Tavo LRT

2014.03.20 15:40

Klausiate – atsakome. Ar katėms galima hematogeno, kurį jos taip mėgsta?

LRT.lt2014.03.20 15:40

Į LRT.lt redakciją kreipėsi dviejų kačių šeimininkė Jurgita, klausdama, ar galima katėms duoti hematogeno, kurį jos taip mėgsta. „Kartais jos jo prašo ramiai – tupi ir kantriai laukia, kol gaus bent trupinį, o kartais batonėlį tiesiog iš rankų plėšia“, – laiške rašo LRT.lt skaitytoja.

Į LRT.lt redakciją kreipėsi dviejų kačių šeimininkė Jurgita, klausdama, ar galima katėms duoti hematogeno, kurį jos taip mėgsta. „Kartais jos jo prašo ramiai – tupi ir kantriai laukia, kol gaus bent trupinį, o kartais batonėlį tiesiog iš rankų plėšia“, – laiške rašo LRT.lt skaitytoja.

Laiške moteris atvirauja turinti sveikatos problemų – trūksta geležies, – todėl dažnai valganti hematogeną. Kartą šalia savo augintinių vartodama šį maisto papildą, stimuliuojantį raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, Jurgita pastebėjo keistą kačių elgesį.

„Užuodusios hematogeno kvapą, jos puolė prie manęs rėkdamos. Nustebau, atlaužiau mažutį gabaliuką, o jos iš karto ėmė stumdyti viena kitą ir ėsti. Nuo to laiko labai dažnai, išgirdusios, kad traška hematogeno popierėlis, iškart puola prie manęs ir reikalauja, kad duočiau“, – pasakoja trejų metų Kornrekso ir Peterburgo sfinkso šeimininkė.

Ji priduria, kad kartais katės hematogeno prašo gana ramiai – tupi ir laukia, kol skanėsto gaus bent truputį. Moteris prisipažįsta kačių reikalavimams pasiduodanti ir šio „delikateso“ katėms truputį duodanti. „Bet labai daug jos ir pačios nenori“, – pastebi Jurgita.

Tačiau kad ir kaip katės prašytų nors trupinio, hematogeno joms duoti negalima, sako veterinarijos gydytoja Rita Žilinskienė. „Nereikėtų duoti [...]. Iš klientų esu girdėjusi tą patį, bet patariu neduoti, nes tai nepritaikyta katės skrandžiui“, – pabrėžia veterinarė.

Klasikinio hematogeno sudėtis pasižymi daugybe angliavandenių. Sudėtyje yra cukraus, sutirštinto pieno, sirupo, kvapiosios medžiagos vanilino. Hematogenas, be kita ko, taip pat turi maistinio albumino.

Paklausta, kas šitaip masina kates iš hematogeno sudėtyje esančių elementų, veterinarijos gydytoja R. Žilinskienė spėja, kad tai galėtų būti kondensuotas pienas ir maistinis albuminas, mat juose yra baltymų. „Katės labai gerai jaučia amino rūgštis, baltymus, baltymų sudedamąsias dalis, todėl jos taip nori hematogeno“, – mano veterinarijos gydytoja.

Kiti LRT.lt kalbinti veterinarai pritaria spėjimui, kad galbūt kates iš visų hematogeno sudėtyje esančių dalių labiausiai kates traukia tos, kuriose yra baltymų. Tačiau visi jie priduria, kad, norint tai išsiaiškinti tiksliai, reiktų atlikti nuodugnius tyrimus. Be to, neaišku, ar tikrai visoms katėms hematogenas patinka.

Tačiau apskritai jokių saldumynų katėms ar šunims veterinarijos specialistai pataria neduoti. Kai kurių skanėstų ragavimas augintiniams net gali blogai baigtis. „Tarkim, juodojo šokolado.  Ir katėms, ir šunims jis yra nuodingas. Jame yra tokia veiklioji medžiaga, kuri yra tiesiog nuodinga gyvūnui. Su plytele juodojo šokolado šunį galima nunuodyti negyvai“, – įspėja R. Žilinskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.