Tavo LRT

2015.02.12 21:38

Prancūzijoje kyla protestų banga

Dėl mokesčių ir susikaupusių socialinių ekonominių problemų pirmadienį Paryžiuje protestavo greitosios pagalbos automobilių vairuotojai, ketvirtadienį įvažiavimą į Prancūzijos sostinę blokuoja žemdirbiai.

Dėl mokesčių ir susikaupusių socialinių ekonominių problemų pirmadienį Paryžiuje protestavo greitosios pagalbos automobilių vairuotojai, ketvirtadienį įvažiavimą į Prancūzijos sostinę blokuoja žemdirbiai.

Pranašaujamas ekonomikos augimas

Europos šalyse, tarp jų ir Prancūzijoje, krizės debesys sklaidosi. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija pranašauja didesnį ekonomikos augimą, nei numatė anksčiau. Šiemet Prancūzijos ekonomika ne smuks 0,3 proc., kaip skelbta gegužės mėnesį, o kils 0,2 proc. Kitais metais BVP turi padidėti 1 proc., o 2015 m. – 1,6 proc.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos prognozės atitinka TVF paskelbtus skaičius ir yra šiek tiek geresnės, nei numatė Briuselis ir net pati Prancūzijos vyriausybė. Po BVP sumažėjimo šiais metais 2014 m. euro zona pakils iš recesijos, ekonomikos augimas pasistiebs 1 proc., o 2015 m. pasieks 1,6 proc.

Kylant protestų bangai prieš didėjančius mokesčius, savaitės pradžioje Prancūzijos ministras pirmininkas Jeanas Markas Ayrault pripažino, kad Prancūzijos mokesčių sistema pasidarė labai sudėtinga, beveik nebesuprantama ir prancūzai dažnai nesuvokia jos logikos arba nėra tikri, kad tai, ką jie moka, yra teisinga. Pasak premjero, atėjo laikas peržiūrėti visą šalies fiskalinę sistemą. Artimiausiomis dienomis jis žada susitikti su socialiniais partneriais. Tikslas – nustatyti teisingesnes, veiksmingesnes, suprantamesnes taisykles.

Tačiau J. M. Ayrault pridūrė, kad PVM pakėlimo, numatyto sausio 1 d., nebus atsisakyta, nors tiek tarp įvairių profesinių sluoksnių, tiek tarp politikų auga nepasitenkinimas. Dėl mokesčių ir susikaupusių socialinių ekonominių problemų pirmadienį Paryžiuje protestavo greitosios pagalbos automobilių vairuotojai. Šį ketvirtadienį įvažiavimą į Prancūzijos sostinę blokuoja žemdirbiai.

Protestai tęsiasi ir šį rudenį sukilusioje Bretanėje. Septynios profsąjungų organizacijos kviečia šeštadienį visame regione protestuoti prieš vyriausybės pasiūlytą vadinamąją „ateities sutartį“, kurią jos laiko nepakankama.

Prancūzai raginami investuoti Lietuvoje

Lietuvos ambasadoje Paryžiuje pirmadienį surengtas seminaras investicinėms galimybėms mūsų šalyje pristatyti. Diskusijoms vadovavusio Prancūzijos pramonininkų konfederacijos vicepirmininko Thierry Courtaigne`o teigimu, struktūrinės permainos ir dėmesys verslo aplinkos gerinimui suteikė Lietuvai patrauklios ir patikimos šalies įvaizdį. Daugiau nei pusšimčiui Prancūzijos verslininkų VšĮ „Investuok Lietuvoje“ generalinė direktorė Milda Dargužaitė apibūdino investavimo mūsų šalyje privalumus. Taip pat buvo apžvelgta investuoti Lietuvoje skatinanti mokestinė aplinka.

Anot Lietuvos akcinės bendrovės „Amilina“ generalinio direktoriaus Mindaugo Gedvilo, viena stambiausių šio sektoriaus Prancūzijoje bendrovių „Roquette“, į „Amilinos“ kapitalą investavusi 25 mln. eurų, Lietuvos įmonę pasirinko dėl patogios geografinės padėties, pakankamos žaliavų pasiūlos ir konkurencingos jų kainos. Be to, ne mažiau svarbus veiksnys buvęs kvalifikuota darbo jėga ir teigiamas Lietuvos vyriausybės požiūris į užsienio investuotojus. O jau 15 metų Lietuvoje aukštos pridėtinės vertės siuvimo paslaugas teikiančios įmonės „PHB Group“ vadovas Philippe`as Berthaud savo kolegas investuoti Lietuvoje kvietė ne dėl geografinės padėties, mokestinių ar kitų lengvatų. Jo teigimu, didžiausias mūsų šalies privalumas – išmintingi, sumanūs, kūrybingi, aukštos kvalifikacijos specialistai.

Viena didžiausių pasaulyje investuotojų Prancūzija pagal investicijas Lietuvoje užima tik 12 vietą. Lietuvos ambasados patarėjos ekonominiams reikalams Dalios Kreivienės manymu, tai lemia ne tik istoriškai susiklosčiusios aplinkybės ir tai, kad prancūzai labiau linkę investuoti į kaimynines šalis, bet ir nepakankamas mūsų šalies pažinimas. Todėl ambasada ir organizuojanti tokius susitikimus su Prancūzijos verslininkais.