Tavo LRT

2014.08.26 13:51

Kodėl Druskininkuose didesnė gamtinių dujų kaina?

Bandant paaiškinti, kodėl Druskininkuose už gamtines dujas mokama didesnė kaina nei likusioje Lietuvos dalyje, reikėtų atkreipti dėmesį į gamtinių dujų rinkos struktūrą. Taip teigia Kainų komisijos Dujų ir elektros departamento direktorius Renatas Pocius. Pasak jo, žvelgiant iš gamtinių dujų rinkos perspektyvos, Druskininkai yra energetinė sala.  

Bandant paaiškinti, kodėl Druskininkuose už gamtines dujas mokama didesnė kaina nei likusioje Lietuvos dalyje, reikėtų atkreipti dėmesį į gamtinių dujų rinkos struktūrą. Taip teigia Kainų komisijos Dujų ir elektros departamento direktorius Renatas Pocius. Pasak jo, žvelgiant iš visos gamtinių dujų rinkos perspektyvos, Druskininkai yra energetinė sala.

Į LRT radiją kreipėsi grupė druskininkiečių, klausdami, kodėl visoje Lietuvoje atpigo dujos, o Druskininkuose – pabrango. „Gavome žinutes, kad visoje Lietuvoje dujų kaina – 2,28 Lt ir abonentinis mokestis, Druskininkuose mokame 4,19 Lt ir abonentinį mokestį. Įsivaizduojate, koks baisus skirtumas? Kreipėmės į savivaldybę, tačiau mums buvo atsakyta – ne toks vamzdis, kaip Kaune, Marijampolėje. Dujų ūkis atsakė, kad transportas pabrango. Mes norime žinoti, kada gyvensime kaip visoje Lietuvoje?“ – klausia į LRT radiją paskambinusi moteris.

Jai atsako Kainų komisijos Dujų ir elektros departamento direktorius R. Pocius. Pasak specialisto, žiūrint iš bendros gamtinių dujų rinkos perspektyvos, Druskininkų regionas yra energetinė sala. Šiam miestui dujas tiekia konkretus tiekėjas – UAB „Haupas“, o Lietuvos buitiniams vartotojams dujas teikia „Lietuvos dujos“.

„Kaip žinote, „Lietuvos dujoms“ pavyko nuo liepos 1 d. sumažinti gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams, nes bendrovė susiderėjo su Rusijos AB „Gazprom“ dėl gamtinių dujų nuolaidos. Dėl to gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams visoje Lietuvoje yra mažesnė negu Druskininkų dujų vartotojams“, – sako R. Pocius ir priduria, kad UAB „Haupas“ moka didesnę dujų importo kainą nei „Lietuvos dujos“.

Kitas veiksnys, kuris taip pat sąlygoja didesnę gamtinių dujų kainą Druskininkų mieste, anot specialisto, yra tai, kad druskininkiečiai suvartoja santykinai nedidelį gamtinių dujų kiekį, palyginus su tuo, kuris suvartojamas visoje Lietuvoje.

R. Pociaus teigimu, kai infrastruktūra išnaudojama neefektyviai, vieno kubinio metro kaina taip pat padidėja. „Reikėtų atkreipti dėmesį, kad nuo liepos 1 d. nustatyti tarifai, kuriuos minėjo klausytoja, vidutiniškai padidėjo apie 7 proc. Kaip minėjau, dėl to padidėjo gamtinių importo kaina, kuri priklauso nuo alternatyvių kuro šaltinių, t. y. mazuto ir gazolio importo kainos dydžio“, – aiškina R. Pocius.

Jei Druskininkų miesto gyventojai susitartų su gamtinių dujų tiekėju dėl mažesnės gamtinių dujų kainos, yra galimybė, kad druskininkiečiai už gamtines dujas mokėtų mažiau. Vis dėlto, pastebi specialistas, šiandien Druskininkuose suvartojamas dujų kiekis yra nykstamai mažas. Todėl investicijos, skirtos tam, kad Druskininkų miestas būtų sujungtas su bendra Lietuvos gamtinių dujų sistema, R. Pociaus manymu, būtų milžiniškos ir neatsiperkančios.

„Matyt, tikėtis, kad šis regionas galėtų būti prijungtas prie „Lietuvos dujų“ tinklų šiandien, kol yra toks gamtinių dujų poreikis, yra nerealu“, – mano R. Pocius.