Tavo LRT

2013.12.18 15:37

Plaukimo federacijos prezidentas: kuo stipresnė varžovė – tuo geriau Rūta plaukia

Rūta Meilutytė buvo tikra, kad laimės 100 m krūtine rungtį, ir visiškai nebijojo savo stipriausios varžovės – plaukikės Julijos Jefimovos. Taip teigia Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Tomas Kučinskas. „Rūta atkentėjo ir sugebėjo išlaikyti J. Jefimovos spaudimą“, – LRT radijo laidai „Ryto garsai“ sako jis.

Rūta Meilutytė buvo tikra, kad laimės 100 m krūtine rungtį, ir visiškai nebijojo savo stipriausios varžovės – plaukikės Julijos Jefimovos. Taip teigia Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Tomas Kučinskas. „Rūta atkentėjo ir sugebėjo išlaikyti J. Jefimovos spaudimą“, – LRT radijo laidai „Ryto garsai“ sako jis.

Savo ruožtu Miuncheno olimpinių žaidynių dalyvė, daugkartinė Lietuvos plaukimo čempionė bei rekordininkė Birutė Statkevičienė atkreipia dėmesį, kad plaukikė J. Jefimova iš tiesų moka psichologiškai paveikti R. Meilutytę. 

„Mes žinome, kad J. Jefimova moka labai gerai psichologiškai paveikti Rūtą savo linksmumu, parodydama – „va, aš dabar ateisiu ir tikrai tave nugalėsiu“. Bet Rūta tikrai pasimokė, kai blogai finišavo per 50 metrų rungtį – pasimokiusi iš savo klaidų, ji puikiai finišavo 100 metrų“, – R. Meilutytės pasirodymą komentuoja B. Statkevičienė. 

R. Meilutytė laimėjo Europos plaukimo čempionato 100 m krūtine rungtį, iškovojo aukso medalį ir pagerino Europos čempionatų rekordą. Jos laikas – 1 min. 2,92 s. Plaukikė 0,04 s aplenkė savo varžovę J. Jefimovą. Rusei atiteko sidabro medalis, bronzos medalis įteiktas danei Rikkei Pedersen.

 – Pone Kučinskai, kokios emocijos, vertinimai po vakar auksinio finalo?

T. Kučinskas: Įvertinimai tik puikūs. Rūta atkentėjo ir sugebėjo išlaikyti J. Jefimovos spaudimą. Abi šitam plaukimui ruošėsi labai kruopščiai. Kadangi gyvename viename viešbutyje, žinome, kad ir J. Jefimova tą rytą ilsėjosi ir stengėsi išsimiegoti. Tai buvo dviejų plaukikių dvikova. Šį kartą labiau pasisekė Rūtai. Mums labai imponavo, kad Rūta buvo tikra, jog laimės. Ji J. Jefimovos visiškai nebijojo – tai mums sukelia didžiulį pasididžiavimą Rūta.

– Iš kur toks užtikrintumas?

T. Kučinskas:  Manau, kad tai ir Rūtos pasiruošimas, ir geras darbas su treneriu Johnu Ruddu, ir psichologinis darbas. Rūta yra nieko nebijanti kovotoja. Ji ir prieš porą metų, kai buvo jaunesnė, jokių varžovių nebijojo. Kuo stipresnė buvo varžovė – tuo geriau Rūta plaukė.

– Pone Kučinskai, sakote, kad Rūtai pasisekė. Vis dėlto įžiūrite čia ir sėkmės dalykų?

T. Kučinskas: Be abejo, nes skirtumas – 0,04 [sekundės dalys] ir keli centimetrai. Be abejo, 50 m Rūtai neapsisekė, šį kartą pasisekė...

– O ką pati Rūta sakė apie savo pergalę?

T. Kučinskas: Aš su Rūta asmeniškai nespėjau pakalbėti, turėjau išlėkti į oro uostą. Bet Rūta po tokios pergalės visą laiką kukliai šypsosi, džiaugiasi savo pergale. Man labai patinka, kad nėra jokio susireikšminimo. Ji tikrai puikus žmogus, nuostabi jauna mergina.

– Kaip rašo „Lietuvos rytas“, „paskutinius 25 metrų jaučiau vien skausmą, aš mačiau, kad ji [J. Jefimova] vejasi, bet esu labai laiminga, jog šį kartą paskutinį grybšnį atlikau tinkamai ir nesugadinau finišo“. Taip prisipažino R. Meilutytė. Ponia Statkevičiene, kaip pakomentuotumėte vakarykštį finalą?

