Tavo LRT

2014.02.13 16:21

J. Milius ir V. Jukna ketvirtadienį dėl kiaulių maro vyksta į Rusiją

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Jonas Milius kartu su žemės ūkio ministru Vigilijumi Jukna ketina vykti į Rusiją aptarti situacijos dėl afrikinio kiaulių maro ir kiaulienos importo draudimo.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Jonas Milius kartu su žemės ūkio ministru Vigilijumi Jukna ketina vykti į Rusiją aptarti situacijos dėl afrikinio kiaulių maro ir kiaulienos importo draudimo.

Antradienį vakare Vilniuje vykstant susitikimui, per kurį buvo aptariama, kaip sustabdyti afrikinio kiaulių maro plitimą, VMVT direktorius J. Milius pabrėžė, kad šis pasitarimas bus labai naudingas dėl tolimesnių derybų.

„Per dieną iš Europos Sąjungos (ES) į Rusiją važiuodavo 2 tūkst. tonų kiaulienos, t. y. už 4 mln. eurų. Kadangi viskas stovi jau beveik dvis savaites, ES patiriami labai dideli nuostoliai“, – LRT radijo laidai „60 minučių“ sakė jis.

Į pasitarimą atvyko Europos Komisijos, Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos atstovai.

Pasak J. Miliaus, derybos įtemptos, daug kalbama apie skaidrumą ir atvirumą, nes svarbu žinoti, kokia padėtis kitoje valstybėje. „Nėra taip lengva Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovui paskelbti apie nustatytą užkrečiamą ligą, ypač žinant, kokią įtaką tai turės verslui, ekonomikai, be to, [žaidžiami] ir politiniai žaidimai. Taigi labai svarbu viską padaryti skaidriai, nes slėpimas gali atnešti labai didelių nuostolių ir pasekmių“, – sakė jis.

Paklaustas, kada tikimasi susitarti, kad kiaulių eksportas būtų uždraustas ne iš visos ES, bet tik iš užkrėstų regionų, VMVT vadovas neslėpė, kad tai nebus labai greitas procesas: „Ketvirtadienį su mūsų žemės ūkio ministru [Vigilijumi Jukna] žadu būti pas Rusijos žemės ūkio ministrą [Nikolajų Fiodorovą] ir aptarti tuos reikalus. Tai nėra greita. Mes turime įrodyti atsekamumą, ar iš mūsų grėsmės zonos nepatenka maisto produktai. Žinoma, mes garantuojame, ir ES už mus garantuoja.“

Anot J. Miliaus, per susitikimą visos trys pusės (dalyvavo ir Baltarusijos atstovai) pabrėžė, kad Lietuvoje taikomos priemonės labai geros – jos net viršija ES reikalavimus.

Pasidomėjus, kokių rezultatų galima tikėtis po vizito į Rusiją, J. Milius priminė, kad šis klausimas nėra vien dviejų šalių – Rusijos ir Lietuvos – reikalas. „Tai ir ES derybų, vykdomu aukščiausiu lygiu, reikalas. Kiek žinau, ir komisaras Borgas palaiko ryšį su žemės ūkio ministru. Tai – ES derybų objektas“, – sakė jis.