Tavo LRT

2014.03.03 12:17

Premjeras: vienas iš pasiūlymų prieštarauja Trečiajam energetikos paketui

Derantis su „Gazprom“, reikia ieškoti kompromisų iš abiejų pusių. Taip LRT radijui teigia premjeras Algirdas Butkevičius. Anot jo, ne visi raštiški pasiūlymai tinka Lietuvai, o vienas net prieštarauja Europos Sąjungos (ES) trečiajam energetikos paketui.

Derantis su „Gazprom“, reikia ieškoti kompromisų iš abiejų pusių. Taip LRT radijui teigia premjeras Algirdas Butkevičius. Anot jo, ne visi raštiški pasiūlymai tinka Lietuvai, o vienas net prieštarauja Europos Sąjungos (ES) trečiajam energetikos paketui.  

„Vienas iš pasiūlymų, kuris dabar atsirado, netgi prieštarauja ES trečiajam energetikos paketui. Apie „Amber Grid“ mes kalbame, bet aš nenoriu leistis į detales, nes tai konfidenciali informacija. Kai kurie pasiūlymai manęs netenkina. Tam ir bus derybos“, – sako A. Butkevičius.

– Pone premjere, kokius raštiškus pasiūlymus koncernas „Gazprom“ yra atsiuntęs Lietuvai?

– Negalėčiau komentuoti, nes tai, kokie pasiūlymai pateikti, yra konfidencialu. Bet diskutuojama dėl dujų tranzito į Kaliningrado sritį. Dujų kaina yra pateikta tokia, kokia buvo sutarta Sočyje. Kalbama ir apie tam tikrus teisinius dalykus, kas jau buvo žinoma ir anksčiau ne vieną kartą kalbėta. Taip pat numatyti tam tikri punktai dėl „Amber Grid“ akcijų dalies perdavimo „Gazprom“, nes pagal Trečiąjį energetikos paketą jiems akcijos gali priklausyti, bet jie negali dalyvauti valdyme. Šitas klausimas irgi yra diskusinis. Numatyti ir kai kurie kiti klausimai, žiūrint į perspektyvą, pavyzdžiui, kaip ateityje bus nustatoma dujų kaina ir kokia formulė turi būti taikoma skaičiuojant dujų kainą. Šiandien Lietuvai dujų kaina yra pati aukščiausia Europoje. Praeitą mėnesį kaina buvo pasiekusi net 480 dolerių už 1000 kubinių metrų dujų.

– Premjere, prezidentė sako, kad „Gazprom“ raštiški pasiūlymai Lietuvai dėl dujų kainų ir kitų dujų tiekimo sąlygų nepriimtini, tačiau derybos bus tęsiamos. Jūs dėl tų sąlygų esate priešingos nuomonės. Kodėl?

– Šiuo metu kai kurie pasiūlymai yra, sakyčiau, nepriimtini, jie reikalauja tam tikrų diskusijų. Manau, kad tam ir yra ekspertai, kurie turės tartis. Viena pusė visąlaik siūlo savo pasiūlymus, o mes, kaip šalis, turime tuos pasiūlymus įvertinti ir pasakyti, dėl kokių dalykų jie negali būti priimtini. Bet manau, kad tas procesas, kuris vyksta dabar, turėtų vieną kartą baigtis ir turi būti pasakyta – arba derybos nutraukiamos dėl vienų ar kitų priežasčių, arba randamas sutarimas. Turime žinoti ir jausti, kokią žalą mums, verslui ir žmonių biudžetui, šiuo metu daro esanti dujų kaina. Ta kaina, mano manymu, yra neteisinga Lietuvai, todėl ir reikia ieškoti kompromisų tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės. Jei mes kelsime reikalavimus tik iš vienos pusės, tikrai nepasieksime jokių susitarimų. Bet, ekspertams baigus darbą, ir visuomenei, ir verslui [informacija] bus pateikta viešai, nes mano, kaip Ministro Pirmininko, pareiga – kad visuomenė apie šitą procesą žinotų. Niekas nebus slepiama ir niekas nebus pasirašoma siekiant negerų tikslų.

– Pone premjere, kodėl šie pasiūlymai kol kas nėra vieši?

– Nes vyksta derybos. Jei mes juos atskleisime, apsunkinsime derybas mūsų ekspertams.

– Ar įslaptinti prašė „Gazprom“, ar tai – Vyriausybės požiūris? Ar tiesiog taip įpareigoja įstatymai?

– Taip įpareigoja įstatymai. Susitarta, kad, kol vyksta derybos, tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės ši informacija yra neviešinama, nes iš dalies apsunkins mums derybas. Bet reikia įvertinti ir tai, kad dar turime akcininkų, pavyzdžiui, „Lietuvos dujose“ – vokiečius. Mes deramės dėl dujų, kurios bus importuojamos per Klaipėdos terminalą, pirkimo. Tada tie, kurie teikė mums pasiūlymus, už kokią kainą mes galėtume įsigyti dujas, turėtų visą informaciją. Jie žino, kokia dujų kaina šiuo metu taikoma Lietuvai. Bet, žinoma, žiūrėdami į perspektyvą, negalime atskleisti tos informacijos.

– Jūs sakote, kad dabar siūloma „Gazprom“ kaina yra mažiausia, kokią kada nors pavyko išsiderėti. Prezidentė sako, kad nuolaida daroma Lietuvos sąskaita. Kaip yra iš tikrųjų?