B. Statkevičienė: Pirmiausia noriu padėkoti visiems Lietuvos plaukikams, kurie dalyvavo Europos čempionate. Tai tikrai didelė kalėdinė dovana visai Lietuvai. Ypač Rūtos pasirodymas. Noriu pasakyti, kad Europos čempionatas ypač gerai pasisekė. Pirmiausia, buvo tiesiogiai transliuojami tiek parengiamieji, tiek finalo, tiek pusfinalio plaukimai. Buvo labai smagu matyti, kad dalyvauja tiek daug Lietuvos plaukikų (jie ypač neblogai dalyvavo ir parengiamuosiuose, ir finaliniuose, ir pusfinalio plaukimuose). Galbūt įdomiai nuskambės mano mintis, kad pirmas Rūtos pralaimėjimas per 50 metrų plaukimo krūtine rungtį, kai visi galvojome, kad tai jos plaukimas, iš tikrųjų sukėlė intrigą ir Lietuvos žmonės pamatė, kad nėra taip lengva laimėti tokį trumpą nuotolį, ir laukė tos dvikovos 100 metrų krūtine rungties. Ačiū Rūtai, kad sukėlė intrigą ir kad galiausiai laimėjo. Tai sukėlė didesnį džiaugsmą, negu ėmus ir labai paprastai laimėjus.

– Pone Kučinskai, kaip Jūs įvertintumėte Europos čempionatą?

T. Kučinskas: Trenerių komanda nelabai prisimena tokio sėkmingo čempionato, kai buvo gerinami asmeniniai rezultatai ir Lietuvos rekordai. Neturime nė vieno sportininko, kuris nors vienoje rungtyje nebūtų pagerinęs asmeninio rezultato. Kai kurių sportininkų pagerinimai iš tikrųjų įspūdingi, ir jie, nors yra 17–18 metų, artėja prie aukščiausio pasaulinio lygio. Kitas svarbus aspektas tas, kad mes jau sugebame suformuoti estafetes, kurios plaukia finaluose, ir tai mus labai džiugina.

– Pone Kučinskai, kas lėmė, kad šiemet čempionate buvo tiek daug gerų plaukikų?

T. Kučinskas: Manau, kad tai sudėtinė įvairių aspektų dalis. Visų pirma, užaugo puiki plaukikų karta. Tai jau buvo matyti prieš trejus metus per jaunimo Europos varžybas Trabzone. Jau tada buvo nemažai medalių ir buvo matyti, kad jaunimas dideliais, sparčiais žingsniai eis Rio de Žaneiro link.

Antra, dabar subalansuotas Lietuvos sportininkų, sportuojančių Lietuvoje ir sportuojančių užsienyje, kiekis. Amerikoje žmonės irgi puikiai vystosi, jie dirba savo universitetuose (pvz., Mindaugas Sadauskas, Simonas Bilis, Igoris Kozlovskis), tad mes tam tikrų žinių, kurias panaudojame ruošdami Lietuvoje sportuojančius sportininkus, pasiimame ir iš amerikiečių. Kad sportininkai galėtų kuo greičiau tobulėti, bandoma sistemiškai sujungti metodikas, fizinį pasiruošimą, mediciną.

– Ponia Statkevičiene, Jūs pati – buvusi plaukikė, daug metų treniruojate plaukikus. Visiems kyla klausimas, kaipgi Rūtai pavyksta ištverti tokį psichologinį spaudimą? Prieš startus matome ją labai ramią, pasirengusią kovai.

B. Statkevičienė: Žinote, gal taip tik atrodo, kad Rūta per startą rami, bet kas vyksta iš tikrųjų, tik ji pati žino. Bet aš vėl noriu grįžti prie 50 metrų plaukimo, kuriam, manau, Rūta dar nebuvo visiškai pasiruošusi. J. Jefimovos spaudimas, kaip sakau, nėra kova tarp Rusijos ir Lietuvos plaukimo mokyklų – iš tikrųjų tai Amerikos ir Anglijos plaukimo mokyklų kova. Mes žinome, kad J. Jefimova moka labai gerai psichologiškai paveikti Rūtą savo linksmumu, parodydama – „va, aš dabar ateisiu ir tikrai tave nugalėsiu“. Bet Rūta tikrai pasimokė, kai blogai finišavo per 50 metrų rungtį – pasimokiusi iš savo klaidų, ji puikiai finišavo 100 metrų.

– Pone Kučinskai, apie dvasinę stiprybę mes jau kalbėjome. Iš tikrųjų negali nežavėti faktas, kad kas kartą laimėjusi ji parodo savo kepuraitę, ant kurios yra Lietuvos vėliava. Kita vertus, vėl kyla klausimų dėl atstovavimo Lietuvai. Vis dėlto ją treniruoja Didžiosios Britanijos treneris ir ten ji treniruojasi daugiausia.

T. Kučinskas: Visų pirma, manau, kad šitos spekuliacijos visiškai nereikalingos. Sunku būtų įsivaizduoti, kad Rūta galėtų net pagalvoti apie startą už kitą šalį, nes žinome, kaip ji myli Lietuvą. O dėl Anglijos mokyklos... Kai sportininkas yra tokio lygio, jo nori visas pasaulis. Šiandien ji Anglijoje, rytoj gali būti Amerikoje ar dar kažkur... Vos ne pusė rusų rinktinės treniruojasi Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), bet jie nestartuoja už JAV. Taigi šitos spekuliacijos tikrai nereikalingos.

– Minėjote, kad kiti Lietuvos plaukikai pasiekė aukštų rezultatų. O ką jie patys sako apie savo pasirodymus?

T. Kučinskas: Matyti, kad sportininkai tyliai džiaugiasi. Matote, ši mūsų karta – nuostabūs vaikinai ir merginos, kurie, jeigu džiaugiasi, džiaugiasi tyliai. Jie gana kuklūs kaip žmonės, kaip asmenybės, bet turi vis daugiau tvirtybės ir pasitikėjimo savimi. Tai mus labai džiugina. Jie susikaupę juda į priekį ir tikslingai siekia aukštesnių rezultatų. Ir mes matome, kad rezultatai yra.

– Ponia Statkevičiene, ar šio čempionato rezultatai leidžia tikėtis aukštų rezultatų ateityje ne tik iš Rūtos?

B. Statkevičienė: Taip. Kaip tik dabar galvoju, gal pirmiausia reikėtų paminėti Daną Rapšį. Tai jaunas, tikrai daug žadantis vaikinas. Manau, jis ne veltui kažkada pasakė, kad jo tikslas – pasaulio rekordas. Aš to tikiuosi. Manau, kad mes per ateinančias olimpines žaidynes tikrai turėsime gerų plaukikų. Mane džiugina, kad Lietuvoje atsirado plaukikų, plaukiančių laisvu stiliumi, nes laisvu stiliumi plaukia daugiausia plaukikų. Mes kaip tik turime ypač daug plaukikų, plaukiančiu laisvu stiliumi. Tai parodė ir estafetės. Taip pat labai patiko kombinuota vyrų estafetė ir apskritai jauni plaukikai... Po trejų metų, manau, per olimpines žaidynes turėsime į ką pasižiūrėti.

– Pone Kučinskai, kokios perspektyvos šį sezoną, kuris dar tik įsibėgėja?

T. Kučinskas: Yra keli pagrindiniai startai. Kitų metų rugpjūtį Berlyne vyks Europos ilgo vandens čempionatas ir maždaug tokiu pačiu metu Nandžinge – olimpinės jaunimo žaidynės. Preliminarus planas toks, kad Rūta nori pasinaudoti galimybe dalyvauti jaunimo olimpinėse žaidynėse. Tai būtų jos pirmas ir paskutinis kartas gyvenime. Ji bandys suderinti abu startus, nors reikės nuskristi atstumą tarp Kinijos ir Berlyno, o abejas varžybas skirs tik kelios dienos. Didžioji rinktinės dalis važiuos į Europos čempionatą gerinti savo asmeninių rekordų ir ruoštis Rio de Žaneiro olimpiadai. Į Nandžingą iš viso vyks tik keturi žmonės (du vaikinai ir dvi merginos). Vienas jų – septyniolikmetis Povilas Strazdas, kuris mus labai nustebino 400 metrų plaukimo laisvu stiliumi distancijoje pagerinęs Lietuvos rekordą.

– Visi stipriausi Lietuvos plaukikai šį ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį plauks Lietuvos čempionate Anykščiuose. Kokie tikslai keliami ten?

T. Kučinskas: Jokių specialių tikslų nebekeliame, daugelis mūsų geriausių sportininkų galbūt plauks ir ne pagrindines savo distancijas. Tai tie, kurie įvykdė ir viršijo tikslus per paskutinį Europos čempionatą. Bet dėl to bus dar įdomiau, nes per kai kurias distancijas susitiks penki šeši lygiaverčiai geriausi mūsų sportininkai. Paskutinę Europos čempionato dieną, sekmadienį, Deividas Margevičius per 200 metrų laisvu stiliumi rungtį (nors tai ne pagrindinė jo distancija) parodė puikų rezultatą ir dar kartą patvirtino mūsų nuomonę, kad turime gerą komandą 4 po 200 laisvu stiliumi (tai viena pagrindinių estafečių ir per olimpines žaidynes). Taigi Anykščiuose bus įdomu.

– Ponia Statkevičiene, grįžkime prie to, kad Rūta treniruojasi užsienyje, ją treniruoja britų treneris. Ar ateis tokia diena, kai mes patys Lietuvoje galėsime paruošti tokio lygio sportininkus?