Tavo LRT

2014.08.13 15:07

„Nematomas frontas“ – ne tik Lietuvai, bet visam pasauliui skirtas pasakojimas

Man visą gyvenimą reikėjo draugams aiškinti, kas yra Lietuva, sako vienas filmo „Nematomas frontas“ autorių Amerikos lietuvis Vincas Sruoginis. „Turėjau kalbėti, kad mes nesame rusai, nesame sovietai, kad turime savo kalbą, kultūrą. Tai mano gyvenimo misija“, – pabrėžia jis.

Man visą gyvenimą reikėjo draugams aiškinti, kas yra Lietuva, sako vienas filmo „Nematomas frontas“ autorių Amerikos lietuvis Vincas Sruoginis. „Turėjau kalbėti, kad mes nesame rusai, nesame sovietai, kad turime savo kalbą, kultūrą. Tai mano gyvenimo misija“, – pabrėžia jis.

Anot visų trijų filmo kūrėjų – Jono Ohmano, Vinco Sruoginio ir Marko Johnstono, partizaninis laikotarpis Lietuvoje – istorija, kurią būtina papasakoti visam pasauliui.

Apie kolaborantus kalbėti nepabijota

Žiūroviškiausiu lietuvišku festivalio „Kino pavasaris“ filmu pripažintas „Nematomas frontas“ nepalieka abejingo nė vieno jį mačiusio žmogaus. O liepos 11 d. įvykusiame išskirtiniame seanse Pasaulio lietuvių jaunimo suvažiavime „Nematomą frontą“ palydėjo kelias minutes trukusios ovacijos.

Vienas filmo kūrėjų Jonas Ohmanas sako, kad Lietuvos pokario kova yra labai galingas pasakojimas, o Juozo Lukšos-Daumanto knyga „Partizanai“ – stipriausias ir geriausias apie tą kovą pasakojantis tų laikų dokumentas. „Mes negalime likti abejingi. Mes jautėme, kad reikia kažką daryti, reikia papasakoti šią istoriją. Ne tik Lietuvai, bet ir kitiems – Vakarams ir apskritai pasauliui, nes tai galingas pasakojimas“, – LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ sakė J. Ohmanas.

Apskritai partizaninis laikotarpis Lietuvoje vertinamas nevienareikšmiškai. Anot filmo kūrėjų, tai tikrai labai sudėtingas ir dramatiškas įvykis. Todėl „Nematomas frontas“ pasakoja ir apie kolaborantų likvidavimą, analizuoja išdavystės problematiką, kai žmonės, sutiko bendradarbiauti su saugumiečiais savo noru arba prievarta.

„Tai vienas pagrindinių akcentų, nes išdavystės šešėlis tose kovose tikrai yra, – neneigia J. Ohmanas. – Bet, žinoma, eina ir kitas pasakojimas apie pasipriešinimą, atsidavimą, meilę, pergalę.“

Meilės tema – pati svarbiausia

Apžvalgininkų teigimu, filmui šilumos ir asmeniškumo suteikia fatališka Juozo Lukšos ir Nijolės Bražėnaitės meilės istorija.

„Šis momentas Lukšos sagoje esminis. Pati Nijolė sakė, kad jis kalbėdavo apie ją kaip apie savo antrą žmoną – pirmoji žmona buvo Lietuva. Ir ji neprieštaravo. Jie vienas kitą mylėjo tame juodame, labai sudėtingame, dramatiškame fone, kuris tą meilę išryškina dar labiau, negu ji būtų buvusi taikos sąlygomis“, – pasakoja J. Ohmanas.

Paklaustas, kodėl filmas buvo kuriamas ir užsienio auditorijai, Vincas Sruoginis sako, kad jam, Amerikos lietuviui, visą gyvenimą reikėjo aiškinti draugams, kas yra Lietuva. „Turėjau kalbėti, kad mes nesame rusai, nesame sovietai, kad turime savo kalbą, kultūrą. Tai mano gyvenimo misija“, – pabrėžia jis.

Filmas „Nematomas frontas“ Vilniuje pristatomas rugpjūčio 13 d., o kino teatruose jį bus galima pamatyti nuo rugpjūčio 15 d.