Tavo LRT

2014.09.09 11:26

Jei rūsyje yra benamių kačių arba graužikų, bus ir blusų

Spaudoje pasirodė informacija, kad blusų sukąsti žmonės kreipėsi pagalbos į medikus, o kenkėjų kontrolės ekspertai sako, kad blusos puola ir daugiabučių ir individualių namų gyventojus. Dezinfekciją atliekančios įmonės paslaugų vadovo, biologo Liutauro Grigaliūno teigimu, dažniausiai į butus blusas „užneša“ rūsiuose įsikūrusios benamės katės ir ten karaliaujantys graužikai.

Spaudoje pasirodė informacija, kad blusų sukąsti žmonės kreipėsi pagalbos į medikus, o kenkėjų kontrolės ekspertai sako, kad blusos puola ir daugiabučių ir individualių namų gyventojus. Dezinfekciją atliekančios įmonės paslaugų vadovo, biologo Liutauro Grigaliūno teigimu, dažniausiai į butus blusas „užneša“ rūsiuose įsikūrusios benamės katės ir ten karaliaujantys graužikai.

„Valkataujantys gyvūnai tikrai yra pagrindiniai blusų platintojai: benamės katės ar kiek rečiau benamiai šunys savo kailyje nešioja blusas. Ypač katės, gyvenančios daugiabučių namų rūsiuose, jos „užneša“ blusas, kurios puikiausiai išplinta toje patalpoje. Ten jos užsiveisia didesniu mastu. Žmogus, užėjęs į tą patalpą, dažniausiai yra užpuolamas ir net ant drabužių blusų gali parsinešti į savo namus“, – įspėja L. Grigaliūnas.

– Ar sulaukiate daug iškvietimų dėl žmones užpuolusių blusų?  

– Įmonės, kaip mūsų, tikrai sulaukia gana nemažai iškvietimų, nusiskundimų iš gyventojų dėl šių kandančių vabzdžių. Galbūt tai sutapo su pačiu karščiausiu šios vasaros laikotarpiu, kai tikrai gerokai padaugėjo iškvietimų, gal blusų veisimasis buvo suintensyvėjęs, nes patalpose, kur jos daugumoje gyvena, temperatūra pakyla, tuomet greičiau vyksta ir jų veisimasis. Tikrai sulaukėme daug iškvietimų. Liepos mėnesį, rugpjūčio pradžioje, kai orai buvo karšti, iškvietimų buvo tikrai nemažai.

Dažniau jų sulaukdavome didesniuose iš mažųjų miestų. Vilniaus ir Kauno gyventojai kreipėsi mažiau. Dažniausiai kreipiasi Šiaulių, Panevėžio gyventojai. Nenoriu apkalbėti, bet tokia tendencija. Tarp kitų kenkėjų, gali net trečdalį sudaryti iškvietimai dėl blusų. Tačiau taip nebūna ištisus metus. Kiti kenkėjai irgi sezoniški: vasarą širšės pora mėnesių žmones kankina, pavasarį būna iškvietimų dėl skruzdžių. Blusos šiemet irgi turėjo savo laikotarpį, buvo jų pikas. Tie vabzdžiai tikrai neišnykę ir neleidžia apie save užmiršti.

– Blusų yra ten, kur yra valkataujančių kačių, šunų ar žiurkių, prisiveisusių rūsiuose. Ar tos blusos, kurios gyvena šuns ar katės kailyje, gali įkąsti ir žmogui?

– Tai yra tiesa, gali. Nepriklausomai nuo rūšies, katinė blusa, šuninė blusa ar žmoginė blusa, jos, jei nėra kačių, užėjus į tą patalpą žmogui, mielai jį užpuola ir gali sukandžioti. O valkataujantys gyvūnai tikrai yra pagrindiniai blusų platintojai: benamės katės ar kiek rečiau benamiai šunys savo kailyje nešioja blusas. Ypač katės, gyvenančios daugiabučių namų rūsiuose, jos „užneša“ blusas, kurios puikiausiai išplinta toje patalpoje. Ten jos užsiveisia didesniu mastu. Žmogus, užėjęs į tą patalpą, dažniausiai yra užpuolamas ir net ant drabužių blusų gali parsinešti į savo namus.

