Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kaip sveikiausia vartoti žiedadulkes?

LRT.lt2015.09.08 13:45

Įvairiais mikroelementais turtingas žiedadulkes geriausia vartoti džiovintas ir užkonservuotas meduje, tuomet jos ilgiausiai išsaugo savo biologines savybes. Taip į skaitytojo klausimą atsako LRT.lt kalbintas bitininkas Algirdas Amšiejus.

Įvairiais mikroelementais turtingas žiedadulkes geriausia vartoti džiovintas ir užkonservuotas meduje, tuomet jos ilgiausiai išsaugo savo biologines savybes. Taip į skaitytojo klausimą atsako LRT.lt kalbintas bitininkas Algirdas Amšiejus.

LRT.lt redakcija sulaukė laiško iš skaitytojo Valdo, kuriame jis stebisi labai prieštaringa informacija apie žiedadulkes.

„Vieni specialistai pataria vartoti išdžiovintas žiedadulkes, kiti sako, kad per džiovinimą jos praranda daug naudingų savybių, todėl daug sveikiau yra jas vartoti užkonservuotas meduje. Maža to, nesutampa ir patarimai dėl džiovintų žiedadulkių: vieni pataria jas tirpinti vandenyje, kiti sako, kad to daryti nereikia – esą geriau jas sučiulpti. Kaip yra iš tikrųjų?“ – klausia Valdas.

Bitininkų A. Amšiejaus ir Romos Močienės teigimu, sveikiau vartoti meduje konservuotas žiedadulkes, nes medus yra puikus konservantas, kuriame žiedadulkės nesensta, ilgai išlaiko naudingas savo savybes. Pasak A. Amšiejaus, net ir meduje konservuotos žiedadulkės turėtų būti prieš tai sudžiovintos, antraip jos gali pradėti gesti.

„Ką tik surinktose žiedadulkėse yra apie 20–27 proc. vandens, meduje taip pat yra apie 20 proc. vandens, tad beveik pusė mišinio yra vanduo ir tas mišinys rūgsta. Net ir maišant žiedadulkes su medumi, jas reikia džiovinti iki 12 proc. drėgmės. Tačiau protingiausia maišyti su medumi yra džiovintas žiedadulkes, tuomet jos labai ilgai išlaiko savo biologines savybes“, – sako A. Amšiejus.

Savo ruožtu R. Mačienė pažymi, kad džiovinimo metu žiedadulkės praranda šiek tiek naudingų savybių, tačiau tai toli gražu nereiškia, kad jos tampa visiškai nenaudingos. „Kuo jos ilgiau stovi, tuo tų naudingų savybių išlieka mažiau, tad geriau jas užkonservuoti meduje“, – kalba bitininkė. Bet, jei vis dėlto nusprendėte vartoti tiesiog džiovintas žiedadulkes, bitininkai pataria jas tirpinti vandenyje, tačiau trumpai, nes, ilgai tirpinant, prasideda rūgimo procesai.

„Kai kurie žmonės negali vartoti sausų žiedadulkių, nes dėl to pajunta nemalonų drėgmės trūkumą krūtinėje. Todėl aš visiems patariu žiedadulkes ištirpinti vėsiame vandenyje, jį galima pagardinti citrina ar spanguolėmis ir išgauti nuostabų, skanų ir sveiką gėrimą. Jo gurkšnį patariu kiek ilgiau palaikyti burnoje ir tuomet nuryti. Žiedadulkės turtingos įvairiais biologiniais mikroelementais, organiniais junginiais, nes jos skirtos užmegzti gyvybę. Kai šį subalansuotą produktą valgo žmogus, visus elementus ir gauna iš karto“, – teigia A. Amšiejus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.