Tavo LRT

2014.08.11 14:44

V. Baltraitienė: sunkiausias laikotarpis – ateinantys 2–3 mėnesiai

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2014.08.11 14:44

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, kad žemės ūkio srityje daugiausiai įtakos Rusijos įvesti apribojimai turės pieno perdirbimo įmonėms, tačiau situacija nėra tragiška, nes dauguma šių įmonių jau yra susiradusios rinkas kitose šalyse. Palyginti su praėjusiais metais, eksportas į Rusiją yra sumažėjęs dešimtadaliu.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, kad žemės ūkio srityje daugiausiai įtakos Rusijos įvesti apribojimai turės pieno perdirbimo įmonėms, tačiau situacija nėra tragiška, nes dauguma šių įmonių jau yra susiradusios rinkas kitose šalyse. Palyginti su praėjusiais metais, eksportas į Rusiją yra sumažėjęs dešimtadaliu.

Kaip teigia V. Baltraitienė, yra keletas būdų, kaip būtų galima padėti verslui, esą jau dabar yra kreipiamasi į Europos Komisiją (EK), prašant leidimų dėl intervencinių supirkimų.

„Jei būtų toks leidimas, valstybė iš savo lėšų supirktų tam tikrą kiekį produkcijos, tos, kurią galima laikyti, sandėliuoti. Yra patvirtintos taisyklės, kaip galima sandėliuoti pieno miltelius, sviestą, fermentuotus sūrius – produkciją, kuri negenda. Pardavę pinigus turėtume grąžinti EK“, – teigė žemės ūkio ministrė.

Pasak V. Baltraitienės, ketinama paraginti įmones pereiti prie negreitai gendančios produkcijos gamybos, o pats sunkiausias laikotarpis turėtų būti ateinantys 2–3 mėnesiai.

Kaip sakė ministrė, svarstoma dėl ritualinio gyvulių skerdimo: „Žemės ūkio ministerija tam jau yra pritarusi, laukiame teigiamos Vyriausybės išvados. Neaišku, ar daug atsiras norinčių eksportuoti šią mėsą, tačiau tai atvers galimybę.“

Savo ruožtu Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius tvirtino, kad  bus prašoma Vyriausybės skatinti naujų rinkų atidarymą.

„Didžiausia problema, kad negalime vežti jokios mėsos produkcijos į Rusiją. Jei su kiauliena problemos nėra, tai yra su jautiena, nes jos nesuvalgome tiek, kiek užauginame. Ją būtina eksportuoti, ir tuomet atsiveria klausimai dėl naujų rinkų, nes vienintelė rimtesnė rinka buvo Rusijos“, – pažymėjo E. Mackevičius.

Anot asociacijos direktoriaus, reikia finansuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veiklą, kad būtų derinami sertifikatai, dirbtų diplomatai, komercijos atašė. Be to, pasak E. Mackevičiaus, ritualinio skerdimo klausimas yra išties svarbus dėl didelių musulmoniškų šalių rinkų, tokių kaip Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai ar Iranas.

„80 proc. mūsų jautienos yra pieninių veislių ir tai nėra pačios aukščiausios kokybės jautiena. Pagal esamą kainos santykį ji buvo tinkama tik Rusijai, Vakaruose ją parduoti tikrai sudėtinga arba reikia labai sumažinti jos kainą, todėl šie klausimai turi būti sprendžiami“, – sakė E. Mackevičius.

Paklaustas, koks laikotarpis mėsos perdirbėjams bus sunkiausias, E. Mackevičius tikino, jog jau dabar nėra lengva: „Ateina ruduo, kai baigiasi ganiavos laikotarpis. Bus sudėtinga, sprendimai nebus priimami taip greitai. Alternatyva galėtų būti ir PVM sumažinimas, nes Lenkijoje jis yra 5–7 proc., o Lietuvoje – 21 proc. Jei PVM būtų sulygintas su Lenkijos, turėtume nemažą rezervą vidaus rinkoje. Jei atpigtų mėsa, galėtume daugiau parduoti, tai paskatintų vidaus ūkį.“