Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kaip kregždžių lizdus apsaugoti nuo kiaunių?

Būtent kregždžių lizdai ir juose esantys kiaušiniai arba jaunikliai dažniausiai nukenčia nuo kiaunių, o apsaugoti lizdus galima tik labai netradiciniais būdais, teigia gamtininkas Selemonas Paltanavičius.

Būtent kregždžių lizdai ir juose esantys kiaušiniai arba jaunikliai dažniausiai nukenčia nuo kiaunių, o apsaugoti lizdus galima tik labai netradiciniais būdais, teigia gamtininkas Selemonas Paltanavičius.

LRT radijo klausytoja teiraujasi, kaip iš palėpės išprašyti kiaunę ir apsaugoti pastogėje įsikūrusias kregždes. Pasak moters, pavasarį jos namuose kregždės susineša lizdelius, išperi vaikus, tačiau, kai tik atsiranda maži paukščiukai, kažkas tuos lizdus išdrasko, ir paukščiukų nelieka.

„Įtariu, kad mano palėpėje gyvena kiaunė. Gal kas galėtų patarti, kaip ją išprašyti, kad neskriaustų kregždučių?“ – nori sužinoti klausytoja.

Gamtininkas, aplinkosaugininkas S. Paltanavičius sako, kad būtent kregždžių lizdai ir juose esantys kiaušiniai ar jaunikliai dažniausiai nukenčia nuo kiaunių.

„Kiaunės, kurios gyvena daugelyje sodybų, o miestuose ir miesteliuose yra pakankamai dažnos, pastogėmis labai lengvai pasiekia lizdus ir juos išdrasko“, – aiškina gamtininkas.

Pasak jo, vienintelis būdas apsaugoti lizdus nuo kiaunių yra labai netradicinis. „Maždaug pusantro metro aukštyje toje vietoje, kur vaikšto kiaunės, ant sienos reikia ištempti parduotuvėje nupirktą lipnią juostą“, – siūlo S. Paltanavičius.

Kitas būdas, anot aplinkosaugininko, – maždaug pusantro ar dviejų metrų aukštyje prikalti 25–30 cm pločio lentynėlę, kuri būtų pasvirusi žemyn, kad kiaunė atsiremtų į ją ir nebegalėtų toliau lipti siena. Tai vienintelės priemonės kregždžių lizdams apsaugoti, įsitikinęs gamtininkas.

„Beje, reikėtų žinoti, kad savo sodybose visus šeškus, kiaunes žmonės gali gaudyti spąstais, nederinę su medžiotojais ir neturėdami tam leidimo“, – pažymi gamtos žinovas. Minėti gyvūnai labai dažnai įsikuria palėpėse ir ten veda jauniklius, todėl ir galioja leidimas savo sodybose juos gaudyti.

„Šių gyvūnų yra gerokai daugiau nei natūraliai gamtoje turėtų būti, todėl jokios baimės, kad bus pažeista populiacija, neturėtų būti“, – ramina S. Paltanavičius.