– O jei tos blusos nematome, kaip žinoti, kad ji įkando žmogui?

– Jei blusas parsinešėte ant drabužių, jos ten visą laiką nesėdės. Jos ieško priėjimo prie atviresnių kūno vietų. Tada jos įkanda, o tą įkandimą galima pajusti. Po jo jaučiamas niežulys, išbėrimas. Dažniausiai būna išberiamos kojos. Tokie įkandimai nelieka nepastebėti ir nepajusti žmogaus.

Nuolat ant žmogaus blusos negyvens. Pasimaitinusios jos nušoka į aplinką. Jei tinkama aplinka, po to dedami kiaušinėliai ir prasideda jų vystymasis. Kažkiek jų gali gyventi gyvūno kailyje, bet didesnioji dalis blusų gyvena aplinkoje, toje, kurioje jos ir užsiveisė.

– Kaip žmonėms naikinti blusas?

– Visų pirma reikėtų išvengti globėjiškumo, kad benamės katės neatrastų prieglobsčio namo rūsyje. Rūsiai turėtų būti tvarkingi, ten neturėtų būti suversta krūvos senų, nereikalingų daiktų. Dažnai rūsyje būna medžiaginių daiktų, kur blusos sau gali rasti buveinę. Rūsys turi būti tvarkingas. Jame neturi būti benamių kačių. Ten neturėtų būti ir graužikų, nes jie yra vieni pagrindinių nešiotojų. Jei turite naminį gyvūną – katę ar šunį, jo nereikėtų paleisti bėgioti be priežiūros, kad jis neturėtų kontakto su benamiais giminaičiais. Tokios yra prevencinės priemonės.

O jei jau pastebime, kad bute atsirado blusų arba augintinis jų atsinešė, reikėtų kreiptis į veterinarus ir naudotis specialiomis priemonėmis. O jei jų užsiveisė kambaryje didesniu mastu, geriausia kviesti specializuotą įmonę, kuri viską sutvarkys profesionaliai. Kažin, ar pačiam vertėtų pirkti aerozolinius balionėlius ir bandyti purkšti. Taip galima net labiau pakenkti savo sveikatai, o ne turėti iš to naudos.

– Kaip gintis nuo blusų, jei jų parsinešė augintinis?  

– Jei jis turi guolį, jį reikėtų išmesti, sudeginti. Žinoma, apsaugos švara: reiktų siurbti kilimus, grindis, jas išplauti muiluotu vandeniu ar įpylus ploviklio. Neagresyvios chemijos užtenka. Plovikliai nepatinka nei blusoms, nei jų lervutėms. Reikėtų išsiurbti visus plyšiukus. Siurbimas, plovimas, augintinio gydymas turėtų padėti atsikratyti blusų.

– Kaip elgtis gyvenant šalia nevalyvo kaimyno, kuris gali turėti blusų?

– Ne visada tokiais atvejais pavyksta tartis tiesiogiai. [...] Geriausiai kreiptis į bendriją, kad ji tartųsi su tuo gyventoju. Jei pas žmogų laikoma dešimt kačių, didelės tvarkos nepasieksi. Yra rizika susirgti tam tikromis ligomis nuo įkandimų.  

– Jei kviečiama įmonė, kuri profesionaliai atlieka dezinfekciją, ar sutvarkius namus iš karto galima gyventi, ar reiktų porą naktų panakvoti kitur?

– Tai priklauso nuo to, kokia chemija, jos koncentracija panaudojama tame būste. Tada parašomos rekomendacijos, kada galima saugiai naudotis patalpomis. Po poros valandų dažniausiai nelabai išeis ten grįžti. Kartais pusdienį ir net parą nerekomenduojama būti tame bute. O po to, žinoma, rekomenduojama išsiplauti ir išsisiurbti.