Tavo LRT

2014.01.27 19:25

Ekonomistė: žadėdama sugrąžinti pensijas, valdžia visus varo į vienodą skurdą

Ekonomistė Aušra Maldeikienė teigia nematanti, iš ko būtų galima grąžinti per krizę sumažintas pensijas. Tokius valdžios pažadus ji vadina ciniškais, o priimtus sprendimus – žmonių varymu į vienodą skurdą.

Ekonomistė Aušra Maldeikienė teigia nematanti, iš ko būtų galima grąžinti per krizę sumažintas pensijas. Tokius valdžios pažadus ji vadina ciniškais, o priimtus sprendimus – žmonių varymu į vienodą skurdą.

„Man atrodo ciniškas toks [pažadų] dalinimas. Pirmiausiai norėčiau išgirsti, iš kur bus paimti pinigai ir kada vis dėlto Vyriausybė [...] prisimins, kad šitoje šalyje žmonės net su magistro laipsniais gali gauti apie 1200 litų. [...] Iš tiesų – kas daroma? Bandoma visus suvaryti į vienodą skurdą. Pensininkams pensijas truputį padidina, truputį sumažina dirbančių ir realias pajamas gaunančių žmonių algas“, – LRT radijo laidoje „60 minučių“ dėsto ekonomistė.

A. Maldeikienė teigia nematanti šaltinių, iš kurių būtų galima paimti pinigų, reikalingų per krizę sumažintoms pensijoms grąžinti. Ji taip pat sako nesuprantanti, kodėl visada kalbama tik apie pensininkus: „Kodėl [...] nekalbama, pavyzdžiui, apie vaikus, gyvenančius šeimose, kur tėveliai gauna vidutinius atlyginimus ir turi mokėti būsto paskolą?“

Ekonomistės manymu, jokia valstybė negyvena iš, jos žodžiais, tokio buko ir primityvaus mokesčių perskirstymo. Pasak A. Maldeikienės, mokesčiai dirbantiems žmonėms sudaro 34 proc. ir yra vieni didžiausių pasaulyje.

„Mano supratimu, tai yra nusikalstama – Konstitucinio Teismo sprendimas ir dabar visos šitos paieškos bei politikų nesugebėjimas rišliai ir tiesiai pasakyti, kad neįmanomus dalykus galima padaryti, bet jie turi kitą kainą. Ta kaina bus dar didesnis skurdas pseudovidutiniame lygyje – ir taip gana skurdžiame vidutiniame lygyje. Šiems žmonėms iš tikrųjų reiks kažko atsisakyti“, – įsitikinusi A. Maldeikienė.

Jos nuomone, kalbos, kad nebus didinami mokesčiai, nieko nereiškia. Mokesčių esą galima ir nedidinti, o toliau laikyti „įšaldytus“, pavyzdžiui, mokytojų arba dėstytojų atlyginimus. „Lygiai tuo pačiu metu, kai mažino pensijas, tuos atlyginimus sumažino ir net nekalba apie tai, kad jie grįš į ankstesnį lygį. Na, tai galima nukelti jiems dar ilgiau, taip? Bet tai žmonės irgi prarado“, – primena ekonomistė.

Penktadienį posėdžiavusi darbo grupė valdančiųjų Politinei tarybai nusprendė siūlyti šių metų pabaigoje kompensuoti 20 proc. per krizę sumažintos ir neišmokėtos pensijos. Jei valdantieji tam pritars, pirmiausiai bus kompensuojamos senatvės ir neįgalumo pensijos. Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės teigimu, tam reikės apie 90–100 mln. litų.  

„Dėl šaltinių, [iš kur bus paimti pinigai,] mes svarstėme ir sutarėme, kad pirmadienį Politinėje taryboje finansų ministras pristatys galimus finansavimo šaltinius. Aš asmeniškai jų tikrai nežinau, nes variantų yra įvairiausių“, – sako A. Pabedinskienė.