– Ką reiškia „Lietuvos sąskaita“? Jei mes įvertinsime arbitražui pateiktą informaciją, kur yra paskaičiuota, kiek, Lietuvos manymu, šalis permokėjo [...] ir jei lyginsime perspektyvą su kainos nuolaida, tai gal taip ir galima įvertinti. Bet aš, kaip ekonomistas, noriu pasakyti, kad vis dėlto tas, kas yra arbitraže, tas yra užfiksuota, o kainos sumažinimas šiuo metu siūlomas Lietuvai žiūrint į perspektyvą, kad mes galėtume būti konkurencingi. Savaime suprantama, jie kelia ir tam tikrus teisinius reikalavimus. Žinoma, tam kainos sumažinimui gal ir turi tam tikros įtakos tai, kad mes esame kreipęsi į arbitražą. Dėl to ir vyksta derybos ir susitarimai, kaip mes toliau elgsimės šituo klausimu.

– Premjere, žvelgiant į Jūsų ir prezidentės išdėstytą poziciją, atrodo, kad „Gazprom“ pasiūlymai Jums tinka, o šalies vadovei ne. Kaip yra iš tikrųjų?

– Šiuo metu negaliu pasakyti, kad visi raštiški pasiūlymai tinka. Vienas iš pasiūlymų, kuris dabar atsirado, netgi prieštarauja ES trečiajam energetikos paketui. Apie „Amber Grid“ mes kalbame, bet aš nenoriu leistis į detales, nes tai konfidenciali informacija. Kai kurie pasiūlymai manęs netenkina. Tam ir bus derybos.

– Prezidentė paprašė tęsti pokalbius ir vesti derybas, nes svarbu kalbėtis su visais tiekėjais. Kokie tie kiti tiekėjai? Ar su jais derybos vyksta?

– Kiti tiekėjai galimi tie, kurie tieks dujas per Klaipėdos terminalą. Šitas derybas veda „Litgas“ vadovai. Kovą, kai turėsime pasitarimą, uždarame posėdyje jie pateiks informaciją, kaip jiems sekasi vykdyti šias derybas. Mes taip pat dirbame ir su kitų šalių, kurie turi dujų išteklius, vadovais dėl galimybių jų įsigyti.

– Sakote, kad dabar „Gazprom“ siūloma kaina mažiausia, kurią kada nors pavyko išsiderėti. Ar tokia kaina jau galioja?

– Ne, ji negalioja, čia yra pasiūlymas. Šiandien kaina šiek tiek kintanti (nuo 470 iki 480 dolerių už 1 000 m3 dujų). Tai aukščiausia kaina Europoje.

– Dėl kokios kainos dabar tariamasi ir apskritai kas yra sutarta Sočyje?

– Kaina, kuri buvo pasiūlyta Sočyje, išlieka ir toliau, bet aš jos tikrai negalėčiau šiandien įvardyti.

– Ar tai būtų labai palanku Lietuvai?

– Šiuo metu, mano, kaip ekonomisto, manymu, būtų palanki. Bet, kaip žinote, turime ankstesnių teisinių dalykų ir šitą klausimą svarstome kompleksiškai.

– Pasak D. Grybauskaitės, palyginti su prieš metus „Gazprom“ pateiktais siūlymais, šįkart siūloma kaina pakeista, bet tik trejiems metams. Kas vis dėlto pasikeitė?

– Dabar kaina siūloma trejiems metams, bet po trejų metų detaliame susitarime turi būti numatyta formulė, kuri būtų taikoma nustatant dujų kainą. Nes, jei naftos kaina keičiasi pasaulinėje rinkoje, tada dujų kaina turės keistis ir Lietuvai.

– Premjere, šį rudenį Klaipėdos uostą turėtų pasiekti Pietų Korėjoje baigiamas statyti suskystintųjų gamtinių dujų terminalui skirtas laivas. Terminalas, manoma, pradės veikti gruodžio pradžioje. Kaip, Jūsų manymu, tai keis Lietuvos galimybes apsirūpinti dujomis?

– Pirmiausia turėsime dujų rinką Lietuvoje ir galėsime dujas į Lietuvą tiekti per būsimą terminalą Klaipėdos uoste. Taip pat turėsime laivą, kuris galės dujas transportuoti tiek į Klaipėdą, tiek bus galima jį išnuomoti, kad jis transportuotų dujas į kitas šalis. Tai mums palengvins derybas, nes turėsime galimybę apsirūpinti alternatyviomis dujomis. Terminalas leis lengviau kalbėtis ir su tiekėjais iš kitų šalių.

– Kokia dalimi sumažės iš Rusijos perkamos dujos?

– Dabar kiekio nenorėčiau pasakyti, nes tai vienas darbinių klausimų. Bet mes esame įsipareigoję, kad minimaliai per Klaipėdos suskystintųjų dujų terminalą turime suvartoti 540 mln. m3 dujų.

– Jūs vakar kalbėjote su „Gazprom“ vadovu Aleksejumi Mileriu ir sakėte, kad aptarėte koncerno pateiktus siūlymus. Ko per tokias derybas (pokalbius telefonu) galima pasiekti?

– Tos derybos nevyko telefonu. Pokalbis buvo labai trumpas. Jo paklausiau tik dėl kai kurių punktų, kurie nebuvo aptarti žodžiu, bet buvo gauti raštu. Paklausiau, ar pasikeitė nuomonė dėl to, kas buvo kalbama per susitikimą Sočyje ir ar tai liks. Jis pasakė, kad tai, kas buvo kalbėta Sočyje, turi būti tęsiama. O tai, kas parašyta, yra vienas iš derybų klausimų.