Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Mėnuo be vandens: kada galėsime nusiprausti?

Liucija Zubrutė, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Pervalkų kaimas Pasvalio raj. tris savaites gyvena be vandentiekio, o ir artimų prošvaisčių nematyti – gyventojai duše geriausiu atveju galės išsimaudyti dar po dviejų mėnesių.

Pervalkų kaimas Pasvalio raj. tris savaites gyvena be vandentiekio, o ir artimų prošvaisčių nematyti – gyventojai duše geriausiu atveju galės išsimaudyti dar po dviejų mėnesių.

„Ne visi turi šulinius, o kas ir turi, nežino vandens kokybės. Žmonės vandenį tampo iš kur tik išmano. Skalbimas – rankomis, tualetas – už tvarto. Kas suteikė teisę gyventojus grąžinti 100 metų atgal ir iš jų tyčiotis?“ – kalbėjo į LRT.lt kreipęsis Pervalkų kaimo gyventojas Žilvinas Krasauskas.

Anot jo, gyvenvietėje pastatytos ne kelios trobos – gyvena apie 200 žmonių, yra mažų vaikų ir senolių. „Niekas nesiima veiksmų. Juk ne akmens amžiuje gyvename. Nusipirkau namelį su vandentiekiu, bet nebegaliu jame gyventi – negaliu eiti į darbą susmirdęs“, – sakė Ž. Krasauskas.

Priverstas namus palikti ir pas giminaičius apsistoti vyras piktinosi, kad niekas nesugeba paaiškinti, kada kaimas vėl turės vandentiekį, nuolatos girdima frazė „artimiausiu metu“.

Vieni semia iš šulinio, kiti veža 10 km

Pervalkų bendruomenės pirmininkas Algirdas Mikalajūnas LRT.lt  aiškino, kad maždaug prieš tris savaites sugedo kaimo vandens gręžinys. Anot vyro, anksčiau vandentiekio eksploatacija rūpinosi pati bendruomenė, tačiau suremontuoti gedimo patys gyventojai neišgali.

„Aišku, žmonės susirūpinę. Šiaip senesnės sodybos turi šulinių, kiti atsiveža vandens iš Pasvalio (kaimas nuo Pasvalio nutolęs 9,5 km – aut. past.). Vargas, bet ką padarysi, tokia tvarka – viešieji pirkimai“, – trumpai pakomentavo A. Mikalajūnas.

Pervalikiškiai kreipėsi pagalbos į Pasvalio raj. savivaldybę, kuri padėjo susitarti su UAB „Pasvalio vandenys“. Ši bendrovė įsipareigojo išgręžti naują gręžinį, tačiau įvairios taisyklės vilkina procesą.

„Visiškai neaišku, kada vėl turėsime vandenį. Kai paskutinį kartą klausiau savivaldybės atstovų, man atsakė, kad dabar vyks viešieji pirkimai“, – situaciją nusakė A. Mikalajūnas.

T. Urbelionio (BFL) nuotr.

Geriausias scenarijus – dar 2 mėnesiai

UAB „Pasvalio vandenys“ direktorius Algimantas Mataitis LRT.lt tikino žinantis apie kaimą ištikusią bėdą ir tvirtino, kad stengiasi kuo greičiau sutvarkyti esamą situaciją, tačiau, anot jo, reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

„Pasvalio vandenys“ dar net neperėmė Pervalkų kaimo vandentiekio eksploatacijos. Bendrovės valdyba susirinko ir nusprendė savo lėšomis išgręžti naują geriamo vandens gręžinį, kuris paskui ir priklausys įmonei“, – nurodė A. Mataitis.

„Pasvalio vandenys“ vadovas, paklaustas, kada bus baigti darbai, teigė, kad praėjusią savaitę buvo paskelbtas konkursas: „Mes negalime pasikviesti Jono, Petro ar Antano. Vadovaujamės įstatymais: yra paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas, po kurio laimėjęs rangovas imsis darbų.“

A. Mataičio teigimu, neįmanoma tiksliai pasakyti, kada geriamas vanduo pasieks pervalkiškių čiaupus, tačiau pabandė prognozuoti, kad visos procedūros ir darbai užtruks mažiausiai dar du mėnesius (beveik mėnesį vyksta viešųjų pirkimų konkursas, dar vieno mėnesio reikia gręžimo darbams atlikti). Tačiau situaciją gali pakeisti nenumatytos aplinkybės, kurioms žmonės įtakos gali ir neturėti.

„Valakėlių gyvenvietei (Pasvalio raj.) taip pat reikėjo naujo gręžinio. Darbai buvo pradėti praėjusių metų lapkritį, ir galvojome, kad bus baigti per mėnesį. Tačiau bekasant buvo atsiremta į dolomito klodus, todėl gręžinys buvo iškastas tik kovą“, – pavyzdį pateikė „Pasvalio vandenys“ direktorius.

Jis patikino, kad specialiai procedūrų nevilkina ir deda visas pastangas, kad žmonės kuo greičiau gautų kokybišką vandenį.