Tavo LRT

2015.02.14 17:09

Nedarbo problemas slovėnai sprendžia kavinėse-biuruose

Vienas pozityvių jaunimo nedarbo sprendimo būdų Slovėnijoje yra vadinamieji laisvo pobūdžio darbo biurai, kurie šiuo metu populiarėja visame pasaulyje. Tai – kavinės su belaidžiu internetu ir biuro mišinys. Tokie biurai, arba bendruomenės, yra skirti laisvai samdomiems darbuotojams, pvz., programuotojams, architektams, dizaineriams, žurnalistams.

Vienas pozityvių jaunimo nedarbo sprendimo būdų Slovėnijoje yra vadinamieji laisvo pobūdžio darbo biurai, kurie šiuo metu populiarėja visame pasaulyje. Tai – kavinės su belaidžiu internetu ir biuro mišinys. Tokie biurai, arba bendruomenės, yra skirti laisvai samdomiems darbuotojams, pvz., programuotojams, architektams, dizaineriams, žurnalistams.

Paprastai šie biurai išsilaiko iš savo patalpų nuomos – kiekvienas suinteresuotas asmuo gali išsinuomoti darbo vietą. Tokia darbo vietos nuoma gerokai pigesnė nei viso biuro patalpų nuoma. Šiemet Liublianoje įsikūrusiame poligono centre vienos dienos darbo vietos nuoma kainuoja 7 eurus, o mėnesio – 95 eurus. Poligono centro idėjiniai vadovai teigia, kad projekto tikslas yra tam tikrai jaunimo grupei suteikti galimybę bendradarbiauti, dalytis idėjomis ir įgyvendinti savo projektus.

Tokie bendradarbiavimo centrai ypač svarbūs, nes nedarbo lygis Slovėnijoje šiuo metu vienas didžiausių jos istorijoje (14,2 proc.). Didesnis nedarbo lygis buvo užfiksuotas tik 1993 m. Daugiausia bedarbių yra tarp jaunimo, t. y. sudaro net 34,5 proc. visų bedarbių.

Būtent tokiame bendradarbiavimo centre praėjusiais metais vienam Slovėnijos dizaineriui pavyko sėkmingai patekti į rinką su savo besikuriančiu verslu. Jis sukūrė pailgintus dviračių užpakalinius skydelius, geriau apsaugančius nuo purvo. Ši idėja sulaukė miesto dviratininkų subkultūros dėmesio, ir slovėnui pavyko gauti finansavimą. Dizaineris teigia, kad darbo procesas, grindžiamas bendradarbiavimu ir idėjų sklaida, bendradarbiavimo centre buvo greitesnis ir lengvesnis, palyginti su individualiu darbu. Jo gaminys populiarumo sulaukė Vokietijoje, JAV bei kitų valstybių sostinėse, kuriose populiari miesto dviratininkų subkultūra.

Tikimasi, kad ekonomika augs

Dar praėjusiais metais užsienio ir Slovėnijos analitikai prognozavo, kad Slovėnija bus šešta Europos Sąjungos (ES) valstybė, kuri į ES kreipsis finansinės pagalbos. Vis dėlto dėl vykdomų reformų ir gerėjančios ekonomikos padėties visoje ES Slovėnijai pavyko pagerinti savo ekonomikos rodiklius. Šiais metais Slovėnijos ekonomistai prognozuoja ekonomikos augimą iki 0,5 proc.

Slovėnijos ekonomikos augimas prognozuojamas ir ateinančiais metais. Analitikai teigia, kad Slovėnijos ekonomikos rodiklius labiausiai veikia eksportas. Prognozuojama, kad ir šiemet dėl palankios padėties ES Slovėnijos eksportas teigiamai atsilieps ekonomikos rodikliams. Vis dėlto užsienio ekspertų prognozės nėra vienareikšmiškai optimistinės. Šiais metais vis dar prognozuojamas BVP kritimas, bet teigiama, kad ateinančiais metais Slovėnijos ekonomika pradės augti.

Galvojama didinti PVM

Nors Slovėnijos ekspertų prognozės gana optimistinės, vyriausybė ieško priemonių, kaip sureguliuoti valstybės biudžetą ir sumažinti biudžeto deficitą. Šiais metais buvo planuojama, kad apie 200 mln. eurų biudžeto įplaukų sudarys nekilnojamojo turto mokestis. Tačiau praėjusią savaitę Slovėnijos Konstitucinis Teismas nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme nustatytas tam tikras jo įgyvendinimo procedūras ir nuostatas paskelbė prieštaraujančiomis Konstitucijai. Todėl šiuo metu Slovėnijos vyriausybė ieško kitų būdų, kuriais galima būtų padengti šių įplaukų trūkumą.

Kitas vyriausybės siūlymas, kaip sumažinti biudžeto deficitą, yra pakartotinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) padidinimas. Praėjusiais metais šis mokestis buvo padidintas 2 proc. O įplaukos į biudžetą padidėjo 180 mln. eurų. Finansų ministras siūlo sumažinti darbo užmokestį viešojo sektoriaus darbuotojams 5 proc. ir taip sureguliuoti valstybės biudžetą. Vis dėlto kol kas tiek opozicijos, tiek koalicijos atstovai neranda bendros nuomonės dėl reformų, skirtų biudžeto deficitui padengti. Slovėnijos vyriausybė iki bandžio 15 d. turi pristatyti ES naują reformų, skirtų ekonominei situacijai pagerinti, planą.