Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kokius tyrimus reikia atlikti profilaktiškai, kad būtų ramu dėl sveikatos?

Aušra Jakubonytė, LRT.lt2015.09.08 13:45

Gydytojai tvirtina, kad profilaktinių sveikatos tyrimų yra tikrai daug, bet, jei žmogus nejaučia jokių negalavimų, patariama atlikti bendrą kraujo tyrimą, šlapimo, gliukozės ir cholesterolio tyrimus. O tie, kurie dirba dulkėtoje aplinkoje, turėtų atlikti ir plaučių rentgenogramą.

Gydytojai tvirtina, kad profilaktinių sveikatos tyrimų yra tikrai daug, bet, jei žmogus nejaučia jokių negalavimų, patariama atlikti bendrą kraujo tyrimą, šlapimo, gliukozės ir cholesterolio tyrimus. O tie, kurie dirba dulkėtoje aplinkoje, turėtų atlikti ir plaučių rentgenogramą.

Į LRT.lt kreipėsi skaitytoja Kamilė ir teiravosi, kokius tyrimus patariama atlikti profilaktiškai.

„Norėjau pasiteirauti, kokius tyrimus turėčiau atlikti, kad galėčiau būti rami dėl savo sveikatos? Nuo ko turėčiau pasiskiepyti?“ – klausia Kamilė iš Vilniaus.

Bendrosios praktikos gydytoja Arijana Lukaševičienė sako, kad reikia atlikti bendrus kraujo tyrimus, kas dvejus metus išsitirti šlapimą, atlikti biocheminį kalio ir kreatinino tyrimą. Jai pritaria ir šeimos gydytoja Rasa Stanislava Katkevičienė: „Kreatininas rodo inkstų funkciją. Jei inkstai gerai išvalo organizmą, tai viskas bus normos ribose.“

Rekomenduojama atlikti kardiogramą, pasidaryti plaučių rentgenogramą.

A. Ufarto (BFL) nuotr.

„Kadangi yra labai daug tuberkuliozės atvejų, reikia atlikti plaučių rentgeno tyrimą. Žmonėms, kurie dirba dulkėtoje aplinkoje, periodiškai reikėtų pasitikrinti nuo tuberkuliozės. Medikams ir mokytojams taip pat patariama pasitikrinti kasmet. Bet žmonės neskuba šviesti plaučių, nes bijo apšvitinimo“, – teigia R. S. Katkevičienė.

Be to, ji pataria atlikti vėžio žymenų tyrimą, tačiau priduria, kad šis tyrimas yra gana brangus. „Bet, jei žmogus turi artimų giminaičių, kurie sirgo vėžiu, patartina atlikti šiuos tyrimus. Jų metu iš kraujo yra nustatomi specifiniai vėžio žymenys“, – aiškina šeimos gydytoja.

Pasak jos, labai dažnai moterims trūksta hemoglobino, jos jaučia silpnumą, todėl patariama atlikti feritino, kuris parodo geležies rezervą organizme, tyrimą.

R. S. Katkevičienė teigia, kad, sulaukus tam tikro amžiaus, raginama atlikti specialius tyrimus: nuo 25 m. iki 60 m. moterims skiriamas gimdos kaklelio vėžio tyrimas, vyrams nuo 45 m. amžiaus – prostatos tyrimas.

„Širdies kraujagyslių lygų prevencijai atliekamas bendras kraujo tyrimas, gliukozės, cholesterolio tyrimai – patikrinama tai, kas gali kenkti kraujagyslėms. Tokie tyrimai skiriami moterims nuo 50 m., o vyrams – nuo 45 m.“, – sako gydytoja.

Vaikams patariama kas dvejus metus atlikti bendrą kraujo ir šlapimo tyrimus.

Kalbėdama apie skiepus, gydytoja A. Lukaševičienė teigia, kad būtinų skiepų suaugusiems nėra, tai priklauso nuo žmogaus norų. „Suaugusieji skiepijami nuo gripo, erkinio encefalito, hepatito – pagal poreikį“, – sako A. Lukaševičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.