Tavo LRT

2014.08.12 09:59

Kaip savo sveikata pasirūpinti į užsienį išvykstantiems studentams?

Rasa Pekarskienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2014.08.12 09:59

Sveikatos sutrikimais ir medicinine pagalba svetur išvykstantiems studentams reikėtų pasirūpinti dar būnant Lietuvoje. Jaunuoliams, besiruošiantiems studijuoti Europos Sąjungos (ES) šalių universitetuose, reikia gauti Europos sveikatos draudimo kortelę. Ji garantuos būtinąją medicinos pagalbą, t. y. jos apmokėjimą kitoje ES šalyje, sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė.

Sveikatos sutrikimais ir medicinine pagalba svetur išvykstantiems studentams reikėtų pasirūpinti dar būnant Lietuvoje. Jaunuoliams, besiruošiantiems studijuoti Europos Sąjungos (ES) šalių universitetuose, reikia gauti Europos sveikatos draudimo kortelę. Ji garantuos būtinąją medicinos pagalbą, t. y. jos apmokėjimą kitoje ES šalyje, sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė.

„Europos sveikatos draudimo kortelė patvirtina, kad studentas, ES šalyje netikėtai sutrikus sveikatai, turi teisę gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas nemokamai, nes šias paslaugas apmokės Ligonių kasa, t. y. studentas gaus visą tos šalies, kurioje studijuos, įstatymais nustatytą būtiną medicinos pagalbą. Ir jam nereikės dėl sveikatos sutrikimų nutraukti studijų bei grįžti gydytis namo“, – teigia L. Vitkauskienė.

– Ar būsimas studentas, norintis gauti nemokamą medicininę pagalbą ES, iš užsienio aukštosios mokyklos, kurioje ruošiasi studijuoti, turi gauti patvirtinimą, kad jis ten įstojo?

– Taip. Jis turi pristatyti pažymą, kad studijuoja būtent toje aukštojoje mokykloje. Norėčiau priminti, kad netinka universiteto kvietimas, nes jis nėra garantas, kad pakviestasis studijuoti tikrai ten mokysis. Tai nėra patvirtinantis dokumentas. Todėl būtina teritorinei ligonių kasai pateikti oficialią akademinę pažymą, patvirtinančią, kad jaunuolis studijuoja aukštojoje mokykloje. Pažymoje turi būti nurodyti studento asmens duomenys, aukštosios mokyklos pavadinimas, studijų laikotarpis, studijų forma.

– Ką studentui, besimokančiam kitoje šalyje, ši kortelė garantuos?

– Europos sveikatos draudimo kortelė patvirtina, kad studentas, ES šalyje netikėtai sutrikus sveikatai, turi teisę gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas nemokamai, nes šias paslaugas apmokės Ligonių kasa, t. y. studentas gaus visą tos šalies, kurioje studijuos, įstatymais nustatytą būtiną medicinos pagalbą. Ir jam nereikės dėl sveikatos sutrikimų nutraukti studijų bei grįžti gydytis namo.

– Ar sudėtinga gauti šią kortelę?

– Kortelę gauti tikrai nesudėtinga. Reikia kreiptis į teritorinę ligonių kasą, pristatyti aukštosios mokyklos pažymą, turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir užpildyti prašymą. Kortelė, kreipiantis į Vilniaus teritorinę ligonių kasą, išduodama tą pačią dieną. Jei kreipiamasi į atstovybes rajonuose, ji išduodama ne vėliau kaip per 14 dienų.

– Ar išvykstantys studijuoti į kitą šalį jaunuoliai turi deklaruoti išvykimą?

– Studijuojantiems ES nereikia deklaruoti savo išvykimo, nes, jei deklaruos išvykimą, sveikatos draudimu jau turės pasirūpinti toje šalyje, kurioje ketina studijuoti. Asmenys, deklaravę savo išvykimą iš Lietuvos, praranda nuolatinio Lietuvos gyventojo statusą ir netenka teisės būti apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis. O sykiu ir negali gauti nemokamų gydymo paslaugų.

– Kaip turėtų elgtis tie jaunuoliai, kurie nesiruošia studijuoti nei Lietuvoje, nei kur nors užsienyje?

– Moksleiviai ir studentai yra draudžiami valstybės lėšomis iki rugpjūčio 31 d. Jei vėliau asmuo nestudijuoja, neįsidarbina ir nėra draustas valstybės lėšomis pagal kitas kategorijas, jis turi privalomojo sveikatos draudimo įmokas mokėti pats, t. y. už save kas mėnesį turi mokėti 9 proc. minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Šiuo metu minimali mėnesinė alga yra 1000 litų. Taigi mėnesio įmoka būtų 90 litų. Ir ši įmoka turėtų būti sumokama ne vėliau kaip iki kiekvieno mėnesio paskutinės dienos.

– Jei žmogui nepavyko įstoti, jis kažkurį laiką lieka be studijų ir be darbo, ar rugsėjo mėnesį, jam apsirgus, bus suteikta medicininė pagalba, už kurią sumokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, ar ne?

– Taip, dar mėnesį po to, kai nustota mokėti, jis gali gauti sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojama iš Privalomo sveikatos draudimo fondo. Tačiau toks asmuo jau turi prievolę mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Vadinasi, jei jis buvo draustas iki rugpjūčio 31 d., rugsėjo mėnesį jau būtinai turi sumokėti mėnesio įmoką.

– Ar tie moksleiviai, kurie įstojo į Lietuvos mokslo įstaigas, automatiškai apdraudžiami, ar jie turėtų kreiptis į teritorinę ligonių kasą dėl kortelės ar dėl patvirtinimo, kad jie yra drausti?

– Lietuvos bendrojo lavinimo profesinių aukštųjų mokyklų dieninių skyrių moksleiviai ir studentai turėtų būti ramūs. Jie yra draudžiami valstybės lėšomis ir apie juos duomenis ligonių kasos gauna iš moksleivių ir studentų registro. Todėl į teritorinę ligonių kasą dėl draustumo patvirtinimo jiems kreiptis tikrai nereikia. Nedraudžiami ištęstinių studijų studentai. Tokie studentai patys turėtų mokėti įmokas. Jei studentas studijuoja Lietuvoje, Europos sveikatos draudimo kortelė jam tiesiog reikalinga tuo atveju, kai jis išvyksta turistiniais tikslais ar kitais tikslais paviešėti ES šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.