Tavo LRT

2014.05.14 13:13

L. Linkevičius: sankcijos Rusijai dar labiau išplėstos

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius interviu LRT radijui teigė, jog nutarta dar labiau išplėsti sankcijas Rusijai prieš individualius asmenis: „Dabar tas sąrašas bus iš 46 žmonių, įtraukti papildomi pareigūnai iš prezidento administracijos, Dūmos, karinės vadovybės. Tarėmės, kad ir ateityje tai bus plečiama, neatmetant ir kitų, galbūt ekonominių, sankcijų“.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius interviu LRT radijui teigė, jog nutarta dar labiau išplėsti sankcijas Rusijai prieš individualius asmenis: „Dabar tas sąrašas bus iš 46 žmonių, įtraukti papildomi pareigūnai iš prezidento administracijos, Dūmos, karinės vadovybės. Tarėmės, kad ir ateityje tai bus plečiama, neatmetant ir kitų, galbūt ekonominių, sankcijų“.

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius dalyvauja ES Užsienio reikalų tarybos posėdyje Briuselyje, Belgijoje. Jį telefonu kalbino LRT radijo laidos „60 minučių“ žurnalistas Deividas Jursevičius.

– Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai Briuselyje mėgino dar kartą rasti geriausią receptą, kaip reaguoti į Ukrainos krizę. Kas nors naujo pasiūlyta?

– Pasiūlymų yra nemažai ir plečiasi ratas besistengiančių daryti įtaką situacijai. Šiandien išklausėme Šveicarijos prezidento Didier Burkhalterio, kuris šiuo metu pirmininkauja Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai ir neseniai lankėsi Maskvoje. Jis turi įvairių pasiūlymų paketą, komentavo, o mes turėjome nemažai klausimų.

Ką tik priėmėme sprendimą dar labiau išplėsti vadinamosios antrosios fazės sankcijas prieš individualius asmenis, taip pat porą įmonių. Dabar tas sąrašas bus iš 46 žmonių, įtraukti papildomi pareigūnai iš prezidento administracijos, Dūmos, karinės vadovybės. Tarėmės, kad ir ateityje tai bus plečiama, neatmetant ir kitų, galbūt ir ekonominių, sankcijų. Šiuo metu dar to nėra darbotvarkėje.

– Ar tai aukštus postus užimantys asmenys ir nuo kada šios sankcijos įsigalios?

– Kai kurie iš jų užima aukštus postus. Kai tradiciškai pagal Europos teisę bus viešai paskelbtas šitas sąrašas, tada tas pavardes visi galės pamatyti, nuo tada jis pradės galioti.

Kadangi reikėjo reakcijos į referendumą, kuris įvyko Rytų Ukrainoje, jis visų buvo vieningai pasmerktas, paminėta, kad negali būti pripažintas.

Dar kartą pakartota, kad nepripažinimo politika Krymo atžvilgiu bus vykdoma. Raginame Rusiją gerbti Ukrainos suverenitetą, tačiau eilinį kartą pastebime, kad pažangos šioje srityje surasti sudėtinga. Matyt šitas klausimas dar kurį laiką bus mūsų darbotvarkėje, bus stengiamasi koordinuojant su kitais veikėjais tarptautinėje arenoje toliau formuluoti tam tikras sankcijas ir kitas spaudimo priemones, kad Rusija pakeistų savo elgesį.

– Šis klausimas, kaip Jūs ir sakote, yra nuolat jūsų pasitarimų darbotvarkėje. Ar tie kylantys nesutarimai tarp ES valstybių dėl sankcijų vis dar išlieka, ar bandote artėti prie bendro vardiklio?

– Yra įvairių nuomonių ir požiūrių, bet finale turime priimti sprendimą bendru sutarimu. Tai dėl tų 13 asmenų ir įmonių, kurias paminėjau, reikėjo visų pritarimo. Nepaisant mūsų kai kurių diskusijų ir skirtumų požiūrio, mums pavyksta surasti bendrą sprendimą, ir tai teigiamas faktorius.

– Kol kas nebus jokių naujų tarptautinių derybų dėl Ukrainos, sako Rusija. Ar Rusija dar gali diktuoti sąlygas?

– Tai Rusija daro nuolat, stengiasi pateikti, kad visa tai, kas vyksta, yra Ukrainos vidaus reikalas, ji nusišalina nuo šito proceso, kad nuo jos niekas nepriklauso. Toks požiūris ir tokia laikysena kelia nusistebėjimą, bet jau visi pripratę prie tų pareiškimų. Nepakankamai veikia mūsų spaudimo priemonės – reikia tai pripažinti.

– Tai būtent ir yra aršiausia kritika, kad tarptautinė bendruomenė trypčioja vietoje, o tuo metu Ukraina sparčiai artėja prie pilietinio karo.

– Aš taip pat kalbėdamas sakiau, kad mes [...] ne tik kartais per vėlai ir per mažai darome, mūsų sprendimai vėluoja, tikrai nėra tiek efektyvūs, bet ir nepakankamai išnaudojame koordinacinius kanalus su kitais veikėjais. Išskirčiau JAV, kurios daro šiek tiek daugiau. Taigi mes turime dar labai daug rezervų, bet kas įmanoma yra daroma, tam ir yra tie susitikimai, kad derintume pozicijas, išsiaiškintume, kokie yra skirtumai. Vis dėlto labai svarbu pasiekti tam tikrus sprendimus. Šiandien pavyko tą padaryti.