Tavo LRT

2014.03.25 18:07

Klausiate – atsakome. Ką reikia žinoti apie euro įvedimą Lietuvoje?

Jurgita Čeponytė, LRT televizijos laida „Pinigų karta“, LRT.lt2014.03.25 18:07

Jei viskas bus, kaip valdžios vyrai ir moterys planuoja, ateinantį sausį atsibusime su euru, o litą galėsime pamatyti tik muziejuose. Laiko iki pasikeitimo nedaug, o informacijos – gausu. Kokius dalykus, susijusius su euro įvedimu, žinoti svarbiausia?

Jei viskas bus, kaip valdžios vyrai ir moterys planuoja, ateinantį sausį atsibusime su euru, o litą galėsime pamatyti tik muziejuose. Laiko iki pasikeitimo nedaug, o informacijos – gausu. Kokius dalykus, susijusius su euro įvedimu, žinoti svarbiausia? 

Į dažniausiai užduodamus klausimus apie eurą ir jo baimes LRT televizijos laida „Pinigų karta“ paprašė atsakyti Lietuvos banko komunikacijos vadovo Giedriaus Simonavičiaus.

– Kokiu kursu ir kur bus keičiami litai į eurus?

– Lietuvos banko manymu, nėra jokio pagrindo manyti, kad kursas būtų kitoks nei 3,4528 lito už 1 eurą. Pirmiausia reikia žinoti, kad tikrai gatvėje ar namuose niekas litų į eurus nekeis.

Yra trys pagrindinės vietos, kur litai bus keičiami į eurus: Lietuvos pašto skyriai, bankų skyriai ir Lietuvos bankas. Kalbant apie terminus, pašto skyriuose litai į eurus bus keičiami nuo įvedimo dienos du mėnesius, bankų skyriuose – pusę metų, Lietuvos banke jie bus keičiami tol, kol gyvuos ši valstybė.

– Kada reikia suskubti išsikeisti litus į eurus?

– Gyventojai tikrai neturi kur skubėti, nes iki euro įvedimo dienos dar tikrai yra laiko ir lėkti keisti litų į eurus nereikia. Pirma, tai kainuoja. Antra, tam nėra reikalo.

Pagrindinė mūsų rekomendacija ir saugiausias būdas litus išsikeisti į eurus yra tiesiog juos laikyti sąskaitoje iki euro įvedimo dienos, nes bankų sąskaitose ar kitų kredito įstaigų sąskaitose litai į eurus bus konvertuojami automatiškai ir nemokamai. Taigi ir galvos neskaudės dėl ilgų eilių bankuose ar pašto skyriuose.

– Kiek Lietuvai kainuos euro įvedimas?

– Lietuvos banko kiekybinis tyrimas atskleidė, kad tiesioginės išlaidos, susijusios su euro įvedimu, sieks 0,6–0,9 proc. BVP. Tai 600–900 mln. litų, bet tas pats tyrimas rodo, kad šios trumpalaikės sąnaudos būtų gerokai mažesnės nei euro nauda.

– Kokią naudą gausime iš euro?

– Mūsų skaičiavimais, vien dėl sumažėjusių palūkanų per artimiausius kelerius metus [nauda] turėtų siekti beveik 4 mlrd. litų. Dėl dingusių valiutos keitimo išlaidų – 2 mlrd. litų. Dėl išaugusios prekybos, eksporto apimčių – 34 mlrd. litų. Iš viso turime 40 mlrd. litų naudos.

Kalbant vaizdžiai, tai yra suma, prilygstanti visoms šiuo metu valstybės išlaidoms – „Sodros“, valstybės biudžetui ir kitoms išlaidoms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.