Tavo LRT

2014.09.08 13:31

Ar dantų pasta su fluoru nekenksminga?

Dėti fluorą ant danties paviršiaus tam, kad jis sustiprėtų ir būtų atsparus dantų ėduoniui, – būtina, o odontologai net nediskutuoja apie dantų pastą be fluoro, tvirtina odontologė Vilma Bruknienė.

Dėti fluorą ant danties paviršiaus tam, kad jis sustiprėtų ir būtų atsparus dantų ėduoniui, – būtina, o odontologai net nediskutuoja apie dantų pastą be fluoro, tvirtina odontologė Vilma Bruknienė.

LRT radijo klausytoja Dana iš Kauno domisi, ar fluoras, kurio yra dantų pastoje, nekenkia sveikatai.

„Neseniai girdėjau, kad vaikams dantukus reikia valyti su pasta, turinčia fluoro, tačiau žurnale skaičiau, kad paskutiniai amerikiečių mokslininkų tyrimai rodo, jog fluoras yra nuodingas ir pastoje jis kenksmingas. Tai kaip yra iš tikrųjų?“ – nerimauja klausytoja.

Vaikų odontologė V. Bruknienė sako, kad fluoro baimė atėjusi iš tų pasaulio šalių, kuriose fluoruojamas geriamasis vanduo. „Žmonės, pasiskaitę tokios informacijos apie sisteminį fluoro naudojimą ir jo galimus pavojus žmogaus sveikatai, dažnai pradeda baimintis“, – mano odontologė. 

Tačiau Europoje vanduo nėra fluoruojamas ir niekas nesiūlo nei fluoro gerti, nei valgyti, pažymi ji.

Odontologės teigimu, dėti fluorą ant danties paviršiaus tam, kad jis sustiprėtų ir būtų atsparus dantų ėduoniui, – būtina. Tai privalu visiems žmonėms nuo mažo iki senyvo amžiaus, nepriklausomai nuo to, ar dantys sveiki, ar sugedę.

„Odontologai net nediskutuoja apie dantų pastas be fluoro“, – tvirtina V. Bruknienė.

Dantis reikia valyti ne trumpiau nei dvi minutes ne tik todėl, kad kokybiškai pašalintume visas apnašas, bet ir tam, kad fluoras turėtų tinkamą sąlytį su danties paviršiumi. 

Kai tam tikrą laiką išlaikome dantų pastą, kuri yra fluoro šaltinis, ant dantų susidaro netirpūs dariniai su kalciu, kurie tarnauja kaip fluoro rezervuaras.

„Fluoras stiprina danties paviršių, o kai valgome ir burnoje susidaro rūgštinė aplinka, turime savotišką fluoro rezervų apsaugą tam tikram laikui, net jei tuo metu ir nevalome dantų“, – teigia odontologė.