Naujienų srautas

Tavo LRT2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kodėl spaudos apžvalgoje skaitomi straipsniai iš „Lietuvos ryto“?

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Naujienų portalas LRT.lt sulaukė skaitytojo Jokūbo laiško, kuriame jis teiraujasi, kodėl LRT radijo spaudos apžvalgose yra skaitomos publikacijos iš Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos (LŽLEK) neetišku pripažinto „Lietuvos ryto“.

Naujienų portalas LRT.lt sulaukė skaitytojo Jokūbo laiško, kuriame jis teiraujasi, kodėl LRT radijo spaudos apžvalgose yra skaitomos publikacijos iš Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos (LŽLEK) neetišku pripažinto „Lietuvos ryto“.

„Jei net pagal įstatymą „Lietuvos rytui“ numatytos tam tikros sankcijos, ar žurnalistų bendruomenė ir žinių skleidėjai neturėtų taip pat taikyti simbolinių priemonių, šiuo atveju – eterio tylos“, – laiške klausė vyras.

LRT radijo programų direktorė Guoda Litvaitienė pastebi, kad dienraštis „Lietuvos rytas“ LŽLEK neetišku leidiniu buvo paskelbtas dėl publikacijų apie „Snoro“ banką ir jo bankroto administratorius.

„LRT radijo spaudos apžvalgoje pastaruoju metu nebuvo apžvelgiamos dienraščio publikacijos, susijusios su šia tema. Atsižvelgiame, kad jie yra pripažinti neetiškais, todėl kritiškai vertiname skelbiamą informaciją. Spaudos apžvalgas rengiantys žurnalistai yra profesionalai ir geba atskirti, kur yra faktas, o kur ne“, – sako G. Litvaitienė.

Spaudos apžvalgas rengianti Aistė Plaipaitė pateikia kriterijus, kuriais remdamiesi žurnalistai atsirenka publikacijas.

„Žiūrime, ar pateiktos visų pusių nuomonės. Taip pat vertiname šaltinių patikimumą – atsižvelgiame, jei yra nurodyta tik, pavyzdžiui, „laikraščio šaltinių teigimu“. Aišku, leidinys turi teisę neatskleisti savo šaltinių, tačiau tokiu atveju kyla įtarimas. Tuomet galvojame, ar ta publikacija yra verta spaudos apžvalgos“, – nurodo žurnalistė.

Anot A. Plaipaitės, ji ir kolegos taip pat atkreipia dėmesį, jei yra matoma aiški, tendencinga ir kardinali laikraščio pozicija. Ji pabrėžia, kad vienodi informacijos atrankos kriterijai galioja visiems leidiniams.

„Įvykių sekimas labai padeda [informacijos atrankai]. Skaitome, kaip vieną ar kitą temą nušviečia kiti laikraščiai, todėl žinome įvairių pareigūnų pozicijas ir komentarus. Tada galima lyginti laikraščių versijas“, –  teigia A. Plaipaitė.

Žurnalistė priduria, kad, jei apie tą patį įvykį praneša skirtingi leidiniai, spaudos apžvalgoje yra pateikiamos kelios naujienos: „Tokiu atveju būtinai pabrėžiame laikraščių pavadinimus ir juose išsakytus faktus.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą