Tavo LRT

2013.11.20 16:52

Liuksemburgas: savose šeimose surasti smulkaus verslo tęsėjų vis sunkiau

Liuksemburge įregistruota 6 tūkst. smulkiųjų amatininkų įmonių, kurios priklauso privatiems asmenims, tačiau šiuo metu net 200 tokių įmonių ieško įpėdinių, kurie perimtų verslą.

Liuksemburge įregistruota 6 tūkst. smulkiųjų amatininkų įmonių, kurios priklauso privatiems asmenims, tačiau šiuo metu net 200 tokių įmonių ieško įpėdinių, kurie perimtų verslą.

Anksčiau buvo savaime suprantama, kad tokias smulkiojo verslo įmones perimdavo savi įpėdiniai, t. y. vaikai ir anūkai. Dabar savose šeimose surasti verslo tęsėjų tampa vis sunkiau. Amatininkų vaikai dažnai studijuoja, o po studijų susiranda gerai apmokamą darbą, tad jų planuose nėra noro perimti stogdengių, dažytojų ar plytelių klojimo meistrų verslą.

Tačiau vienai juvelyrų šeimai pasisekė. Jų dukra, užsienio kalbų vertėja, vis dėlto atsisakė viliojančios karjeros Strasbūre ir perėmė tėvų juvelyrinių dirbinių parduotuvę Liuksemburgo centre, mat įsipareigojimai šeimai vis dėlto nugalėjo jos asmeninius norus. Beje, tam po filologijos studijų universitete jaunai moteriai dar teko pasimokyti profesinėje prekybos mokykloje.

***

Europos Komisija optimistiškai vertina Liuksemburgo ekonomikos augimą. Nors šiais metais buvo tikimasi, kad šalies BVP augs ne daugiau kaip 0,8 proc., bet iš tikrųjų jau dabar matyti, kad šis augimas bus daugiau kaip du kartus didesnis ir sieks beveik 2 proc. Tačiau ekonomika visoje euro zonoje atsigauna labai pamažu. Iš recesijos duobės išlipti tikimasi tik ateinančiais metais.

***

Šviesą tunelio gale mato ir stambiausias Europoje plieno koncernas „Arcelor-Mittal“, kurio centrinė būstinė įsikūrusi Liuksemburge. Nors koncernas tebedirba nuostolingai, apyvarta nebemažėja. Trečiąjį šių metų ketvirtį koncernas patyrė 131 mln. eurų nuostolių, nors apyvarta siekė beveik 20 mlrd. eurų. Nuostolingiausia buvo plokščiojo metalo gamyba, mat jo paklausa Europoje sumažėjo 7 proc.

***

Liuksemburgo vynininkai šiemet derlių nuimti pradėjo dviem savaitėmis vėliau nei ankstesniais metais, nes dėl šalto pavasario vėliau prasidėjo ir vynuogių vegetacija. Lyg to dar nepakako, vynininkams derliaus nuėmimo darbus trukdė ir rudeniniai lietūs. O ir pats derlius šiemet buvo trečdaliu mažesnis nei pernai. Mažesnis derlius – mažiau vyno, mažiau ir pajamų, skundėsi Remicho miestelio, įsikūrusio Mozelio upės pakrantėje, vynuogynų savininkai. Beje, Mozelio šlaituose užaugintų vynuogių vynas yra labai kokybiškas ir ypatingo skonio, todėl gali būti, kad šio vyno kainos kils, mat paklausa nemažėja.

***

Praėjusį savaitgalį visame krašte buvo sodinami medžiai ir krūmai. Kai kurios bendruomenės pasodino ištisas alėjas. Pagalbos gamtai akciją globoja pats didysis Liuksemburgo hercogas, o akcijoje aktyviai dalyvavo vietos bendruomenės, mokyklos, sporto ir kultūros bendrijos. 100 ąžuolų pakelėse pasodino vien Hesperango miestelio bendruomenė. Iš jų net 97 medžius pasodino jaunos šeimos, šiemet susilaukusios vaikų.

Taigi beveik kiekvienas medis turi savo įtėvius, kurie rūpinsis, kad ąžuolai užaugtų sveiki ir dideli kaip ir jų vaikai. Hesperango bendruomenė pastaraisiais metais pasodino 700 medžių. Medelių sodinimo akciją organizavo ir jai talkino Liuksemburgo miškininkai.