Naujienų srautas

Tavo LRT2013.10.30 16:24

R. Kuodis apie dujas: einame ne ta kryptimi

„Skalūnų epopėja yra ėjimas ne ta kryptimi, kuris tiesiog užgožia pagrindinę mūsų problemą, kurią turėtume spręsti“, – LRT radijo laidai „60 minučių“ sako ekonomistas profesorius Raimondas Kuodis. Jo manymu, Lietuva apskritai turėtų kaip įmanoma labiau sumažinti dujų vartojimą.

„Skalūnų epopėja yra ėjimas ne ta kryptimi, kuris tiesiog užgožia pagrindinę mūsų problemą, kurią turėtume spręsti“, – LRT radijo laidai „60 minučių“ sako ekonomistas profesorius Raimondas Kuodis. Jo manymu, Lietuva apskritai turėtų kaip įmanoma labiau sumažinti dujų vartojimą.

„Atlikus tam tikrus dalykus, [...] padidinus būstų energetinį efektyvumą, o tada perėjus prie biokuro, pamatytume, kad kuro mums reikia gal kokio milijardo kubinių metrų per metus arba dar mažiau, jei atmesime „Achemos“ poreikius“, – teigia R. Kuodis.

Tuo metu praėjusi vyriausybė, anot profesoriaus, buvo suplanavusi tokius dujų tiekimo pajėgumus, kurie viršytų dešimt milijardų kubinių metrų dujų per metus. „Jie [politikai] nekvestionavo dujų poreikio tam dujų narkomanui – Lietuvai, o bandė jam garantuoti daugiau adatų, kad tų dujų nepritrūktų“, – sako R. Kuodis.

Jo nuomone, geriausia energijos rūšis yra nesuvartota energija. Dabar esą daugiausia dujų suvartojame šiluminėse elektrinėse, kurios gamina šilumą, elektrą. Jei gyvenamieji būstai būtų sandaresni, tiek šilumos mums tikrai nereikėtų, įsitikinęs R. Kuodis.

„Dabar pereiti prie biokuro, kai tie būstai kiauri, būtų toks pats švaistymas, tik kitoje vietoje. Elektrėnų elektrinės kūrenti taip pat nėra prasmės. Tas devintas [Lietuvos elektrinės] blokas – ir tas stovi. Tai mums iš esmės dujų nereikia“, – tvirtina profesorius.

Pasak ekonomisto, kaip šalis, gyventume geriau, jei eitume jo siūloma kryptimi. „Visos išvestinės problemos – gazpromai ir jų kainodaros, žygaičiai ir chevronai – atkristų savaime“, – mano R. Kuodis.

Jam antrina ir aplinkos viceministrė Daiva Matonienė: „Geriausia ir efektyviausia, kai mažiausiai vartoji.“ Tačiau aplinkos viceministrė taip pat teigia mananti, kad Lietuva turėtų panaudoti ir alternatyvius išteklius, jei tokių esama.

„Jei šalis turi kokias nors kitas galimybes naudoti alternatyvius išteklius kaip skalūnų dujas, jei tokių yra, manau, jų nepanaudoti būtent ekonomikai stiprinti, dėl šalies energetinės nepriklausomybės, [...] būtų neteisinga. Aš manau, kad mes pirma turime žinoti, ar mes [jų] turime“, – sako D. Matonienė.

LRT.lt primena, kad antradienį Aplinkos ministerijoje vykusiame angliavandenilių išteklių naudojimo komisijos posėdyje nuspręsta skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos konkursą Šilutės-Tauragės plote paskelbti negaliojančiu.

Įvertinus pasikeitusią teisinę ir mokestinę aplinką ir parengus reikiamus dokumentus, svarstoma galimybė skelbti pakartotinį skalūnų dujų konkursą. „Manau, kad po kelių mėnesių, kada Geologijos tarnyba tai padarys, bus galimybė skelbti pakartotinį konkursą“, – LRT radijo laidai „60 minučių“ antradienį teigė D. Matonienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą