžymybės taip pat garsiai pasisako, kurią pusę palaiko. Škotų nepriklausomybę remia Seanas Connery, Alanas Cummingas, Gerardas Butleris. O už Škotiją Jungtinės Karalystės sudėtyje pasisako atlikėjas Davidas Bowie, škotų prašo pasilikti ir Rodas Stewartas bei rašytoja Joanne K. Rowling. Ji kampaniją „Geriau kartu“ netgi parėmė nemenka suma.

Referendumo kampanija paskatino diskusijas, kaip škotai su britais pasidalytų sportininkus. Sportas jau daugiau nei 100 metų Škotijai suteikia galimybę išreikšti savo identitetą, Škotijos futbolo ar regbio komandos jau pripažįstamos tarptautiniu mastu. Tačiau Jungtinės Karalystės olimpinių žaidynių rinktinės sudėtis pastebimai pakistų.

Škotijai atsiskyrus, sportininkai galėtų nuspręsti, kuriai šaliai atstovauti. Garsusis tenisininkas Andy Murray, laimėjęs olimpinį auksą Londone, jau atskleidė, kad medalius norėtų rinkti Škotijai, ir sako tikintis Škotijos stabilumu. Tačiau taip pat sužibėjusi Londono žaidynėse bėgikė Lynsey Sharp pasirinktų Angliją, anot jos, vien dėl geresnio finansavimo.

Domino efektas

Škotijoje 1997 m. buvo įkurtas regioninis parlamentas, kuriuo buvo tikimasi bent iš dalies patenkinti svajones apie nepriklausomybę, tačiau akivaizdu, kad judėjimo „Taip“ lyderiams to nepakanka, o esą Vestminsteris už juos padaro sprendimus, su kuriais jie nesutinka. Todėl centrinė valdžia žada dar daugiau galių ir autonomijos škotams.

Tačiau G. Masiulytė sako, kad tokių priemonių imamasi gerokai per vėlai: „Žadami įvairūs sprendimai dėl mokesčių, kurie šiek tiek padidintų Škotijos ekonominę gerovę, – tik dabar mesta korta, kuri nebepadarys tokio poveikio, kaip tikėtasi. Ir Škotija, ir pati Britanija supranta, kad atėjo metas keistis.“

Londono pažadus škotams girdi ir kiti Jungtinės Karalystės regionai, jie apetitą dėl didesnės autonomijos žadina Velsui, Šiaurės Airijai. Anot A. Lašo, didesnio sujudimo galima tikėtis Šiaurės Airijoje, galbūt įmanomas ir referendumas. „Velse irgi galima tikėtis pokyčių, tačiau jie truktų ilgai, nes kol kas tokios stiprios paramos, kaip Škotijoje, Velso nepriklausomybės šalininkai turi nedaug“, – pastebi LRT Radijo bendradarbis.

Šiek tiek apie Narsiąją Širdį

Pabaigoje – keletas įdomių faktų, tiesa, ne apie patį referendumą. Tikriausiai ne vienam, išgirdus apie Škotijos nepriklausomybę, prieš akis iškyla kadrai iš Holivudo filmo „Drąsi širdis“ su Melu Gibsonu, kuris įkūnijo laisvės kovotoją Williamą Wallace`ą.

Šioje kino juostoje buvo daug istorinių netikslumų, pavyzdžiui, tradiciniai škotų kiltai atsirado kur kas vėliau nei XIV a. pradžioje gyvenęs istorinis Wallace`as. To meto škotų kariai nedažė savo veidų mėlynai balta spalva, o pravardę Narsioji Širdis turėjo ne Wallace`as, bet kitas vyrukas, vėliau tapęs Škotijos karaliumi. Tikrasis Wallace`as buvo barzdotas, nes tokia buvo tų laikų kilmingųjų mada.

Paklausti apie sąsajas su Wallace`u, šių dienų nepriklausomybės lyderiai su legendiniu didvyriu savęs nelygina. Ir ekspertai sako, kad škotų nepriklausomybės judėjimas yra naujos kartos ir jo šaknys slypi visai negiliai – jam tik apie 17 metų. Kaip baigsis daugybę aistrų, euforijos, klausimų, nesutarimų sukėlęs referendumas, ar reikės spręsti ne vieną dilemą Škotijai atsiskyrus, sužinosime jau greitai.