Naujienų srautas

Tavo LRT2014.04.26 12:53

Klausiate – atsakome. Kaip atskirti Lietuvos karius?

Jei kada sutiksite Lietuvos karį, gerai įsižiūrėkite į jo uniformą. Ten galite įmatyti užmaskuoto Vyčio Kryžiaus elementą.

Jei kada sutiksite Lietuvos karį, gerai įsižiūrėkite į jo uniformą. Ten galite įmatyti užmaskuoto Vyčio Kryžiaus elementą.

Neprisistatęs LRT radijo klausytojas sako esąs susirūpinęs dėl to, kad nežino, kaip nuo kitų karių reikėtų atskirti Lietuvos karį.

„Esu susirūpinęs. Kaip aš galiu atskirti savus, mūsų karius? Pristatykite, kokią uniformą jie dėvi. Čia ne juokai. Dar galvą turiu, bet tikrai, jei reikėtų greitai atskirti, niekaip to nepadaryčiau“, – teigia jis.

Lietuvos kariuomenės kapitonas Marius Matukas sako, kad Lietuvos kario aprangos piešinio grafinis ir spalvinis sprendimas yra pritaikytas Lietuvos miškingos vietovės kraštovaizdžiui.

„Galima sakyti, kad pagrindinis kompozicinis akcentas yra užmaskuotas Vyčio Kryžiaus elementas, įkomponuotas tarp keleto spalvinių dėmių. Dominuoja šios spalvos: žalia gruntinė, žalia foninė, ruda ir juoda“, – pasakoja M. Matukas.

Jis tikslina, kad pats marginimo išskirtinumas ir užmaskuoti Vyčio Kryžiaus elementai matyti tik nedideliu – 100 m atstumu. „Paėmus į rankas to audinio pavyzdį ar pačią uniformą, tai galima pamatyti. Tame kamufliaže yra Vyčio Kryžiaus elementas“, – teigia Lietuvos kariuomenės kapitonas.

Paklaustas, kokia yra Rusijos armijos apranga, M. Matutis sako, kad ji priklauso nuo vietovės, kurioje dirba karys. „Jei jis išsiųstas į tarptautinių operacijų rajoną, kur dominuoja smėlio, rausvas atspalvis, be abejo, karys rengsis maskuojančia apranga, atsižvelgdamas į kraštovaizdį“, – tvirtina M. Matutis.

Jo teigimu, paskutinės tendencijos rodo, kad dominuoja universalus marginimas, pritaikytas ir miško, ir dykumų, ir miesto vietovei. Taigi pasakyti konkrečiai, kaip identifikuoti Rusijos karį pagal uniformą, yra sunku.

„Bet aš manau, kad identifikuoti galima pagal skiriamuosius ženklus. Tai yra vėliavėlės, antsiuvai ir tam tikra heraldika, kuri pasako, kokios šalies yra karys“, – tvirtina Lietuvos kariuomenės kapitonas.

Jis pasakoja, kad anksčiau uniformas atskirti buvo lengviau. Pavyzdžiui, vokiečių kariuomenės išsiskirdavo kamufliažo raštais, sudarytais iš mažų burbuliukų. Dabar, pasak M. Matučio, uniformos kinta nuolat. 

 „Šiuo metu, kada tos tendencijos kinta kone kasmet, tai padaryti sunku. Tai darosi vos ne šiuolaikinė mada. Pasakyti, kad žalias žmogeliukas yra Rusijos kariuomenės karys arba dar kažkokios šalies yra sunku“, – pastebi M. Matutis.

Jis priduria, kad žalią aprangą dėvi ir Lietuvos, ir Estijos, ir daug kitų kariuomenių karių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą