Tavo LRT

2013.12.13 12:17

Selemonas Paltanavičius. Kalėdų dovana gali būti lesykla, inkilas ar naujas gandralizdis

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2013.12.13 12:17

Šiandien būtų labai sunku pasakyti, ką regime gamtoje žiemą, žiemos pradžioje – atlydį ar dar kažką. Visą Lietuvą užklojęs sniegas labai priminė žiemos pradžią, nors labai patikimai ir žiemiškai jis neatrodė.

Šiandien būtų labai sunku pasakyti, ką regime gamtoje žiemą, žiemos pradžioje – atlydį ar dar kažką. Visą Lietuvą užklojęs sniegas labai priminė žiemos pradžią, nors labai patikimai ir žiemiškai jis neatrodė.

Visų pirma šiemet prisnigo ant neįšalusios žemės, taigi sniegas tirpo iš apačios net tada, kai oro temperatūra siekė keletą laipsnių šalčio. Dabar, plūstelėjus šiltiems orams, sniego tirpsmo vanduo kliūstelės į ežerus, upelius, pripildys pelkes ir raistus. Atrodo, kad žiemos pradžios scenarijus kartojasi ir Kalėdas sutiksime pusiau žiemoje, pusiau – atlydyje. Kaip bus toliau, kol kas prognozuoti sunku.

Artėjame į pačių trumpiausių dienų metą. Keletas šviesos minučių, kurių neteksime per savaitę, iš esmės nepakeis mūsų nuotaikų. Kokios jos? Žinoma, dar labai įvairios, nes esame spaudžiami paskutinių šių metų darbų ir įsipareigojimų. Antra vertus, švenčių laukimas yra puikus jausmas, nes mes ne tik gausime dovanų, bet ir jas dovanosime. Patikėkite, tai ne mažiau svarbu.

Į mūsų namus ruošiasi atkeliauti eglutės. Lietuvoje jos būdavo iškilmingai įnešamos ir puošiamos Kūčių dieną ar išvakarėse. Dabar kai kas bando šventę sukurti anksčiau. Kiekvieno valia, kaip elgtis, tačiau reikia žinoti, kad eglutė, net ir pamerkta, šiltame kambaryje laikysis neilgai. Paskubėjus jau per Kalėdas galima turėti apibirusiais spygliais, nuskarusią eglelę.

Kai kas puošia gyvą, inde su žeme esančią eglutę. Žinoma, ji namuose jaučiasi gerai, per šventes netgi atgyja, dailiai sužaliuoja. Tačiau toks proveržis gali būti medeliui pavojingas. Jei šilumoje jį laikysime dvi tris savaites, atgis pumpurai, ir tokio, gyventi sukrutusio, jau negalėsime išnešti į šaltį. Todėl būtina pasirinkti: arba augančią, gyvą eglutę laikyti vėsiame kambaryje, arba sukrutusią aktyviai gyventi šiltose patalpose laikyti iki pavasario. Juk tam ją gyvą į namus ir atnešėme, kad išsaugotume.

Prieš Kalėdas ruošiame dovanas. Jos gali būti pačios įvairiausios. Kaip ir mes patys. Tačiau pagalvokime, gal tokia dovana gali tapti ir lesykla, inkilas pelėdoms, sutvarkytas ar įkeltas naujas gandro lizdas. Galbūt mes prie to nesame įpratę, tačiau tai mus sušildys ne mažiau nei žvilgantis trumpalaikis daiktas. Regėdami, kaip dailioje lesykloje bruzda paukščiai, kaip savo namus atranda pelėdos ir gandrai, mes patirsime ne mažesnį džiaugsmą ir visada prisiminsime Kalėdas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt