Tavo LRT

2015.02.12 21:36

Nedarbas Didžiojoje Britanijoje mažiausias per ketverius metus

Didžiojoje Britanijoje nedarbas mažėja greičiau, nei buvo prognozuojama, krinta infliacija bei, palyginti su euru ir doleriu, gerėja svaro sterlingo kursas. Nedarbo ir infliacijos rodikliai geriausi per pastaruosius ketverius metus. Šie skaičiai įpūtė naujų vėjų į Didžiosios Britanijos rinką bei suteikė pasitikėjimo investuotojams.

Didžiojoje Britanijoje nedarbas mažėja greičiau, nei buvo prognozuojama, krinta infliacija bei, palyginti su euru ir doleriu, gerėja svaro sterlingo kursas. Nedarbo ir infliacijos rodikliai geriausi per pastaruosius ketverius metus. Šie skaičiai įpūtė naujų vėjų į Didžiosios Britanijos rinką bei suteikė pasitikėjimo investuotojams.

Centrinio Anglijos banko valdyba yra paskelbusi, kad palūkanų kėlimas gali būti svarstomas, kai nedarbas nukris iki 7 proc. Ekspertų teigimu, šis procentas bus pasiektas greičiau, nei tikėtasi, ir nukris nuo dabar esančių 7,4 proc. Komentuodamas gerėjančią situaciją, šalies premjeras Davidas Cameronas įspėja, kad ant laurų miegoti nevertėtų ir, kad ekonomika visiškai atsigautų, yra daug darbo. Taip pat pastebėtina, kad atlyginimai auga dvigubai lėčiau nei infliacija.

Stabilizuojantis ir atsigaunant  Didžiosios Britanijos ekonomikai, koalicinė konservatorių ir liberaldemokratų valdžia bando išspręsti ekonominės politikos tęstinumo klausimą. Jei valdžia nepasikeistų po 2015 m. vyksiančių rinkimų, dabartinis iždo kancleris George`as Osborne`as norėtų tęsti socialinių pašalpų mažinimo politiką. Tačiau liberaldemokratai teigia, kad socialinė rūpyba ir taip gerokai apkarpyta. Jie siūlytų padidinti mokesčių naštą turtingiausiems šalies piliečiams ir sunkmečio pasekmes pasiskirstyti tolygiai.

Didžiosios Britanijos valdžia palaimino 14 metų planuotos vėjo jėgainių statybos pradžią. Vėjo jėgainės bus statomos prie vakarinio salos kranto esančios Hamberio estuarijos, kurioje susilieja Šiaurės jūra ir Uzo bei Trento upės. Projektas, kainuosiantis beveik 2 mlrd. litų, sukurs 4 tūkst. naujų darbo vietų ir turėtų būti įgyvendintas 2016 m.

Aplinkosaugininkai baiminasi dėl žalos, kurią naujai statomas uostas ir vėjo jėgainės sukels vietinei ekosistemai. Tačiau projektą prižiūrintis Didžiosios Britanijos Transporto departamentas ramina kritikus, kad projektą vykdanti kompanija patenkino visus reikalavimus ir pažadėjo rasti naują vietą paveiktiems gyvūnams.

Londone pajudėjo oro transporto išplėtimo konkursas. Projektus peržiūrėjusi komisija atrinko tris pretendentus, kurių du siūlo įrengti naują nusileidimo taką Hitrou oro uoste. Taip pat bus svarstomas naujas nusileidimo takas Gatviko oro uoste. Komisijos vadovas verslininkas seras Howardas Daviesas taip pat paliko vilties Londono merui Borisui Johnsonui bei jo palaikomam oro uosto Greino saloje planui, kuriam itin aršiai priešinasi vietiniai gyventojai.

Komisija paskelbs galutinį sprendimą kitų metų pabaigoje. Naujas nusileidimo takas reikalingas norint pritraukti daugiau investuotojų į Londoną, kurio oro uostai dabar veikia visu pajėgumu. Komisija pabrėžia, kad naujo nusileidimo tako reikia iki 2030 m. O dar vieno papildomo vėl prireiks po 20 metų.

Paskutinių tyrimų duomenimis, brangiausi pasaulio biurai – vakarų Londone. Praėjusiais metais biurų nuoma prestižiniuose Londono rajonuose pabrango 15 proc. ir aplenkė Honkongo kainą už vieną kvadratinį metrą. Teigiama, kad kainų kilimą paskatino finansinių kompanijų sugrįžimas į Londoną. Šios firmos bandė pasigerinti reputaciją atsisakydamos prestižinių biurų po pasaulį sukrėtusios ekonomikos krizės. Londonas taip pat aplenkė penketuke esančius Pekiną, Maskvą bei Naująjį Delį.