Tavo LRT

2014.09.12 13:42

K. Girnius: po Rugsėjo 11-osios amerikiečiai pradėjo vartoti žodį „Tėvynė“

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2014.09.12 13:42

Rugsėjo 11-osios teroristiniai išpuoliai, prieš 13 metų sudrebinę Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), jas pakeitė. Pasak politikos apžvalgininko Kęstučio Girniaus, Amerika pradėjo nuolat rūpintis galimu teroristų antpuoliu, išleido šimtus milijardų dolerių, kad apsaugotų savo šalį, ir šiek tiek praplėtė žodyną. „Atsirado tokia sąvoka, kaip „Homeland“ – Tėvynė, kurios anksčiau amerikiečiai nevartojo“, – teigia K. Girnius.

Rugsėjo 11-osios teroristiniai išpuoliai, prieš 13 metų sudrebinę Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), jas pakeitė. Pasak politikos apžvalgininko Kęstučio Girniaus, Amerika pradėjo nuolat rūpintis galimu teroristų antpuoliu, išleido šimtus milijardų dolerių, kad apsaugotų savo šalį, ir šiek tiek praplėtė žodyną. „Atsirado tokia sąvoka, kaip „Homeland – „Tėvynė“, kurios anksčiau amerikiečiai nevartojo“, – teigia K. Girnius.

Rugsėjo 11-osios išvakarėse pasakytą JAV prezidento Baracko Obamos kalbą politikos apžvalgininkas sako vertinantis skeptiškai. R. Girniaus manymu, visi žingsniai, kuriuos B. Obama išdėstė, nuteikdamas amerikiečius ilgai kovai su „Islamo valstybe“, yra teisingi, tačiau jis nesąs tikras dėl jų veiksmingumo. 

„Klausimas, ar jie bus pakankamai sėkmingi, kad sustabdytų „Islamo valstybę“. Reikia prisiminti, kad ir Afganistane, ir Irake, kur buvo siunčiami dešimtys tūkstančių amerikiečių karių, jie vis dėlto negalėjo galutinai sunaikinti sukilėlių“, – primena K. Girnius.

Be to, pasak jo, „Islamo valstybė“ yra įsivirtinusi daugelyje Irako ir Sirijos miestų, taigi kyla klausimas, kaip džihadistus bus galima „iškrapštyti“ iš, pavyzdžiui, Mosulo, kuriame gyvena milijonai gyventojų.

„B. Obama teisingai sako, kad reikia ką nors daryti, jis mėgins daryti. Manau, kad jis labai protingai nutarė, jog negalima, nevalia siųsti amerikiečių karių vėl į Iraką arba Siriją. Bet tikrai turiu abejonių, ar ilgainiui tokia strategija bus sėkminga“, – sako politikos apžvalgininkas, atsižvelgdamas į tai, kokios gajos visame pasaulyje yra teroristinės grupės.

Paklaustas, kas per 13 metų, praėjusių nuo Rugsėjo 11-osios atakų, pasikeitė Amerikoje, K. Girnius įvardino keletą dalykų. „Kilo nuolatinis rūpinimasis dėl galimo teroristų antpuolio, išleista šimtai milijardų dolerių apsaugoti Amerikai. Atsirado tokia sąvoka, kaip „Homeland“ – Tėvynė, kurios anksčiau amerikiečiai nevartojo“, – teigia K. Girnius.

Tačiau jis pastebi, kad ambicingi Amerikos planai Afganistane ir Irake sustabdyti džihadistus kol kas nėra sėkmingi. „Bet čia yra tokia plati konfrontacija, nes musulmonų pasaulyje yra milijardas. Pakanka tik keletą, dešimtį tūkstančių džihadistų suorganizuoti, ir prasideda karas beveik be galo“, – įsitikinęs politikos apžvalgininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.