Tavo LRT

2013.11.29 18:02

D. Grybauskaitė: ligšioliniai Ukrainos pasisakymai buvo daugiau raumenų demonstravimas

Agnė Skamarakaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2013.11.29 18:02

Prezidentė Dalia Grybauskaitė prognozuoja, kad šiąnakt vyks ilgos derybos dėl Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos asociacijos sutarties pasirašymo, o penktadienį, pasak šalies vadovės, turėtume sulaukti gražių rezultatų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė prognozuoja, kad šiąnakt vyks ilgos derybos dėl Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos asociacijos sutarties pasirašymo, o penktadienį, pasak šalies vadovės, turėtume sulaukti gražių rezultatų.

Ligšiolinius Ukrainos pasisakymus dėl finansinių lūkesčių Lietuvos prezidentė vadina priešderybine pozicija ir raumenų demonstravimu.

– Jau prasidėjo Rytų partnerystės viršūnių susitikimas. Tai svarbiausias mūsų pirmininkavimo Europos Sąjungai (ES) renginys. Visų pirma noriu klausti apie jo svarbą Lietuvai, ES ir Rytų partnerystės šalims.

– Turbūt pasakyčiau, kad tai vienas iš svarbiausių renginių, ne pats svarbiausias. Mūsų svarbiausi darbai tikrai vertinami gerai, daug padaryta, ypač [tai, kad] suderėtas septynerių metų ES biudžetas – tai tikrai svarbūs darbai. Šis renginys yra vienas iš svarbiausių, ypač svarbus mūsų Europos šalims, mūsų partnerėms. [...] Ką tik baigėsi pirmasis susitikimas, kuris yra šio viršūnių susitikimo paruošiamasis [darbas] ir esminis, tai – mano susitikimas su ponu  Hermanu Van Rompuy, Europos Komisijos prezidentu Jose Manueliu Barroso bei kitais svarbiais dalyviais. Mes jau aptarinėjame pasiruošimą, aptarinėjame situaciją dėl galimybių pasirašyti susitarimą su Ukraina. Taigi praktiškai paruošiamieji darbai ir rimtos derybos  jau prasidėjo. Ir jos, be jokios abejonės, tęsis tiek viršūnių susitikime prieš vakarienę, tiek vakarienės metu ir netgi, galvoju, kai kas vyks ir naktį. Taigi greičiausiai turėsime labai ilgas derybas, ilgus pokalbius ir, matyt, gana gražių rezultatų rytoj.

– Kokios galimybės pasirašyti asociacijos sutartį su Ukraina, kurias aptarėte?

– Gal pirmiausiai pradėkime nuo to, kas visiškai nuspręsta, kas tikrai bus. Tai bus asociacijos parafavimai su Moldova ir Gruzija. Taip pat turėsime daug susitarimų dėl vizų liberalizavimo. Ir, aišku, iki paskutinės minutės vyksta derybos taip pat ir dėl Ukrainos situacijos.

– Nuo ko priklauso Ukrainos apsisprendimas?

– Aš manau, kad labai rimtai priklausys nuo paties prezidento Viktoro Janukovyčiaus. Be abejo, ir šalys narės priims savo sprendimus, nes tiek pasisakymai iš Ukrainos pusės, tiek iš kai kurių šalių buvo gana aštrūs, netgi, sakyčiau, konfliktiški prieš viršūnių susitikimą. Ir reikės rasti bendrą sutarimą visais klausimais.

– Dabar kalbama apie finansinį paketą, kad Ukraina tiesiog siekė išsiderėti daugiau pinigų arba iš vienos, arba iš kitos pusės...

– Tie visi pasisakymai buvo daugiau priešderybinė pozicija, raumenų demonstravimas. Matyt, taip turėtume vertinti. Mes puikiai žinome, kad Ukraina ir neturi didelio pasirinkimo, nes ekonominė situacija smarkiai prastėja, už ekonominę griūtį bus tiesiogiai atsakingas prezidentas. Asociacijos sutarties pasirašymas atitinka Ukrainos šalies žmonių lūkesčius. Daugiau nei 60 proc. Ukrainos piliečių nori šios sutarties. Taigi aš manau, kad derybos, pokalbiai tikrai bus aštrūs, sunkūs, bet jie bus visą šį vakarą ir rytdieną.

– Nebuvo aišku dėl Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atvykimo, kitų garbių svečių. Gal Jūs jau galite atskleisti uždangą ir pasakyti, ar jie dalyvaus?

– Iš tikrųjų dalyvaus. Mes turime labai daug prezidentų. Vilniuje bus 14 prezidentų, 19 ministrų pirmininkų ir tik 4 ministrai. Taigi visi, ir ponia A. Merkel, ir Prancūzijos prezidentas bus. A. Merkel turėtų būti šiandien vakare, o [Prancūzijos] prezidentas atvyks labai vėlai vakare, todėl bus tik rytdienos susitikime.

– O ar Ukrainos prezidentas tikrai bus?

– Jis jau yra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.