Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kaip iš namų išprašyti bites?

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Bitės dažnai įsikuria namų plyšiuose, tačiau patiems jų iš ten krapštyti nereikėtų, sako Kauno rajone bitininkaujantis Algirdas Amšiejus.

Bitės dažnai įsikuria namų plyšiuose, tačiau patiems jų iš ten krapštyti nereikėtų, sako Kauno rajone bitininkaujantis Algirdas Amšiejus.

Į LRT.lt redakciją kreipėsi skaitytojas Alius iš Vilniaus ir klausia, kaip apsiginti nuo bičių, įsikūrusių jo name.

„Kaip išvilioti bičių spiečių, apsigyvenusį gyvenamojo namo pastogėje? Skambinau pažįstamam bitininkui. Jis sakė spiečių susiurbti siurbliu, nuvežti 5 km ir paleisti. Bet tų bičių toks kiekis, kad reikėtų kokio pramoninio dulkių siurblio. Tai net nebežinau, ką dabar daryt, bet turiu namą-avilį“, – rašo portalo skaitytojas.

Aleksandro Stulginskio universiteto docentas, mokslų daktaras, Kauno rajone bitininkaujantis A. Amšiejus, sako, kad bitės, radusios plyšį, dažnai įsikuria namuose: ventiliacijos, grindų, durų angose. Tokiu atveju geriausia patiems nieko nesiimti, o kviesti vietos bitininką.

„Draugas mane pasikvietė, nes bitės buvo įsikūrusios jo pirties grindyse“, – pasakoja bitininkas. Tačiau grindų šeimininkas lupti neleido, o kito būdo išprašyti bites nebuvo, tad teko jas sunaikinti. „Žinoma, bitės yra šventas dalykas, tačiau juk yra ir vaikų, ir alergiškų žmonių“, – sako bičių specialistas. 

Vienas ūkininkas bites rado verandos grindyse, vasarą jos jam netrukdė, tačiau rudenį tai pasidarė problema, pasakoja A. Amšiejus. „Laimei, jis leido ardyti verandos grindis ir bites saugiai išimti, be to, iš ten jam ištraukiau daug medaus“, –  teigia bičių žinovas.

Bitininkas prisimena dar vieną istoriją: Kauno mieste bitės įsikūrė ventiliacijos angoje, žmonės jų nematė ir nejautė, kol antroje vasaros pusėje, užsidegus virtuvėje šviesą, jos nepradėjo iš ten lįsti.

Paklaustas, ar būtų galima bites susiurbti siurbliu, A. Amšiejus sako, kad praktiškai to padaryti beveik neįmanoma.

„Norėčiau pamatyti, kaip tai praktiškai padaryti. Per kokį atstumą reikėtų siurbti? Būtų tikrai įdomus eksperimentas“, – juokauja bitininkas.

Jo teigimu, pavyktų susiurbti tik 100–200 bičių, o spiečiuje jų būna apie 25 tūkst. Maža to, bitės būna įsikūrusios giliai, ir beveik neįmanoma žinoti, kaip giliai.

„Dažnai pasitelkiami ir medikų stetoskopai tam, kad nustatytų, kaip giliai bitės pasislėpusios. Gali būti ir pusė metro, ir pusantro“, – tvirtina A. Amšiejus.