Naujienų srautas

Tavo LRT2014.06.25 16:17

Klausiate – atsakome. Kaip skaitmeniniame amžiuje išsaugoti akių sveikatą?

Jei jus kankina išsausėję arba ašarojančios, paraudę akys, o prie kompiuterio paleidžiate ilgiau nei dvi valandas per dieną, greičiausiai jūsų akys kenčia būtent nuo jo. Visiškai išvengti žalingo technologijų poveikio neįmanoma, tačiau galima sau padėti, mano gydytoja oftalmologė, medicinos mokslų daktarė Rasa Sirtautienė.

Jei jus kankina išsausėję arba ašarojančios, paraudę akys, o prie kompiuterio paleidžiate ilgiau nei dvi valandas per dieną, greičiausiai jūsų akys kenčia būtent nuo jo. Visiškai išvengti žalingo technologijų poveikio neįmanoma, tačiau galima sau padėti, mano gydytoja oftalmologė, medicinos mokslų daktarė Rasa Sirtautienė.

„2012 metais JAV buvo ištirta maždaug  10 tūkst. žmonių, kurie naudojasi kompiuterinėmis technologijomis, ir nustatyta, kad maždaug du trečdaliai turi regėjimo problemų, susijusių su šių prietaisų naudojimu“, – teigia R. Sirtautienė. Pasak gydytojos, kai kuriais kitais duomenimis, net 90 proc. besinaudojančių kompiuteriais turi akių problemų.

Oftalmologės teigimu, tokių problemų technologijos sukelia, nes vaizdas kompiuterio ar mobiliojo įrenginio ekrane yra sudaromas kitokiu principu negu spausdintas tekstas. Ekrane vaizdas sukuriamas iš smulkių taškelių, vadinamų pikseliais, ir nėra toks vientisas, koks rašytinis tekstas, teigia gydytoja. Be to, vaizdas nuolat ir greitai keičiasi, mirksi.

„Kitas dalykas – mes vis daugiau laiko praleidžiame prie kompiuterių. Kiekvienas darbas, kuris dirbamas nuolat, anksčiau ar vėliau sukelia nuovargį. Lygiai taip pat ir akys, kai žiūri į ekraną, nuo įtempto darbo, nuo didelio fokusavimo vargsta“, – tvirtina gydytoja.

Pasak specialistės, akys ypatingai varginamos tuomet, kai skaitomas tekstas ir kartu žiūrima į kompiuterio ekraną. „Tada akys nuolat turi persiorientuoti nuo vaizdo, esančio vienoje plokštumoje, prie vaizdo kitoje plokštumoje“, – kalba R. Sirtautienė.

Neigiamas poveikis akims priklauso ir nuo to, kuo užsiimama prie kompiuterio. Labiausiai akis, pasak gydytojos, vargina kompiuteriniai žaidimai, kuriuos, deja, ypač mėgsta vaikai. Tai ypač žalinga besivystančioms akims, pažymi specialistė.

„Pagrindinis rizikos indikatorius yra laikas, kurį praleidžiate prie ekrano. Jei praleidžiate daugiau nei dvi valandas per dieną, esate potencialus akių gydytojo pacientas“, – tvirtina R. Sirtautienė.

Dažniausiai pasitaikantys akių įtampos simptomai: akys parausta, peršti, gali pasireikšti akių sausumas ar ašarojimas, norisi užsimerkti, gali pradėti lietis vaizdas.

Visiškai išvengti žalingo technologijų poveikio neįmanoma, tačiau galima sau padėti, mano medicinos mokslų daktarė.

Jos teigimu, būtina griežtai laikytis darbo ir poilsio režimo. Būtina daryti pertraukas bei keisti žvilgsnio kryptį, t. y. atitraukti akis nuo ekrano ir bent keletą sekundžių pažiūrėti į tolį, užsimerkti, dažnai pamirksėti.

„Naršant internete, būtų labai gerai tuo metu, kol kompiuteris kažko ieško, pabūti užsimerkus“, – siūlo R. Sirtautienė. Taip pat, anot jos, naudinga ne tik pakeisti žvilgsnio kryptį, bet ir visiškai atsitraukti nuo kompiuterio, pavaikštinėti, taip pailsinti ne tik akis, bet ir kaklą bei nugarą.

„Svarbus ir sėdėjimas. Geriausia yra statmena sėdėjimo padėtis, kai kompiuterio ekranas maždaug dešimt laipsnių žemiau antakių lygio“, – rekomenduoja oftalmologė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą