Naujienų srautas

Tavo LRT2014.03.27 11:03

Kaip Lietuva stiprina NATO kovinę galią

Pernai rudenį Vilniuje atidarytas NATO energetinio saugumo kompetencijos centras, teikiantis aljansui rekomendacijas dėl efektyvių energetikos sprendimų, plečiasi. Šiam centrui vadovaujantis Lietuvos deleguotas pulkininkas Romualdas Petkevičius sako, kad centras yra mūsų šalies indėlis stiprinant NATO kovinę galią, o kuo stipresnis NATO, tuo saugesnė Lietuva.  

Pernai rudenį Vilniuje atidarytas NATO energetinio saugumo kompetencijos centras, teikiantis aljansui rekomendacijas dėl efektyvių energetikos sprendimų, plečiasi. Šiam centrui vadovaujantis Lietuvos deleguotas pulkininkas Romualdas Petkevičius sako, kad centras yra mūsų šalies indėlis stiprinant NATO kovinę galią, o kuo stipresnis NATO, tuo saugesnė Lietuva.

„Kuo stipresnis, tvirtesnis, pajėgesnis NATO, tuo saugesnė ir Lietuva. Taip pat norėčiau pabrėžti, kad centre jau dabar dirba ne tik Lietuvos, bet ir Prancūzijos, Italijos, Turkijos, Estijos, Latvijos kariškiai ir civiliai pareigūnai. Jūs minėjote, kad centras atidarytas tik praeitų metų rudenį, bet mes jau plečiamės. Prieš porą mėnesių norą prisijungti prie centro veiklos pareiškė Jungtinė Karalystė ir Gruzija. Prie centro jungiasi Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV)“, – LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ vardija R. Petkevičius.

– Svarstoma galimybė kuo greičiau pakartotinį skalūninių dujų išteklių naudojimo konkursą. Aplinkos ministras yra sakęs: „Energetinės nepriklausomybės klausimas tampa vis svarbesnis.“ Pulkininke, ar, žinant pastaruosius įvykius Ukrainoje, Jūsų vadovaujamas centras sulaukia didesnio dėmesio?

– Norėčiau pirmiausia pasakyti, kad NATO energetinio saugumo kompetencijos centras yra tarptautinė ir, pabrėžčiau, karinė organizacija, įsteigta, kaip sakėte, turint tikslą remti NATO ir partnerių valstybių pajėgumo plėtrą, teikiant ekspertinę paramą energetinio saugumo klausimais. Šiuo atveju energetinis saugumas reikštų efektyvesnį energetinių resursų naudojimą, vykdant karines operacijas, sykiu vykdant kritinės energetinės infrastruktūros apsaugą ir pan.

– Kuo Lietuvai svarbu turėti tokį centrą? Kokius uždavinius sau kelia NATO energetinio saugumo kompetencijos centras?

– NATO energetinio saugumo kompetencijos centras yra dar vienas svarbus Lietuvos ir valstybių, kurios įsteigė NATO energetinio saugumo kompetencijos centrą, įnašas stiprinant NATO kovinę galią. Ir stiprinant ne bet kaip, o siekiant skatinti naujų technologinių inovacinių įdiegimą karyboje, turint tikslą mažinti energetinių resursų naudojimą, vykdant karines operacijas, nemažinant NATO kovinės galios ir taip taupant resursus.

Sykiu norėčiau pasakyti, kad, jei LRT radijo klausytojai, o ypač – Lietuvos verslininkai norėtų pažiūrėti, kokios technologinės inovacijos karyboje yra taikomos, tai šių metų lapkričio mėnesį „Litexpo“ parodų rūmuose NATO energetinio saugumo centras kartu su NATO organizuoja didelę parodą „Energetinės inovacijos karyboje“. Kviesčiau Lietuvos žmones apsilankyti, o verslininkus – dalyvauti ir pristatyti savo produkciją. Tai viena iš centro veiklos krypčių.

Taip pat centras šiuo metu vykdo projektą, po kurio siūlys NATO energetiškai efektyvaus bataliono dydžio kovinio vieneto modelį. Tai labai svarbus elementas, stiprinant NATO kovinę galią ir ateityje vykdant kovines operacijas.

– Toks centras yra unikalus, vienintelis pasaulyje ir įsteigtas Lietuvoje. Kuo mums, Lietuvai, jis yra svarbus?

– Pirmiausia, kaip minėjau anksčiau, tai dar vienas būtent Lietuvos indėlis, stiprinant NATO kovinę galią. Kuo stipresnis, tvirtesnis, pajėgesnis NATO, tuo saugesnė ir Lietuva.

Taip pat norėčiau pabrėžti, kad centre jau dabar dirba ne tik Lietuvos, bet ir Prancūzijos, Italijos, Turkijos, Estijos, Latvijos kariškiai ir civiliai pareigūnai. Jūs minėjote, kad centras atidarytas tik praeitų metų rudenį, bet mes jau plečiamės. Prieš porą mėnesių norą prisijungti prie centro veiklos pareiškė Jungtinė Karalystė ir Gruzija. Prie centro jungiasi JAV. Taigi centrui priklausys ne šešios, o devynios valstybės. Ir tai dar ne viskas.

Taigi turime tokią unikalią karinę organizaciją Lietuvoje, kuri stiprina NATO pajėgumus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi